Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Съвет за продажба на имот

Публикувано от u2_hombre 
Съвет за продажба на имот
07-01-2011 - 14:07:05
Здравейте , нямам опит в покупко-продажбите на недвижими имоти , затова се обръщам с питане тук . Имам наследствен имот в малко населено място , за който имот се появи купувач . Единствен наследник съм и имотът няма никакви финансови тежести , задължения и подобни . Питането ми е свързано с това , че купувачът за момента желае да ми плати половината сума от имота , а останалата част в срок до една година . Въпросите ми са следните :
1. Прочетох , че трябва да направим предварителен договор пред нотариус със срокове , задължения на страните , обаче не зная какво е удачно да включват тези задължения ?
2. Има ли право купувачът да ползва имота преди да се изплати напълно , ползване , като напр.ремонти ?
3. За предварителният договор пред нотариус какви документи са необходими ?

Благодаря предварително на отзовалите се , очаквам компетентни мнения и препоръки , т.к. съм много начинаещ в тази сфера , а не ми се иска да има прецакани , затова всеки съвет би ми бил полезен.smiling smiley
Re: Съвет за продажба на имот
07-01-2011 - 21:48:17
avatar
Quote
u2_hombre
Здравейте , нямам опит в покупко-продажбите на недвижими имоти , затова се обръщам с питане тук . Имам наследствен имот в малко населено място , за който имот се появи купувач . Единствен наследник съм и имотът няма никакви финансови тежести , задължения и подобни . Питането ми е свързано с това , че купувачът за момента желае да ми плати половината сума от имота , а останалата част в срок до една година . Въпросите ми са следните :
1. Прочетох , че трябва да направим предварителен договор пред нотариус със срокове , задължения на страните , обаче не зная какво е удачно да включват тези задължения ?
2. Има ли право купувачът да ползва имота преди да се изплати напълно , ползване , като напр.ремонти ?
3. За предварителният договор пред нотариус какви документи са необходими ?

Благодаря предварително на отзовалите се , очаквам компетентни мнения и препоръки , т.к. съм много начинаещ в тази сфера , а не ми се иска да има прецакани , затова всеки съвет би ми бил полезен.smiling smiley

Извън София нотариусите обикновено работят с адвокат, който пише както предварителните договори, така и проекта за нотариален акт.
Предварителният договор има сила и без да е заверен от нотариус. Но трябва да е подробен.
Продавачът трябва да се задължи да не предлага имота на друг купувач до крайния срок за изповядване на сделката. Ако не го изпълни, да дължи задатъка/ капарото/ в двоен размер. Като взимането на изправната страна ще бъде осъществено по чл. 19 от ЗЗД.
Купувачът трябва да се задължи да спази крайния срок за изповядване на сделката, а ако не закупи имота в този срок, губи капарото.
По- сложен е въпросът с пускането му в имота. Ако се яви недобросъвестен, куп дела ще водиш докато го изгониш. Освен ако капарото, което би останало у теб, не компенсира евентуалните проблеми.
Би могло да се подпише запис на заповед за оставащата сума, щом иска да влезе в имота............
Това е накратко, но си мисля, че без адвокат, който се занимава с имоти, не е добре да действаш.
Но, само такъв, който работи с имоти.
Re: Съвет за продажба на имот
13-01-2011 - 20:46:47
Мога да ви посъветвам в точката за капарото - да пише изрично, че купувачът ви дава "КАПАРО", а не "АВАНС" - защото при едно разваляне на сделката по някакви причини купувачът не може да си иска обратно капарото, докато аванса може.
Re: Съвет за продажба на имот
14-01-2011 - 11:14:32
Здравей, според мен най сигурния вариант за тебе е продажба на имота чрез договорна ипотека в твоя полза за оставащата сума,ако бъркам дали е възможно съфорумците ще ме коригират :ami:
Re: Съвет за продажба на имот
27-01-2011 - 19:11:29
Благодаря за отговорите , сключихме договора 2 дни след пускането на темата , доста е подробен . Сега остава да изчакам финализирането на сделката .smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход