Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

за суперфиция

Публикувано от hriston 
за суперфиция
16-01-2008 - 13:32:45
Ето един казус:

Съпругата ми е собственик на 2/3 от дворно място с документи за дарение.
На същия парцел има стара къща и други постройки, на които са собственици на майка й и баща й.
Имаме готов план и разрешитено за разширение и надстройка , което включва и старата къща.

Стои въпросът необходмо ли е да се учередява суперфиция от собствениците на старата къща и на какво всъщност остават собственици те? И ако с тяхно съгласие те се реконструират кой е собственика?
Re: за суперфиция
16-01-2008 - 17:06:05
Вече имате Разрешение за строеж, а чак сега възниква въпросът за учредяването на суперфиция? Нещо не ми се връзва... Разрешението и другите документи на чие име са? Дали е необходимо да се учредява право на строеж зависи на кой за какво му е необходимо. За въпросите си (най-вече за това кой на какво става собственик) прочетете Закон за собствеността, глави: "Съсобственост"; "Ограничени вещни права" и "Приращение".
Re: за суперфиция
16-01-2008 - 17:17:23
pe6o Написал:
-------------------------------------------------------
> Вече имате Разрешение за строеж, а чак сега
> възниква въпросът за учредяването на суперфиция?
> Нещо не ми се връзва... Разрешението и другите
> документи на чие име са? Дали е необходимо да се
> учредява право на строеж зависи на кой за какво му
> е необходимо. За въпросите си (най-вече за това
> кой на какво става собственик) прочетете Закон за
> собствеността, глави: "Съсобственост"; "Ограничени
> вещни права" и "Приращение".


Разрешението и другата документация е на името на съпругата ми.

В законите е написано едно а както е известно тълкуванието е съвсем друго.
А БГ законите се тълкуват и затова питам тук хора с повече практика, които
(може би) сас имали подобни случай/и.

Re: за суперфиция
16-01-2008 - 17:21:02
Няма значение на кой е издадено, то е издадено за тозно този имот (възоснова на документ за собственост или за учредено право на строеж)... И аз не мога да теразбера нещо ?!

Love is all around
Re: за суперфиция
16-01-2008 - 17:48:47
putsov Написал:
-------------------------------------------------------
> Няма значение на кой е издадено, то е издадено за
> тозно този имот (възоснова на документ за
> собственост или за учредено право на строеж)... И
> аз не мога да теразбера нещо ?!
>
> Love is all around

Както съм писал съпругата ми е собственик на 2/3 от земята и на нейно име са документите за строежа. Проблемът е, че част от новото строителство ще е върху
старата сграда, а там собственика е друг.

Та питането е има ли нужда от някакъв документ, който указва кой е собственика на надстроената нова част върху старата сграда? За новата част е ясно, но другото е неясно - поне за мен sad smiley
Re: за суперфиция
16-01-2008 - 18:14:54
Това което не разбираме тук е: Как така при издаването на скица, виза, разрешение за строеж и всички други документи съответните органи не ви попитаха на кого ще бъде постройката? В тях не пише ли собственици, съсобственици, дялове и прочее? Не би трябвало земята да има други съсобстеници на 1/3, да има друга сграда и нищо от това да не бъде отразено в документацията чак до Разрешението за строеж!? Я, пак прочети документите... или чукча е писател, а не читател?

Сега ще ни обясняваш, че законо е врата усред поле ли? Ние това много добре го знаеме. Защо тогава питаш, ами не правиш каквото си знаеш пък майната му на закона? Не искаш сам да четеш, а некой да ти тълкува. ОК! Цитирам и тълкувам (ама на твоя отговорност): 4. Приращения Чл. 92. Собственикът на земята е собственик и на постройките и насажденията върху нея, освен ако е установено друго. Друго ще се установи, като се учреди право на строеж с документ, който ще удостоверява кой е собственикът на новопостроеното. Ако не, собственикът на земята става собственик на постройката т.е. 2/3 ид.ч. за жената + 1/3 ид.ч. за останалите. Освен със съсобствеността трябва да си наясно и със съпружеската имуществена общност.
Re: за суперфиция
23-01-2008 - 16:11:21
Относно Суперфицият или така казанато очредено право на ползване, бих искал някой да ми помогне или даде съвет.
Моята къща съще е правена по суперфиция (тоест така са е закупили мойте родители), около къщата ни има двор който е собственост на кумшийте ни,
от който е закупена и къщата ни.
Въпросът ми е могали да използвам земята около къщата и до каква степен мога да я използвам, защото те не ми дават да използвам земята около къщата, въпреки това имаме и решени от ВС да ползваме един метър около къщата.
Можете ли да ми кажете къде мога да намеря най подробна информация за суперфицият за да зная какви права имам. sad smiley
Re: за суперфиция
23-01-2008 - 19:00:09
Първо научи български език и след това прочети Закон за собствеността.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход