Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

мога ли да принудя строителя чрез акт 15

Публикувано от stoyan todorv 
мога ли да принудя строителя чрез акт 15
09-06-2008 - 10:26:43
Здравейте,

Имам закупено жилище с нотариален акт на етап груб строеж. Строителят има още доста работа по сградата и най-вече трябва да докара тока в нея. Тъй като се забави много, с него имахме устна договорка /беше ми приятел до скоро време/, че ще приспадаме определена сума пари от остатъка който му дължа за всеки месец просрочие. Напоследък взе да се отмята от нашата уговорка, а аз нямам нищо писмено в предварителния договора за тези обезщетения.

Може ли чрез забавянето ми да подпиша акт 15, да го накарам първо легално да си оформим финансовите отношения. Той може ли да ме принуди да подпиша акт 15, при условие че е изпълнил всичко по сградата?

Ако тази тема вече е била разисквана, моля дайте ми линк
Поздрави, Стоян
Re: мога ли да принудя строителя чрез акт 15
10-06-2008 - 13:15:20
НАРЕДБА № 3
от 31 юли 2003 г.
ЗА СЪСТАВЯНЕ НА АКТОВЕ И ПРОТОКОЛИ ПО ВРЕМЕ НА СТРОИТЕЛСТВОТО

Глава втора
ВИДОВЕ, РЕД, НАЧИН НА СЪСТАВЯНЕ И СЪХРАНЕНИЕ НА АКТОВЕТЕ И ПРОТОКОЛИТЕ

Чл. 7.(3)
14. констативен акт за установяване годността за приемане на строежа (част, етап от него) (приложение № 15) - съставя се на основание чл. 176, ал.1 от ЗУТ от възложителя, проектантите по всички части на проекта, строителя, лицето, упражняващо строителен надзор, и от технически провоспособните физически лица към него, упражнили строителен надзор по съответните части, или от техническия ръководител за строежите от пета категория. Този акт е основание за съставяне на окончателен доклад от лицето, упражняващо строителен надзор. С този акт се извършва предаването на строежа и строителната документация от строителя на възложителя. Актът съдържа:
а) описание на договорите за изпълнение на строителството, строителните книжа, екзекутивната документация и съставените актове и протоколи по време на строителството, документацията от строителното досие на обекта (актове, протоколи, дневници, декларации за съответствие на вложените строителни продукти и други документи, изискващи се по съответен нормативен акт), както и на тези за проведени изпитвания, измервания и др., доказващи правилността на изпълнението, и др.;
б) данните от огледа на място и околното пространство (възстановено ли е във вида при откриване на строителната площадка), включително описание на строежа и на неизвършени, незавършени или недобре извършени работи, които до подаване на искане за издаване на разрешение за ползване (удостоверение за въвеждане в експлоатация), следва да бъдат отстранени, за което се съставя констативен протокол и др.;
в) доказателства, че строежът е изпълнен съобразно одобрените инвестиционни проекти, заверената екзекутивна документация, изискванията към строежите по чл. 169, ал. 1 и 2 от ЗУТ и условията на сключения договор, въз основа на които съставителите установяват годността за приемане на строежа, частта или етапа от него;


Love is all around
Re: мога ли да принудя строителя чрез акт 15
10-06-2008 - 15:00:36
Благодаря за цитата наистина.

Доколкото разбрах е необходим и моя подпис като собственик на апартамент от строежа /строителя вече започна да ни преследва за това/ за издаването на акт 15. Можи ли да забавя подписването докато си уредя отношенията и може ли строителя да ме "прескочи" ако откажа

Поздрави, Стоян
Re: мога ли да принудя строителя чрез акт 15
10-06-2008 - 16:16:16
Не може да те прескочи, ама ще му дължиш неустойки за необосновано бавене на подписване на АКТ 15. И така ще сте квит. Можете да хвърлите и по някой лев за адвокати за д аводите дълго делоsmiling smiley
Re: мога ли да принудя строителя чрез акт 15
11-06-2008 - 10:11:49
Благодаря,
Ако може ли някой да ми препоръча адвокат специалист от Варна. Засега нямам намерение да се съдя /смята че ще се разберем със строителя/ но все пак да направя професионална консултация

Поздрави, Стоян
Re: мога ли да принудя строителя чрез акт 15
11-06-2008 - 11:20:57
Ако проблемът е само в срока не ти трябва адвокат. Още повече ако има клауза за неустойка при разваляне на договора от страна на продавача. А обикновено има.
Я прочети дали случайно не е доста изгодно на продавача да развали с теб договора, да продаде на друг апартамента и да ти върне парите с неустойката по договора? Защото ако му е по-изгодно е по-добре да не го ядостваш много.
Сега се сетих, че написа , че сте били приятели, а вече не сте. Да си развалиш приятелството , защото приятелят ти не е успял да се справи в срок не говори много добре за теб. АЗ приятелството го разбирам така - приятел е този, който ти помага в труден момент, а не този който чете договора и иска от теб неустойкаsmiling smiley Определено в настоящия момент с липсата на достатъчно работна ръка, с рекета на общини и монополисти спазването на срока си е трудна ситуация.
Явно обаче приятелството го разбирам по нетрадиционен начин.
Re: мога ли да принудя строителя чрез акт 15
13-06-2008 - 18:15:31
Благодаря на 4ovek за нравствената лекция. Мисля че повече от година забавяне на сградата не може да остане без последствия. Аз да не съм получил апартамента безплатно на база приятелството.

Някой все пак знае ли добър адвокат по тези въпроси във Варна.

Благодаря предварително
Стоян
Re: мога ли да принудя строителя чрез акт 15
16-06-2008 - 14:10:31
Обаче, може и да не получиш апартамента никога, а не след година забавяне та по-добре се вслушай в нравствена лекция за да имаш поне морално превъзходствоsmiling smiley
НЕ отговори на въпроса дали случайно инвеститорът няма клауза да развали договора едностранно и да ти плати неустойка. Представи си, че си платил 60000 евро, в момента продажната цена е 80000 евро - неустойката за предприемача е 10000 евро. Означава, че е на печалба да развали договора с теб и да продаде на друг. НАПЪЛНО ЗАКОННО, НО АБСОЛЮТНО НЕМОРАЛНО. Та недей да подценяваш моралната страна на въпроса, защото ако не спазвахме морални принципи щяхме да се изтребваме по улицитеsmiling smiley
Re: мога ли да принудя строителя чрез акт 15
17-06-2008 - 14:43:35
не няма такава клауза
Re: мога ли да принудя строителя чрез акт 15
20-06-2008 - 09:00:27
То пък един договор - няма никаква възможност за едностранно разваляне на договораsmiling smiley Все едно сте се венчали в католическа църкваsmiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход