Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

съдлъжник - права

Публикувано от Liato 
съдлъжник - права
09-06-2006 - 10:00:59
Здравейте!

Вчера писах в една друга тема, но посъветваха ме да се обърна и към Юридическия форум. Имам следния въпрос: когато ставаш съдлъжник при теглене на заем за закупуване на жилище, това означава ли, че ставаш и съсобственик? Ако не - законът предвижда ли начин, чрез подписване на допълнителен договор или по дръг начин, да станеш съсобственик на жилището? Благодаря за отговорите.
Re: съдлъжник - права
09-06-2006 - 13:40:58
1 доуточнение към написнаото по-горе: преди малко прочетох в една по-стара тема, че е възможно при покупка на жилище да има повече от 1 собственик. Ако жилището се купува с кредит и стана съдлъжник по кредита, тази възможност продължава ли да я има за съсобственост, или тя важи само в случаите, когато жилището се купува без кредит?
naceff
Re: съдлъжник - права
09-06-2006 - 14:06:55
Liato здравей,

Вече ти писах да погледнеш една друга тема, която би те ориентирала, но нека споделя две думи.
Договорът за придобиване на имот и договорът за кредит са отделни и имат различен предмет. Нещо повече, аз предполагам, че в договора за кредит вероятно е посочено, че обезпечаването на задължението се извършва на основание на отделен (трети) договор, в който ти поемаш някакви тегоби. Този договор е между тебе и банката, която не е собственик.
Това, че по някакви си твой причини си решил да поемеш върху себе си тези задължения, не може да те направи собственик (съсобственик). Ако някой ден ти се наложи ти да плащаш вместо длъжника, можеш да си търсиш даденото, но по общ исков път.
Вероятно е смислено да проведеш един разговор с този, който тегли кредита и да го попиташ дали е склонен да ти даде някакви гаранции, в случай на "ОХ".
Погледни и от неговата гледна точка. Той (напълно разбираемо) не би се съгласил да те направи съсобственик на имота поради причина, че ти се съгласяваш да поемеш риск от някакви бъдещи, евентуални събития.

Re: съдлъжник - права
09-06-2006 - 14:18:38
Naceff, здравей!
Благодаря ти за бързия отговор.
Човекът, който мисли да купува жилище, е мъжът, с когото живея. Нямаме подписан гр.брак. Идеята е той да тегли кредит от банката, а аз да стана съдлъжник. Доколкото разбирам, това означава, че той ще плаща вноските по кредита, а в случай, че нещо стане и той не може да ги плаща, ги поемам аз. И тъй като това е доста сериозен и дългосрочен финансов ангажимент, просто искам предварително да знам как може, така и така ставам съдлъжник, поне да има някакъв смисъл, ако се наложи след време да плащам аз, да съм и съсобственик. Как законово това може да се уреди?
Анонимен потребител
Re: съдлъжник - права
09-06-2006 - 14:32:49
1) ти защо изобщо ще ставаш съдлъжник?
2) ако на човека, с който живееш, не му достигат доходите за да покрие изискванията на банката за кредит и това е причината ти да станеш съдлъжник тогава направо купувайте апартамента на името и на двама ви. Образно казано щом на него не му стигат парите за да покрие изискванията на банката значи ако той вземе заема реално погледнато ти ще го "храниш" докато той изплаща заема.
Re: съдлъжник - права
09-06-2006 - 14:43:23
Тинки, да това е ситуацията - неговите доходи покриват изискванията на банката, но за по-малка сума. Ако добавим и моите доходи към неговите, ще може да се изтегли по-голяма сума от банката, съответно да се купи по-свястно жилище. И точно от тук идва за мен неяснотата - как да го купим н аимето на двама ни. Говорихме по този въпрос, той каза, че това може да стане само ако имаме всичките пари кеш и в договора за покупко-продажба се пишем и двамата. Но като се купувало с кредит от банката, собственик може да бъде само единия - този, чието име е написано в документите по кредита; другият е само съдлъжник.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2006-06-09 14:47 от Liato.
Анонимен потребител
Re: съдлъжник - права
09-06-2006 - 14:50:02
една приятелка точно така с приятеля си си купиха жилище с кредит от банка и беше на името и на двамата.

Я иди и говори с банката.

Така и така реално погледнато банката взема доходите и на двама ви - в смисъл тя ви разглежда като едно цяло, не виждам какъв ще е проблема да не иска жилището да е и да двама ви написано.

Пък ако е "дървена" банката, ами смени я. аз ако видя моята приятелка ще я питам за подробности как е станала при нея работата
Re: съдлъжник - права
09-06-2006 - 15:00:57
може техният случай да е друг, знам ли и аз...Доскоро съвсем не ми се налагало да търся инфо по такива въпроси и нямамкой знае какъв опит. Доколкото разбирам, който тегли кредита, той става собственик, защото името му го пише в договора с банката. Независимо чие име е, моето или неговото, не е честно спрямо другия човек, защото реално се обхващат доходите и на двамата и точно на тази основа банката дава разрешение за конкретната сума.

...Много ще съм ти благодарна, ако можеш да питаш приятелката ти как точно е станало това, за което ми пишеш!
naceff
Re: съдлъжник - права
09-06-2006 - 15:37:37
Liato,
Нямам време и само маркирам.
Не знаех, че "аз" всъщност е ТЯ, а "кредитополучателят" е ТОЙ и без да искам може да съм изпуснал някаква теза, която звучи противопоставящо. Извини ме - те и без това отношенията ТЯ/ТОЙ са си прекалено сложни.

И аз смятам, че не трябва да има значими юридически пречки да станете съсобственици от самото начало. Това обаче поражда коренно различни ангажименти. В съответствие с процента съсобственост се дължат ежемесечно ефективни плащания! И допълнително всеки ще е поръчител на другия. Така е коректно ! За придобиване на собственост следва да се плаща ! Ако не се плаща пропорционално, следва да се подпише някакъв друг договор, примерно за дарение. Това поставя нещата на място. Или само единият придобива собственост, но поради фактически обща каса, това става благодарение на това, че другият фактически му дава личен заем (при определени условия).
При всички случаи (и без излишна деликатност) си изяснете деловите взаимоотношения, че и без това хич н е е лесно.Естествено - това са сложни и (във вашия случай) много лични неща.

Пожелавам ви да си решите проблемите и да си запазите отношенията. Потрудете се като зачитате и уважавате другия, че ... не е лесно !
Анонимен потребител
Re: съдлъжник - права
09-06-2006 - 15:44:36
Ще видя какво мога да направя, но те съветвам да поговориш с юриста на банката. Много е вероятно ако сте говорили с някой кредитен инспектор да сте попаднали на "лелка" или "кака" дето да не са наясно.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход