Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

нотариални такси

Публикувано от нели 
Мисля че нотариусът при сделка за купуване на жилище ми взе прекалено много пари.Можете ли да ми кажете колко трябва да платя ако сумата на апартамента е 12000 лв.Взеха ми 550 лв. :cry:
Имотко
Re: нотариални такси
14-11-2005 - 23:13:50
Местен данък 2% - 240 лева
Държавна такса за вписване - 12 лева
Нотариална такса - 128,50 лева плюс 3 лева за препис - общо такса за удостоверяване на акта /тази такса е минималната
Нотариална такса - втори път 128,50 лева, ако нотариусът е таксувал изготвяне от него на нотариалния акт.
Другото го е взел за някой посредник или просто да се почерпи, а може и за някаква допълнителна услуга като проверка за тежести или друго нещо.
Понякога обаче сделката може да бъде толкова идиотска /сложна, с много хора или документи/ и т.н., и макар че данъчната оценка /цената/ да е 12000 лева, таксата, посочена по-горе, да не съответства на положения труд или време от нотариуса.
нели
Re: нотариални такси
15-11-2005 - 17:20:55
Благодаря ти !Не вярвам да е положила толкова труд при .положение, че апартамента е построен на 50 процента ,но се поуспокоих като разбрах, че е взела само 40 лв да се почерпи.Просто е възмутително че освен големите си хонорари прибират и още с измама.И това е човек за когото се предполага,че ще спазва законите.
имотко
Re: нотариални такси
15-11-2005 - 21:33:45
Е, нали знаем, апетитът идва с яденето. Успех.
Анонимен потребител
Re: нотариални такси
16-11-2005 - 08:24:56
Първо, ти лъжеш нотариуса и минаваш на измислена данъчна оценка. Нали не твърдиш че парите които си проила на продавача са 12000 лева, а?
Е, след като го лъжеш защо се оплакваш че и той те лъже. Ако беше си прехвърлила на реална цена - да кажем 120000 той нямаше да те лъже.
нели
Re: нотариални такси
17-11-2005 - 18:12:58
Тази цена ми бе предложена от строителната фирма, която работи с този нотариус.Измислената цена е тяхна обща работа и нотариусът е всичко друго но не и ощетен.
Re: нотариални такси
19-11-2005 - 12:33:14
Истината е, че нотариуса няма как да излъже с таксите, защото те са нормативно определени! При който и нотариус да се отиде, сумата щеше да бъде същата! Още повече, че много хора си мислят, че проекта изготвен от нотариус е безплатен, а не е. Нотариуса е длъжен да си калкулира както такса за проекта, така и такса за консултация, ако е провел такава.
имотко
Re: нотариални такси
19-11-2005 - 19:37:46
Разбира се, че може да излъже с таксите, какво му пречи. Може даже и фактура да издаде, клиенТЪТ нали не знае размера на нормативно определената такса. При нотариусите също има идиоти, то тази професия си върви с две неща-параноя и мания за величие.
cc-bol
Re: нотариални такси
17-01-2006 - 21:36:57
Понеже съм лаик, но ми е интересен въпросът Ви моля да ми изясите две неща:
1. Тази нотариална такса фиксирана сума ли е (128,50лв) или е % от цената на имота записана в договора?
2. Не разбрах частта от отговора на имотко в която се споменава за "нотариална такса втори път". Това задължителна такса ли е и какво означава "ако нотариусът е таксувал изготвяне от него на нотариалния акт". Да разбирам ли, че това сам си го решава да начисли тази такса?
10х
Re: нотариални такси
18-01-2006 - 01:22:52
Таксата е % от сумата посочена в нотариалния акт, т.е. от материалния интерес. “Втора такса” се начислява, в случай че нотариусът изготви акта. Всъщност всички си я начисляват, но малко хора разбират – просто на сметката се записва една глобална сума.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход