Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Проблем със сгрешено ЕГН в нотариален акт

Публикувано от tihcho 
Проблем със сгрешено ЕГН в нотариален акт
09-12-2006 - 03:16:58
Продавам УПИ, но брокерката на купувача откри една грешка в предишен нотариален акт на същия имот. Купувача има желание да закупи имота, но се притеснява за валидността на сделката. Ще опиша фактите доколкото са ми известни в хронологичен ред и с измислени имена.

1. 1997г-на лицата Х и У им е възстановен земеделски имот по закона за собствеността и ползването на земеделски земи. В нотариалният акт имената им за изписани правилно и ЕГН-тата също. Х е роден 1921г., а У 1923г. Не знам дали са живи.
2. 1998г. –лицата Х и У продават на лицето А имота, но в нотариалния акт ЕГН-то на лицето Х е написан с грешна последна цифра, името е написано вярно, има и номер на паспорт( не знам дали е написан вярно). На нотариалният акт има печат вярно с оригинала. Лицето А е родено 1938г.
3. 2002г.-лицето А почива.
4. 2004г-наследниците на лицето А продават на лицето Б имота. Лицето Б е родено 1977г и е жив
5. 2005г-лицето Б ми продава лично имота-няма жена и наследници
6. 2006г-променям предназнчението на земеделския имот за строителство и искам да продам част от него

Та проблема е може ли на лицето Х ( или негови наследници) да обжалват всички последващи нотариални актове, ако разберат за грешката на ЕГН-то и доколко съда би уважил такава жалба. Нотариалните актове са изповядвани при един и същи нотариус, поради това, че за района има само един . Разговарях с него да поправи грешката си върху нотариалния акт и да се подпише и да го подпечата или да напише някакъв констативен протокол и да опише техническата грешка, но той ми заяви , че не може(останах с впечатлението, че не му се занимава). Какви са пътищата грешката да бъде поправена и има ли вариант нотариуса да бъде заставен за своя сметка да свърши това( имам предвид да не ме разкарва мен в търсене на предишните собственици). От службата по вписванията за района са склонни да предоствят нотариалният акт, които е при тях и да го дадат за поправка.
Благодаря!
Re: Проблем със сгрешено ЕГН в нотариален акт
09-12-2006 - 12:07:13
avatar
Нот.акт се поправя с издаване на Нотариален акт за поправка на нот.акт,като трябва да присъстват купувачите и продавачите.Ако са починали-наследниците им.Сам нотариусът няма право да променя нищо.
При наличие на пълната история на имота и при положение,че първият акт за собственост е с изрядни данни,не виждам кой нотариус ще се усъмни в нещо.Консултирай се с няколко.Не виждам каква пречка е това. smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход