Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Нотариален акт

Публикувано от Sia 
Sia
Нотариален акт
30-06-2010 - 18:36:34
Здравейте,

Имам нужда от професионален съвет, като искам да уточня, че имаме адвокат, но искам да чуя и други мнения.
Става въпрос за сключен предварителен договор за покупка на имот на зелено. Според договора, при забавяне получаване на акт 16 с 1 година (което вече е факт), ние можем да поискаме да ни върнат внесената до момента сума + 10 000 Евро неустойка. Това едва ли ще стане без намеса на съда, затова ме интересуват другите възможности в случая. Според предварителния ни договор, ние можем да поискаме предоговаряне и промяна условията на договора, ако строителя е виновен за забавянето. Въпросът ми е, в тази ситуация дали най-доброто е да се опитаме да получим Нотариален акт, което по предварителния договор трябва стане при получаване на акт 16. При най-песимистичния вариант - ако блока не се довърши, какво от това, че имаме нотариален акт на имот в сграда само с акт 14? Ако получим Нотариален акт и предоговорим още 8 месеца за довършване на стоителството, това означава ли че не можем да си искаме парите от строителя, след като изтече този срок и блко все още е на този етап. Или анй-общо казано, Нотариалния акт гарантира ли до някаква степен внесените от нас пари или би бил пречка ако след няколко месеца, все пак решим да ходим в съда, за да си искаме парите от строителя?
Анонимен потребител
Re: Нотариален акт
30-06-2010 - 19:46:04
Непрофесионален съвет.
Щом строителя го е закъсал, т.е. няма пари да строи, как мислите, че ще ви извади 10 000 евро за неустойка?
Нотариалния акт ви дава поне някаква сигурност, че е това дето е построено е ваше. Ако можете извадете си пък било то и на груб строеж, да не се окажете в един момент с един предварителен договор със строител (дето е зачезнал в Аруба) и без нищо.

Договора със строителя да построи нещо и нотариалния акт са две различни неща.
Едното казва, че еди кой си ще построи еди какво си, другото казва, че определено нещо е ваше.
Те даже строителите предпочитат да прехвърлят преди акт 16, че оценките са по-ниски, май и от ДДС спестяват.
Sia
Re: Нотариален акт
30-06-2010 - 20:32:51
Строителят дори настоява да го прехвърлим нотариално, но не знаем дали няма някаква уловка. Четох, че много фирми, не довършват сградите, след като прехвърлят апартамените нотариално, защото вече са взели почти всички дължими суми от купувачите. Нашият например иска да платим 5000 от общо 8000, които му дължим при получаване на акта. Т.е. те може и да са готови да прежалят 3000 и това да е последен опит да ни ошушкат за последно :-(
Моля и за други мнения!
Анонимен потребител
Re: Нотариален акт
30-06-2010 - 21:22:51
Кофти ситуация.

За да вземеш нотариален акт, което си е хубаво нещо, трябва да се бръкнеш 5000, които надявам се ти е ясно, че ги даваш на вятъра, защото срещу тях нищо няма да получиш - с тези пари няма да се завърши строежа пък били те умножени по 20 или 30 колкото да предположим са апартаментите.

Как какъв етап си: груб строеж, мазилка, дограма?

От друга страна пък да си висиш на един предварителен договор ...

Ако го навиете да ви го прехвърли без да му плащате, като евентуално се откажете от компенсацията за една година май е най-добрия вариант. Иначе оставате с празни ръце.
Sia
Re: Нотариален акт
30-06-2010 - 21:36:13
Quote
Тинки Уинки
Ако го навиете да ви го прехвърли без да му плащате, като евентуално се откажете от компенсацията за една година май е най-добрия вариант. Иначе оставате с празни ръце.
И на мен някакъв подобен вариант ми се струва най-разумен, остава адвоката ни да се пребори за това. Той обаче всеки пък като кажем, че искаме да получим Нотар. акт, ни казва да обмислим още веднъж това ли искаме, без да обяснява защо. Не мога да разбера защо го отлагаме.
Иначе сградата е с дограма, по-голяма част от апартаментите са измазани и окабелени. Няма външна изолация и мазилка, и съответно не са довършени общите части. Проблема е че от няколко месеца изобщо не се работи, а реално им трябват не повече от 3-4 месеца за довършителни работи. Отделно за акт 16, доколкото съм запозната. Освен това имат поне още 3-4 спрени обекта на различен етап.
Анонимен потребител
Re: Нотариален акт
30-06-2010 - 22:54:16
Най-добре се съберете всички собственици и решете какво да правите, а не всеки по отделно.
Sia
Re: Нотариален акт
01-07-2010 - 13:42:05
Бихте ли ми казали, какъв данък плаща адвоката за хонората, който ние му даваме?
Re: Нотариален акт
02-07-2010 - 20:16:09
Много зависи кой е строителят, ако е утвърдена фирма с предадени сгради /но не една или две.../ - може да ги изчакате и да им направите този компромис, като поне ви плащат неустойка за забавянето всеки месец. Защо да не си взимате 200-300 евро месечно от тях ? Все пак крайната цел е жилището да бъде построено.
Но ако е малка фирма с лош управленски опит, те са го закъсали със сигурност и няма да ви довършат сградата. Тогава гледайте да си вземете парите според договора, водете дело, и то вие лично, не чакайте другите собственици. Колкото повече хора, толковоа по-трудно се води такова дело. Почти съм сигурна, че няма да ви довършат сградата с акт 16.
Успех от все сърце!
Sia
Re: Нотариален акт
02-07-2010 - 21:44:51
Благодаря много за мненията.
Фирмата не е малка, имат два завършени комплекса от по 3-4 блока и знам със сигурност за още един блок, който беше пред акт 16 преди няколко месеца. Не сме проверявали дали вече има разрешение за ползване. Но, както писах и по-горе, имат няколко обекта на различен етап и по 3 от тях знам, че не се работи, защото минавам често покрай тях. Предполагам, че и другите е така. От фирмата казват, че правят всичко възможно да намерят средвата, но дали е така и дали ще успеят, никой не може да ни каже.
Re: Нотариален акт
06-07-2010 - 14:21:27
Здравейте, според мен не е лошо да отидете при строителния надзор на обекта за да видите дали е строил правилно до момента и дали ще има спънки за издаването на акт 16 /дали има изграден собстен трафопост и тъй нататък/,това ще ви помогне да се ориентирате дали да търсите пари или 6те доваршвате строежа.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход