Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Възможна ли е продажба на част от парцел без обособяване на ново УПИ?

Публикувано от thefog 
Възможна ли е продажба на част от парцел без обособяване на ново УПИ?
03-02-2009 - 16:17:07
Здравеите,

имам парцел 1500м2 имам желание да продам 1/3 ~500m2 (задния двор) на познат с цел да си построи къща. Знам за варианта за суперфицията но ми се иска да му продам и земята . Парцела няма излаз на улицата и предполагам че пътя може да е обща собственост.
Не ислкам да обособявам ново УПИ защото пътя става общинска собственост и така губя около 300м2.
Въпросите са :
Мога ли да продам 1/3 ~500m2 (задния двор) с Нотариална заверка и описание по скица точно за коя част от двора става въпрос като се опише че пътя е обща собственост, като не се прави ново УПИ а се продава идеална част от съществуващото.
И ако реша да дам отстъпено право на строеж "суперфиция" как да определя цената която да поискам? Часта от парцела която е за продажба е около 65000 Е но при суперфиция колко пари е резонно да търся?

Благодаря ви предварително
Re: Възможна ли е продажба на част от парцел без обособяване на ново УПИ?
03-02-2009 - 16:21:44
Принципно можете! Няма пречка да прехвърлите 1/3 ид.ч., но оттам следва да съобразите, че ставате съсобственици! Ставайки такива управлението и разпореждането с имота следва да става със съгласието на съсобственика!


Екип "МедиЛекс", гр.Варна
Re: Възможна ли е продажба на част от парцел без обособяване на ново УПИ?
03-02-2009 - 16:28:12
Ставаме съсобственици на целия УПИ ли (1500м2)?
Не става ли той собственик само на 1/3 (която е посочена в скица към НА) и да няма нищо общо с моята част? Идеята е да се опише точно коя част е негова и коя моя и всеки да си е стопанин на неговото.
Re: Възможна ли е продажба на част от парцел без обособяване на ново УПИ?
03-02-2009 - 16:38:31
Ако се опише така, все едно делите парцела! Идеалните части за това са идеални, а не реални!

Екип "МедиЛекс", гр.Варна
Re: Възможна ли е продажба на част от парцел без обособяване на ново УПИ?
03-02-2009 - 17:15:37
Извинявай но не ми е много ясно.
Аз искам маи да раздела парцела и да му дам реални части от моя УПИ това делене да стане при нотариус . Направо се обърках ....реални,идеални ,виртуални части eye popping smiley
Абе да го продам но да не обособяваме ново УПИ
Маи не е възможно а?

А по въпроса със суперфицията ? как се определя стойноста на която да оценя отстъпеното право на строеж? Например му давам право на 200м2 РЗП и искам 25% от стойноста на строежа в пари 200М2 х 500Е = 100000 Е .....25% = 25000Е?
Re: Възможна ли е продажба на част от парцел без обособяване на ново УПИ?
03-02-2009 - 17:24:48
Чакай маи схванах.
Издаваме нов НА и тои е вписан вътре като съсобственик на УПИто .
ОК но при нотариуса в приложена скица описваме и показваме кои на коя част е собственик и описваме в НА кой колко м2 има и каде се намират в парцела - описателно .
Нещо такова ли ?
При положение че е описано точно коя част ная кой е маи нещата ще са ред?
Re: Възможна ли е продажба на част от парцел без обособяване на ново УПИ?
03-02-2009 - 17:25:27
Вижте, най-добре е да вземете копие от документите си и да отидете при колега адвокат! Наистина е по-добре! Знам какво да ви отговоря, наясно съм какво се опитвате да направите, но не мисля, че е коректно... Искате да спечелите над 100 000 евро, а ви се свидят 1000 примерно за консултация!
Никога няма да разбера българският манталитет!

Екип "МедиЛекс", гр.Варна
Re: Възможна ли е продажба на част от парцел без обособяване на ново УПИ?
03-02-2009 - 17:27:00
thefog Написал:
-------------------------------------------------------
> Чакай маи схванах.
> Издаваме нов НА и тои е вписан вътре като
> съсобственик на УПИто .
> ОК но при нотариуса в приложена скица описваме и
> показваме кои на коя част е собственик и описваме
> в НА кой колко м2 има и каде се намират в парцела
> - описателно .
> Нещо такова ли ?
> При положение че е описано точно коя част ная кой
> е маи нещата ще са ред?

Нищо не сте разбрали, така както си "мислите", че сте разбрали излиза, че делите парцела! smiling smiley




Екип "МедиЛекс", гр.Варна
Re: Възможна ли е продажба на част от парцел без обособяване на ново УПИ?
03-02-2009 - 18:03:51
Наясно съм че ще се отиде до Адвокат за консултация но бих искал предварително да знам какво да искам.
По въпроса какво желая да направя и дали искам да спечеля 100 000 или 100000000 няма никакво значение като и това дали ми се свидят 1000 или не.
това е форум за взаимопомощ и вие ако не желаете да помагате не виждам защо пишете в този форум и правите коментари за манталитета на Българина.
Може би правите реклама на вашата фирма и набирате клиенти от форумите?
Аз лично ще направя консултация със специалист и със сигурност ще си заплатя така че изводите които си правите не са верни.
Идеята на всеки един форум е да подпомогне хората и да ги педпази да не правят грешки поучаваики се от тези които вече са минали по тази пътека.
Във форума със сигурност не търся професионално мнение на което бих се доверил 100% още повече че не познавам човека от среща и не знам до колко е компетентен.
Екипа на "МедиЛекс", гр.Варна може да са най добрите консултанти в тази област но едва ли бих им се доверил от писаници във форума ако не се срещна лично.
Така че или помагаите на хората във форума или недеите да пишете.
Във случая вие ламтите за пари и ви се иска сигурно форумите да са платени и да ви се плаща на всяка написана дума от вас но за щастие на всички останали потребители на форумите те са безплатни.
Ако бяхте толкова добър консултант професионалист сигурно щяхте да имате много работа и нямаше да имате време да се ровите във форумите опитваики се да си набавяте клиени.
Re: Възможна ли е продажба на част от парцел без обособяване на ново УПИ?
03-02-2009 - 18:20:31

Притеснявате се, че губите 300 кв.м. за път - но какво губите, това така или иначе е път - не може да се ползва за нищо друго.
Трябва да се провери точно в ЗУТ - изискванията в такива случаи, там има изрични указания за пътя към вътрешната част - големина и т.н. И трябва да се консултирате с Вашата община, защото в крайна сметка те ще издават разрешение за строителство и трябва да се съобразите с техните изисквания.

И нещо много важно, което никой не може да Ви каже отсега със сигурност - съсобствеността в идеални части е нож с две остриета. Въобще дори не може да Ви мине през ум сега какви усложнения могат да настъпят дори между най-близки роднини-съсобственици на идеални части.

За да Ви е мирна главата и нещата да са чисти - извикайте един геодезист /проблемът е, че си вдигнаха таксите доста напоследък - или по -точно някои от тях - така че трябва да се консултирате с повече от един за услугата / . Трябва Ви лицензиран геодезист - в службата по кадастъра има списъци на такива/.

И си направете кадастрална промяна - с определяне на граници, път и т.н.

Това е най-доброто нещо и за двете страни. Както се казва - чисти сметки, добри приятели. Със сигурност, в случая от адвокат нямате нужда. Но ако не направите нещата както трябва сега, в бъдеще е твърде вероятно да имате нужда и той да Ви струва много, много скъпо.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход