Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

относно обезщетението

Публикувано от vl_petrov 
относно обезщетението
24-10-2007 - 14:42:15
Моля за съвет. Попадам в ситуация в която съм посредник между едни познати които са в Германия и им продавам парцел в софия. намерил съм инвеститор, който иска да го вземе срещу %-т обезщетение. Как мога в случея да получа аз, възнаграждението си, да речем или от инвеститора или от продавача. moody smiley: moody smiley:
Re: относно обезщетението
24-10-2007 - 16:07:29
Според мен, в случая,от двете страни.
От инвеститора - при всяко положение - а и това си е лично ваша работа.А вашите приятели е редно да ви се реваншират за услугата.
Пример - аз не сам в Сф,но имах апартамент там, които продадох - чрез агенция, на която платих комисионна.Но ,по платих и на роднините си,които ходеха по огледи и без които не бих могла сама да свърша тази работа.Нямах подобна уговорка с тях, но,за мен това се разбира от самосебеси.

Смятам, че е редно вашите познати да погледнат така на нещата,ако нямате друга уговорка.

Освен ако не правите услуга на брат си

Но това е само моето мнение.
Re: относно обезщетението
25-10-2007 - 11:23:31
И аз си мисля за инвеститора, но как да преценя колко. Кое е нормалното в проценти, спрямо цената или............други варианти, как се процедира попринцип.
Re: относно обезщетението
25-10-2007 - 12:18:48
Предполагам - както при брокерска услуга,защото, индиректно това си е така.
Както при продажба,това също си е вид продажба.
Много строителни фирми търсят парцели за стоеж.
Обадете се на няколко брокерски агенции,които предлагат подобни парцели,кажете,че сте строителна фирма,какъв процент сте ви поискат.


Само че трябва да си го уговорите с инвеститора предварително,преди да сте сварзали двете страни.

Ако мястото е много ценно, напр. в рамките на Сф - може и нещо повече да му поискате.
Но - това си е само мое мнение.

Може би някои по - знаещ да ви отговори.
Re: относно обезщетението
26-10-2007 - 19:43:44
Много конфликтен случай. Брокерите държат да се плати сума за посредничество, а според мен по-нормално е щом сделката е в проценти от РЗП и посредника да получи % обезщетение. За съжаление това не е практика, но би се приело добре от инвеститора.
Re: относно обезщетението
30-10-2007 - 20:47:08
vl_petrov Написал:
-------------------------------------------------------
> Моля за съвет. Попадам в ситуация в която съм
> посредник между едни познати които са в Германия и
> им продавам парцел в софия. намерил съм
> инвеститор, който иска да го вземе срещу %-т
> обезщетение. Как мога в случея да получа аз,
> възнаграждението си, да речем или от инвеститора
> или от продавача.

Здравейте, аз съм в същата ситуация като вас, посреднича между мои близки в топ-цетъра на София и строител. Възнаграждение очаквам само от строителя /така прецених/ и то във вид на много малко таванско ателие в новата сграда. Цената му по продажни цени след завършване на сградата при всички положения е много по-ниска от комисиона на брокерска агенция за такъв парцел, но за мен е достатъчно. Ако ви служи като ориентир - брокерска агенция смята комисиона на мин. 2,5% от площите на собствениците /получени като обезщетение/ по продажни цени в момента на сключване на предварителния договор с тях; някои брокери смятат дори комисиона върху цялото РЗП по продажни цени - пазарна икономика ...
Други посредници пък очакват % от печалбата, която би реализирал строителя, но това е трудно да се прецени в началото. Затова аз избрах като база първия вариант. Е, срещу това свършвам един куп неща и то срещу договор за посредничество, обвързан поне със запис на заповед на сума = цената на възнаграждението ми. Успех на Вас smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход