Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Проблем след подписване на договор за наем

Публикувано от outis 
Проблем след подписване на договор за наем
21-11-2010 - 13:15:51
Здравейте!

Съвсем скоро се нанесохме в новия ни апартамент и ми се налага да се оправям с нещо, с което нямам опит, затова много бих оценил компетентно мнение.

При огледа на апартамента, преди няколко седмици, бившите наематели все още не се бяха изнесли и личните им вещи бяха навсякъде. Аз и приятелката ми много го харесахме, но все пак не ни беше удобно да ровим из техните неща, за да проверим състоянието на мебелите, а и човекът, който ни развеждаше и който е упълномощен от собствениците да се разпорежда с имота, не ни обърна внимание върху нищо по-специално.

След нанасянето се оказа, че голяма част от обзавеждането е пред разпадане. Столовете, някои шкафове, част от тръбите и прочее. Прочетох в закона, че наемателят няма право да протестира срещу неща, които е можел "да забележи лесно". Не съм сигурен какво означава това. Трябва ли да седна на всеки стол (като преди това раздигам вещите на на някой, който дори не присъства), за да разбера дали ще се счупи? Трябва ли да се провеся на корниза, за да разбера, че е пред падане и т.н. Упълномощеният човек от агенцията ми се струва свестен, но все пак бих искал да разбера доколко имам право да изискам от тях тези неща да се поправят и да се приведат в изправност.

п.п. Протокол за състоянието на имуществото не е подписван. Мебелите са изброени, но без да се уточнява в какъв вид са.

Благодаря ви много предварително!
Re: Проблем след подписване на договор за наем
21-11-2010 - 18:07:45
avatar
Quote
outis
Здравейте!

Съвсем скоро се нанесохме в новия ни апартамент и ми се налага да се оправям с нещо, с което нямам опит, затова много бих оценил компетентно мнение.

При огледа на апартамента, преди няколко седмици, бившите наематели все още не се бяха изнесли и личните им вещи бяха навсякъде. Аз и приятелката ми много го харесахме, но все пак не ни беше удобно да ровим из техните неща, за да проверим състоянието на мебелите, а и човекът, който ни развеждаше и който е упълномощен от собствениците да се разпорежда с имота, не ни обърна внимание върху нищо по-специално.

След нанасянето се оказа, че голяма част от обзавеждането е пред разпадане. Столовете, някои шкафове, част от тръбите и прочее. Прочетох в закона, че наемателят няма право да протестира срещу неща, които е можел "да забележи лесно". Не съм сигурен какво означава това. Трябва ли да седна на всеки стол (като преди това раздигам вещите на на някой, който дори не присъства), за да разбера дали ще се счупи? Трябва ли да се провеся на корниза, за да разбера, че е пред падане и т.н. Упълномощеният човек от агенцията ми се струва свестен, но все пак бих искал да разбера доколко имам право да изискам от тях тези неща да се поправят и да се приведат в изправност.

п.п. Протокол за състоянието на имуществото не е подписван. Мебелите са изброени, но без да се уточнява в какъв вид са.

Благодаря ви много предварително!

С една дума- трябва! Трябва да провериш всичко, за да не изпаднеш в ролята на глупака, хвърлящ си парите на вятъра. От кого мислиш да изискваш сега, след като си гледал, но нищо не си видял? Лесно е могло да се забележи дали корнизът ще падне, ако беше дръпнал пердето, че да си осветиш стаята и да разгледаш мебелите, подовите настилки, килими и т. н. Не знам дали за пръв път си под наем, но дори и на хотел да отидеш, има един списък с вещи и предмети, които ти " приемаш" при настаняването си и си длъжен да опазиш през престоя си. В противен случай, депозитът ти ще отиде за покриване на щетите.
Защо не си подписал протокол за състоянието на имуществото? Щом нямаш забележки, значи всичко ти е предадено в отличен вид.
А ти, с човека от агенцията ли подписа договор или със собственика на жилището?
Re: Проблем след подписване на договор за наем
21-11-2010 - 18:44:17
Мисля, че отговорът ти е с един тон по-агресивен от нужното. smiling smiley От шест години живея под наем, сменил съм няколко жилища, протокол с точното описание на вещите никога не съм подписвал, но не е имало проблем за никоя от страните.

Депозит не се отнема толкова лесно. Протоколът служи колкото, за да се докаже, че вещта е в по-лошо състояние, отколкото е оставена, толкова и за обратното. Колкото за гледането - да, нямаше да е зле да бях гледал по-добре, но тогава не ми беше удобно, не ми се стори дотам необходимо, а и това вече е свършен факт.
Така или иначе нещата, които искаме да се оправят, трябва да бъдат оправени за който и да е наемател, защото са необходими за нормалното функциониране на апартамента. Ако в договора са изброени столове, то би следвало тези столове да стават за употреба, така че в този смисъл изискванията ни нито са въпрос на капризи, нито на кой знае колко пари.

Договорът е подписан с агенцията, която е упълномощена да се разпорежда с имуществото, така че струва ми се, към тях трябва да се обърнем.

И още нещо: нереалистично е да се очаква, че за един бърз оглед може да се забележат всички проблеми на дадено жилище. Предполагам, че ако си с повече опит и по-опарен ще знаеш точно къде да гледаш, но на мен не ми е хрумвало, че трябва да отворя всички крила на всички прозорци, за да видя дали няма да ми остане някоя дръжка в ръката. Наречи го наивност. smiling smiley
Re: Проблем след подписване на договор за наем
27-11-2010 - 10:41:14
avatar
не я сушай тая злобната брокерка камелия.

Ходи и искай да ти оправят всичко и вдигай панаири и на брокер и на собственик.
искай си всичко да е както трябва.
ако не - с договора за наем и жалба, не че ще ти върнат парите, но пък и те ще отнесат глобите.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
СРАМ МЕ Е ЧЕ СЪМ БЪЛГАРИН!
Re: Проблем след подписване на договор за наем
27-11-2010 - 13:21:31
най-добре бегай на друга квартира
Re: Проблем след подписване на договор за наем
01-12-2010 - 08:33:34
Ти си го приел във вида в който се намира, единствено може да поискаш състоянието да се опише, за да не искат после да плащаш нещо и да преговаряш за подмяна на някой от мебелите, може и ти да ги купиш и да ти се приспаднат от 2-3 наема, но това зависи от разговорите.
Re: Проблем след подписване на договор за наем
05-12-2010 - 20:09:40
Да, колегите са прави дотук - приемателен протокол трябва да има като неотменна част от договора за наем. Проверява се всичко - дали работят ел. уреди, кранчета, дръжки на врати, прозорци, мебели и т.н. Засичат се показания на водомери, топломери и т.н. в деня на настаняването.
Съвсем в реда на нещата е това.

Иначе - давам съвет и като наемател - дълги години живеем под наем и винаги сме били много добросъвестни, дори сме правили по наше желание леки ремонти и поддръжка на имота - нещо да се поправи, боядиса, това заради нас самите... Така че - ако много ви харесва това жилище и щетите не са големи, а и наема особено ако е изгоден - опитайте се да ги отстраните. Ако не считате това за редно, просто преговаряйте с агенцията какво може да се направи - предложете им вие да отстраните щетите и да ви бъде приспаднато с касови бележки после от наема всичко. Опитайте с добро, винаги се печели така.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход