Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

запор - защита срещу измамници

Публикувано от ndachev 
запор - защита срещу измамници
14-04-2009 - 14:32:00
Здравейте всички,

Някъде бях прочел, че е възможно да се сложи нотариална възбрана на даден имот, така че да не може да му се променя собствеността и да се ипотекира, което го прави доста по-труден за "обработка" от потенциални измамници. Разбира се, говорим за имот който нямам никакво намерение да продавам или ипотекирам. Някой може ли да разясни накратко за какво става въпрос, ако съм обяснил достатъчно ясно де smiling smiley

И втори, малко офтопик въпрос: към какъв адвокат (специализиран в какво) трябва да се обърна, за да се опитам да оправя неприятна ситуация с автомобил, който е на мое име, но сегашния му владелец е неизвестен и в мен нямам нито един от документите му за собственост? Бил е продаден от мой роднина когото съм упълномощил да го прави, но той не е писал никакви договори и такива работи с "купувача", само на ръка и устни уговорки с разменени мобилни телефони. Това е един доста масов проблем, но искам да опитам всичко възможно за да го реша - не ми харесва варианта "данъци доживот" за такова нещо, знам ли един ден дали тези данъци няма да са огромна част от доходите ми...

Благодаря предварително на всички
Re: запор - защита срещу измамници
14-04-2009 - 19:08:46
По 1 въпрос- възможно е и да сте чели, но нещо не сте разбрали...
Нещата не стоят така лесновато, както сте описали. А да наложите сам на собственият си имот възбрана- трудна работа, невъзможна! :]
Ако кежете каква точно цел преследвате, възможно е и да помогна. Но, така хипотетично и при тези факти- мисията ви е невъзможна.

По 2 въпрос- до скоро използвах едни методи- общо взето движението е по ръба на закона. Има си риск с това начинание, така че не ще ви напиша как и какво. Препоръчвам консултация с адвокат, така ще сте наясно със ситуацията.

............................................
[www.save-darina.org]
Мъдрият се учи да може, умният - да знае. Само на глупака всичко му е ясно.
Re: запор - защита срещу измамници
14-04-2009 - 21:17:41
Poli_2 Написал:
-------------------------------------------------------
> По 1 въпрос- възможно е и да сте чели, но нещо не
> сте разбрали...
> Нещата не стоят така лесновато, както сте описали.
> А да наложите сам на собственият си имот възбрана-
> трудна работа, невъзможна!
> Ако кежете каква точно цел преследвате, възможно е
> и да помогна. Но, така хипотетично и при тези
> факти- мисията ви е невъзможна.

Целта е проста - защита срещу потенциално неправомерно прехвърляне и/или ипотекиране на имота :-) схемите на измамите звучат твърде лесни за реализиране, а имам конкретни опасения за изтекли мои и на семейството ми лични и имотни данни.

>
> По 2 въпрос- до скоро използвах едни методи- общо
> взето движението е по ръба на закона. Има си риск
> с това начинание, така че не ще ви напиша как и
> какво. Препоръчвам консултация с адвокат, така ще
> сте наясно със ситуацията.
>

Аз от половин година вече се занимавам с въпроса, много народ разпитах, ходих в полицията, от там разбира се нищо не могат да направят тъй като въпросът е от частно-правен характер. В края на краищата останах само с една жалба, която прокуратурата прекрати поради липса на престъпление. Единственият адвокат с който опитах да се консултирам почти ме отчая с отношението си, остави ме с впечатлението че аз трябва едва ли не да кажа по кой член и алинея каква жалба искам да пусна, а той само да я подпише и внесе в съда. Затова питам конкретно: специалист по какво право (вещно?) ми е нужен за такъв случай? Някой да препоръча добър такъв във Варна? Дотук събраната от мен информация сбито е следната: за да се отърва от собствеността на колата, или трябва да я издиря (или поне номерата и - граничи с невъзможното), или да успея да убедя полиция/прокуратура да обяви за изчезнали и започне да издирва номерата и документите, след което с полученото "удостоверение за пострадал гражданин" да се задвижат нещата (това е информация от човек от КАТ). Колата по всяка вероятност е или скоро ще бъде спряна от движение, тъй като никой не е плащал никаква "Гражданска отговорност" миналата година. Освен това очевидно аз съм човекът който плаща данъците (и може да го докаже). Не знам за какви еквилибристики на ръба на закона става въпрос, но неща от сорта на "колата беше в двора на село, разпродадох я на части и изгубих номерата и документите" няма да минат.

Та, отново, конкретно: към какъв специалист да се обърна?

Благодаря предварително!



> ............................................
>
> Мъдрият се учи да може, умният - да знае. Само на
> глупака всичко му е ясно.


Re: запор - защита срещу измамници
14-04-2009 - 21:57:40
Човека от КАТ ви е указал пътечката, въпреки риска да си навлечете нещо от НК, но вие вече сте завъртяли колелото на празен ход- имате жалба, доказателства. Та- вече този път ви е направо безмислен и противопоказен. Няма да ви упрекна за пълномощното, но който и колега да го е писал- сега идете да ви помогне, ако не ви е предупредил за неприятните ситуации в обозримо бъдеще.

Що се отнася до имота- в повечето случаи за това ви е нужен колега, работещ преобладаващо вещно право. / Тук ще се отклоня леко от темата- не знам как разбирате вие специализацията, но в РБ рядко някой ще си позволи да работи само в една област- то просто технологично е невъзможно. По скоро делението е на пеналисти и цивилисти, за вас- определено за 1 въпрос ви е нужен цивилист, за 2- би било удачно да е пеналист- преди да сторите, това, което сте./

Да се върна на темата имот- истина е, че напоследък става все по-лесно да се извърши имотна измама- спор няма, истина е и че народа става все по-изобретателен- и тук няма да споря, но е истина и следното- как виждате вие, в качеството си на собственик да си ипотекирате в своя полза имота и да си забраните разпореждането с него?!? Пък и да искате да се впише тази хрумка по партидата на имота ви?
Това е невъзможно! Не знам как да ви го обясня, но е правно невъзможно .

Ако притеснението ви идва от факта, че
Quote

имам конкретни опасения за изтекли мои и на семейството ми лични и имотни данни.
някак не ми се ще да ви стресирам допълнително, но те не са тайна. Регистрите са публични и мога да се сдобия с разпечатка на цялата ви персонална и имотна история, вкл. копия на НА, ДДД / договори за доброволна делба/и Решения на ОС ЗГ- наследство, дарение, продажби и така нататък. Вярно- ще оставя следа...

Ако ще пазим имота, имате разни съмнения, и деца или доверени хора/ че в днешно време никой никому не вярва, но вие си знаете/-
1. Разпоредете се с правото ви на собственост върху имота в полза на някой от изброените/ деца.../, и си запазете пожизнено вещното право на ползване върху имота. Тази стъпка, обаче ви лишава от благините на собственика- в бъдеще.
2. Впишете договорна ипотека- трето доверено лице ви е дало пари в заем, дългосрочен...
3. Впишете за имота някакъв дългосрочен/ до 10г./ договор за наем- отново с трето доверено лице...
Посоченото не ви гарантира, че някога няма да станете жертва на имотните измами. В никакъв случай.


............................................
[www.save-darina.org]
Мъдрият се учи да може, умният - да знае. Само на глупака всичко му е ясно.
Re: запор - защита срещу измамници
14-04-2009 - 22:23:56
Мда... сега се сетих и за друга възможност- дори и да сте в съсобственост по отношение на имота, валидна ще е/ това само теоретично, че никой клиент не го е пожелал и не съм чувала да са го правили колеги по ред причини/- някой от роднините ви да депозира молба за поставянето ви под пълно запрещение...
Но, пък дали ще успеете да преминете СПЕ/ сдебно-психиатричната експертиза/- имам огромни резерви.

............................................
[www.save-darina.org]
Мъдрият се учи да може, умният - да знае. Само на глупака всичко му е ясно.
Re: запор - защита срещу измамници
14-04-2009 - 23:44:01
Poli_2 Написал:
-------------------------------------------------------
> Човека от КАТ ви е указал пътечката, въпреки риска
> да си навлечете нещо от НК, но вие вече сте
> завъртяли колелото на празен ход- имате жалба,
> доказателства. Та- вече този път ви е направо
> безмислен и противопоказен. Няма да ви упрекна за
> пълномощното, но който и колега да го е писал-
> сега идете да ви помогне, ако не ви е предупредил
> за неприятните ситуации в обозримо бъдеще.

За съжаление пълномощното е издадено на мой роднина който след като стори глупостта да предаде всички до един документи без да пита за имена и да пише договори, просто вдигна ръце и каза "кво се занимаваш, не ги плащай данъците и толкова". Коментара е излишен. Този когото трябва да гоня и съдя е роднината, но в моя случай ще си навлека повече неприятности отколкото ще реша ако го направя... Май в така създалата се ситуация наистина НИЩО не мога да направя, тъй като няма кого да обвиня в нещо - отговорността се е размила по веригата. Не знам дали съществува вариант да поискам съдебно дирене на база на това че сегашният владелец на колата се отнася очевидно безотговорно към всичките си задължения по закон, като започнем от прехвърлянето (в документите на колата които са му предадени има всичките ми координати, които са си валидни и до сега), минем през застраховките и стигнем до данъците, които аз плащам вместо него.

Мисля че съм спестил важна подробност от проблема: веригата е следната: Аз(собственик) -> Роднина(упълномощен) -> 1-ви Купувач (известен) -> 2-ри Купувач (неизвестен)
1-вият купувач е известен, макар и да нямах никакви негови данни освен мобилен телефон, със собствено разследване се сдобих с домашния му такъв и приблизителен адрес, така че не е трудно да се посочи като личност (даже мисля че е викан за разпит по повод жалбата ми). Към този човек мога ли да имам претенции че например без нотариално изповядана сделка между нас е продал колата на друг? Какво бих могъл да постигна евентуално с това? Доколкото разбрах устната уговорка също е договор за пред съда.


>
> 2. Впишете договорна ипотека- трето доверено лице
> ви е дало пари в заем, дългосрочен...
> 3. Впишете за имота някакъв дългосрочен/ до 10г./
> договор за наем- отново с трето доверено лице...

Тези двете звучат като това за което конкретно питах. Явно става въпрос за фиктивни ипотека или договор за наем към трето доверено лице, което създава изкуствена "тежест" на имота. Благодаря за уточнението, и въобще за всичко
smiling smiley
Re: запор - защита срещу измамници
15-04-2009 - 01:23:55
Напротив, нищо не сте спестил или поне не и нещо, което да не съм разбрала. Няма продажба! Движимата вещ се ползва на база предоставени права за това чрез пълномощно. Може и да излезе нещо, но като не знам точното съдържание на представителната власт- как да гадая?
Няма и законен начин да задължите, вие, третото лице да ви издири и да приключите нотариално сделката по прехвърляне правото на собственост на МПС, поне на мен не ми е известно някой да е измислил нещо в това отношение.

При всичко изложено, все пак ще ви дам нелош съвет- идете на консултация при адвокат. Наистина ще платите някаква сума, но аз не бих предприела каквото и да е само на база приказки от форум/ не подценявам знанията си!/, но е наложителна обстойна консултация поне за имота!
Ще ви е от полза.

Във Варна има доста колеги, които могат да ви укажат нужната помощ- дано попаднете на някой коректен. Успех!

п.п. Моля...

smiling smiley

............................................
[www.save-darina.org]
Мъдрият се учи да може, умният - да знае. Само на глупака всичко му е ясно.
Re: запор - защита срещу измамници
16-04-2009 - 14:01:28
За съжаление...и ние ги търсим тия начини...как да се въведат в БГ нормални европейски практики като автоипотеката...ама тукашните дървени глави не искат и да чуят.Не можело.А това си е нормална практика в много европейски държави.Няма 10 начина за защита срещу имотни измами.Всъщност има не повече от 2-3 начина да се противодейства на имотните измами.От тях в БГ в момента не се прилага нито един.Странно е,че у нас жертви на имотните измамници стават предимно частни лица.На запад,когато са го имали проблема,жертвите са били преди всичко търговци-юридически лица.
Re: запор - защита срещу измамници
13-05-2009 - 14:34:28
avatar
Poli_2 Написал:
-------------------------------------------------------
>
> Ако ще пазим имота, имате разни съмнения, и деца
> или доверени хора/ че в днешно време никой никому
> не вярва, но вие си знаете/-
> 1. Разпоредете се с правото ви на собственост
> върху имота в полза на някой от изброените/
> деца.../, и си запазете пожизнено вещното право
> на ползване върху имота. Тази стъпка, обаче ви
> лишава от благините на собственика- в бъдеще.

Поли_2,

а не може ли да се направи обратното - да си запази собствеността, но да учреди (безвъзмездно) право на ползване (пожизнено или със срок, ако е допустимо) на свой доверен човек?
Знам, че наемът в вид право на ползване, но мисля, че при смяна на собствеността, законът защитава валидността му само 1 година, т.е дори и да е договорът за наем да е сключен за по-дълъг срок, новият собственик може да го прекрати, като дължи обещетение на наемателя?

Питам само теоритично.


Блондинка по душа
Re: запор - защита срещу измамници
14-05-2009 - 09:46:47
Нашето право за съжаление не познава институти като автоипотеката,която вероятно имате предвид.Това са особени случаи на договаряне сам със себе си.
Няма универсална защита срещу измами-3-4 инструмента са...като в БГ е непознат нито един от тях.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход