Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

първи етаж над магазини-какви права има?

Публикувано от rosisd 
първи етаж над магазини-какви права има?
29-06-2008 - 09:52:43
Живея на първи етаж над магазини на доста оживено място.Близо 2 метра от плочата на моя под се явяват козирка на магазините под апартамента(май се нарича екер).На този екер са закачени реклами,климатици и какво ли още не.Имам ли право да искам наем от магазините за използвана площ?Благодаря предварително за всяко изказване! smiling smiley
Re: първи етаж над магазини-какви права има?
30-06-2008 - 00:10:24
козирката колкото е ваша толкова е и на магазина-сложете си и вие климатици и реклами....аман бе почудихте се от къде да крънкате пари
нали за да иам статут на магазин е имало съгласие на всички собственници
аз лично бих искал магазина да е лично мои собствен и вие да сте ми съсед ....не сте попаднали на човека ...да видите тогава -успех
Re: първи етаж над магазини-какви права има?
30-06-2008 - 00:20:27
Не разбрах-това заяждане ли беше?А че дупчат изолацията на външната стена на пода?Това нормално ли е?
Re: първи етаж над магазини-какви права има?
30-06-2008 - 18:30:57
изобщо дори не се заяждам -колкото е ваша тази козирка толкова е и на магазина
ами ако магазина ви поиска наем че точно с тази козирка му закривате лицето и му хвърляте сянка ...
просто вашето питане е водено само и единственно от желанието ви да си докарате допълнително пари от някъде поне за мен е така
защо аз ме съм собственик на въпросния магазин (много ядове щяхте да берете)
явно човека е свестен и му се качвате на главата .....успех
Re: първи етаж над магазини-какви права има?
30-06-2008 - 23:24:54
Зададох въпрос от невежество,ако имах отговор нямаше да участвам в тази дислусия.А дали собственика е свестен-не знам,като разбера ще те уведомя,а те,магазините всъщност са 2 под апартамента ми-лелее колко ядове тепърва ще създавамммммммммм :} .Просто питах.Ами ако реша да си сложа слънчев колектор и бойлер на покрива,над мезонета,какво ще стане?Имам ли право?Дочух съседа от последния етаж да казва,че покрива си е негов и мисли да си прави нещо.Какво ще кажете сега?Ами ако реша да си направя няколко дупчици на красивите фасадни плочки на магазините?Как Ви изглежда това? :} Имам същото право,нали така?
Re: първи етаж над магазини-какви права има?
02-07-2008 - 21:33:46
rosisd
По принцип е сложно с фасадите и покривът - една част от тях е към самия апартамент, а друга към общите части на сградата. Същото важи и за пода на стаята ви над магазините. Трябва да се консултирате с архитекта на сградата ви - как смята тези части.
Т.е. ако магазините са монтирали рекламите си върху ваша ЛИЧНА част от фасадата - нямат право. Ако обаче са ги монтирали върху частта от фасадата, която се явява обща част на сградата - би трябвало да искат разрешение от етажната собственост и тя да им събира наем за това. Поне така е в нашата сграда на Орлов мост.
Помислете само какво би станало, ако всички магазини надупчат и натоварят сградата с какви ли не огромни рекламни табели и съоръжения - спомнете си само как падна козирка на банка във Варна от такива реклами и уби 20годишно момиче ...
Мисля, че ви трябва консултация и с адвокат, но първо с архитекта. Успех !
Re: първи етаж над магазини-какви права има?
03-07-2008 - 00:10:12
monitorр
Много Ви благодаря!Имало е наредба за съгласуване на проекти с общината,но не е влезнала в сила.Наистина е необходимо по-задълбочено проучване.
Re: първи етаж над магазини-какви права има?
03-07-2008 - 10:23:18
МОНИТОР , НЕ ЗНАЯ ДАЛИ СТЕ ПРАВ
за да има отдолу магазини , означава че са проектирани за там, тези магазини са заплатили общи части също както и собствениците на апартаментите
може би не е приятно да се кичи фасадата но представете си как се чувства човека които е закупил магазина когато някои иска да му вземе наем ...и доколкото разбрах от първия пост тук не става дума дали пречат или са опасни а става въпрос дали собственика на апартамента може да взема наем на търговеца-сякаш общите части са му лични
за това казах по горе че ми прилича на печалбарство .....
по абсолютно същата логика магазина може да поиска наем заради нещо друго
мисля че няма казус
съвсем по друг начин стои въпроса ако собственика на апартамента иска тези реклами и климатици да бъдат демонтирани
но това изобщо не се споменаваше ...аз видях думата наем това е.......
Re: първи етаж над магазини-какви права има?
03-07-2008 - 12:50:29
Замислих се по въпроса и стигнах до извода, че ако са монтирани отдолу на фасадата, която е под подовата плоча на rosisd и е пред витрината на магазина, външната половина от дебелината на тази плоча /или все едно фасадна стена в случая/, тъй като е без отвори, се води обща част на сградата. Следователно би трябвало да се иска съгласието на всички собственици във входа. Най-малкото е трябвало да попитат rosisd.
Още повече, че те дупчат подова плоча, която много вероятно да е армирана точно там /еркерно излизане/. А това си е нарушаване на конструктивна част от сградата.
За мен е недопустимо това без консултации и разрешение. Рекламите могат да бъдат и други видове, освен табели, и могат да си ги сложат горе на самата витрина или да искат разрешение от общината за място някъде на тротоара или уличен стълб. Само че там се плаща яко ! Климатиците ще си ги сложат на своята собствена стена, а не на общата. Имат такава, сигурно.
Другия вариант е тези неща да са монтирани отпред вертикално на самата фасада под прозорците на rosisd - е, това е сигурно че нямат никакво право - тази стена с цялата й дебелина се води абсолютно и твърдо към застроената площ на жилището на rosisd !
Re: първи етаж над магазини-какви права има?
03-07-2008 - 13:59:08
Разбира се аз ще се съглася с написаното по горе , но след като наблягате на правата на собственика на жилището , моля обърнете внимание на правата на собсвеника на магазина
странното и дразнещото в случая не е че някои някому пречи , а че собственика на имота иска наем за евентуално използвани общи части , плюс това тук се разглежда само едната страна и не сме чули позицията на магазина, за да можем да направим реална преценка...така че
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход