Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Един необикновен предварителен договор

Публикувано от камелия 
Мой познат иска да си купи гараж и гаражна клетка в новострояща се сграда.Предварителният договор е "За строителство и продажба на недвижим имот"
В него участват Продавач,Купувач и Строител.
Предмет на договора:Купувачът възлага,а Строителят приема да изгради,а Продавачът да продаде...../цитирам точно/
Следват описания,срокове и т.н. Необяснимото е,че Продавачът никъде не се легитимира като собственик,той само обещава да продаде.А Купувачът възлага на строителя да строи върху нечий имот! Като капак, искат при подписването на това чудо,да му приберат половината сума.
Срещали ли сте подобно нещо?
confused smiley
Re: Един необикновен предварителен договор
11-06-2006 - 13:40:29
Малко сложен вариант , но като че ли адекватен на ситуацията. Продавачът не може да се легитимира като собственик, защото още не е, той е кредитор да си получи постройката и длъжник за парите. Този договор струва ми се е предварителен договор за прехвърляне на правоотношение. Това е напрактика съвкупност от цесия / продавачът прехвърля на купувача правата си спрямо строителя/ и заместване в дълг /купувачът замества продавача в задължението му спрямо строителя да плати цената на гаража/.
Участват и тримата, тоест е налице съобщението на длъжника/строител/ по чл.99 от ЗЗД и изричното съгласие на кредитора/пак строител clap: / по чл. 102 от ЗЗД. Предварителният договор би трябвало да гласи:
Продавачът обещава да прехвърли на купувача правата си към строителя по отношение на гаража.
Купувачът приема да замести продавача в задължението му към строителя да заплати цената на гаража.
Строителя признава, че е известен за прехвърлянето на правата от продавача на купувача, както и че е съгласен купувачът да замести продавача в задълженията му към него/към строителя/.
Сложността идва от това, че продавачът до този момент е погасил част от задълженията си към строителя, затова ще си получи тези 50%, които споменаваш.От момента на цесията, купувачът е приобретател на правата на продавача спрямо строителя и затова той "възлага".
Странното според мен е, че договорът е наречен "предварителен". Не знам защо не минат направо на окончателен договор. Много е важно твоят приятел да е наясно каква сума е изплатил продавачът на строителя дотук. Ако например дотогава продавачът е заплатил 50% на строителя, най-добре е продавачът да си прехвърли окончателно правата на купувача, а не да обещава с предварителен договор.
До тук-добре,но за продавача знаем само,че е син на строителя/имената им ги издават/.Ни дума за това,чия е земята,кой с кого и за какво се е ангажирал.Мисля си,че една проверка тежести и на двамата може нещо да изясни.Пък след това-при адвокат.Въпроса е дали ще се изясни дотолкова,че да разберем има ли смисъл да го ангажира,или да бяга по-далеч от строителя. confused smiley
Re: Един необикновен предварителен договор
12-06-2006 - 10:04:07
Това гатанка ли е или реална ситуация moody smiley: Как може да си пред предварителен договор и да не знаеш нищо? И не мога да разбера къде е юридическата част на въпроса ти, за да го публикуваш в този форум, след като единственото което те интересува е кой е собственикът на земята moody smiley
Не е гатанка,ако бях юрист,сигурно бих задавала по-свясни въпроси.Не ме интересува само собственика на земята,но нали трябва да набия в главата на кандидат-купувача няколко елементарни въпроса,за да почне да мисли! И все пак,мисля,че този форум е в помощ на лаиците.Високомерието на професионалистите едва ли би ни помогнало.
Re: Един необикновен предварителен договор
13-06-2006 - 07:16:51
Високомерието на професионалистите е лоша черта, но високомерието на лаиците е вече пагубно. Как можеш да набиваш в нечия глава " елементарни въпроси, за да почне да мисли", след като ти нямаш и бегла представа за ситуацията? Как може да задаваш въпрос "Срещали ли сте подобно нещо? " и на изчерпателния и добронамерен отговор, репликата ти да е "До тук-добре,но..." Няма да коментирам. Само ще споделя моето мнение ,че за да се превърне един лаик в професионалист/независимо от областа на познанието/ трябва като слуша да чува, като гледа да вижда...Успех!
"До тук-добре,но..." Ами добре е,защото ми изясни нещо важно,това че продължавам да питам не е проява на високомерие,а желание да науча още.Съжалявам ако съм ти досадила!
Колеги здравейте,
Извинете, че не прочетох внимателно разменените реплики от спора. Нещо при споровете не мога да се съсредоточавам:-))) Може пък там да е изяснен проблема.

Иначе искам да поздравя колегата vpetrishky, който си е направил труда да обясни в първото си писмо доста подробно правната страна на въпроса. Темата с цесиите е интересна.

За да се ориентирам бих искал да помоля Камелия за още малко инфо, ако знае !
Продавъчът влиза в тази сделка като собственик на правото на строеж??
Или и той нищо не притежава и има само един гол предварителен договор ??
Строителят само строи ли или има и някаква собственост ???
Има ли и четвърто лице в цялата схема - инвеститор, собственик на парцел ???
Ще започна така:
Моят приятел вижда,че през два номера от него започват строеж и когато излизат на кота 0,търси строителя,за да си купи два гаража.Предлагат му предварителен договор,в който

Продавъчът влиза в тази сделка като собственик на правото на строеж??
Или и той нищо не притежава и има само един гол предварителен договор ??
Строителят само строи ли или има и някаква собственост ???
Има ли и четвърто лице в цялата схема - инвеститор, собственик на парцел ???


няма отговор на нито един от въпросите,поставени по-горе.

Но тъй като приятелят ми си е харесъл мястото,какво да предприемем, дали да не направим една проверка тежести на продавача и ако се окаже собственик на терена,или има право на строеж,да вземем адвокат-и всички документи на масата.

confused smiley
Камелия,

Аз си мисля, че верният ход (първият ход) е да отидете при тези лица и да им зададете по един директен въпрос :

Ти какъв играеш в цялата тази схема ?

Едва след това идва темата за доказване на твърдението и проверките.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход