Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Прехвърляне на имот от чужбина

Публикувано от dark_soul 
Прехвърляне на имот от чужбина
24-11-2012 - 01:18:42
Здравейте !
Наскоро наследих идеални части от апартамент. Сестра ми е собственик на една шеста и би искала да ми я прехвърли безвъзмездно, без заплащане. Проблемът е, че тя е в чужбина и няма възможност да си дойде до България за тази цел. Въпросът ми е възможно ли е това прехвърляне да стане през консулството в съответната държава и каква документация е нужна за тази цел. Благодаря предварително за отговорите.
Re: Прехвърляне на имот от чужбина
27-11-2012 - 07:02:50
Може сестра ви да упълномощи някои да ви го продаде или дари.Мисля че посолството може да заверява пълномощни.ако е дарение рискувате да има после спор. така че по-добре продаба по дан.оценка. проблем ще е ако цената е над 10 000 лева. тогава трябва да платите по банка а сестра ви да ви ги върне.имате данък 2.5% ако е за София.за другите градове варира между 2 и 5%
Re: Прехвърляне на имот от чужбина
28-11-2012 - 00:10:00
Пълномощно значи. Сумата е доста под 10 000 лв. За спор не може и дума да става, така, че дарението е идеалната опция в случая. Изключително съм благодарна за точният отговор.
Re: Прехвърляне на имот от чужбина
28-11-2012 - 05:08:43
не бъдет сигурни че не може да се оспорва. наследниците след време може да изявят претенции. до 5 години след откриване на наследството.ако сестра ви има деца те са наследници с запазена част.по-добре да е продажба казавате че е под 10 000. тогава отпада плащане по банка и можете си запишете в нот. акт че е платено в брой. на 10 000 е 250 данъка по добре си го платете и да спите спокойно. на 4000 е 100 лева



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2012-11-28 05:12 от nradev.
Re: Прехвърляне на имот от чужбина
04-12-2012 - 11:42:29
Здравейте, в действителност е възможно дарение, както и покупко-продажба! И в двата случая Ви е нужно изрично пълномощно,с точно описание на имота с посочен актуален кадастрален идентификатор (в повечето градове вече има действащ Кадастрален план, с малки изключения за някои райони). Пълномощното, ако е нотариално заверено от чужд нотариус трябва да бъде с апостил, като след това се превежда тук. Не знам къде пребивава сестра Ви, но с оглед спестяване на разноски може да завери пълномощното и в Посолството на Република България в държавата в която пребивава. Задължително трябва да се удостовери подписът и съдържанието. От практиката ми, често ако не се поиска изрично заверка на съдържание, служителят заверява само подписа и после се налага пълномощното да се връща обратно.

Късмет!

E.L.S. Law Office - Varna, Bulgaria
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход