Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Имам нужда от сериозен съвет

Публикувано от Илева 
Илева
Имам нужда от сериозен съвет
21-05-2006 - 14:31:27
Ситуацията е следната - дядо ми има приличен апартамент в столицата, дарил го е на баща ми срещу гледане и издръжка. Дядо ми има още двама сина, единия от които е починал, но има син. Така наследниците са трима. В семейството отношенията са доста сложни, никой няма вяра на другия и т.н. Предполагаме, че този акт на прехвърляне на собствеността ще бъде оспорван след смъртта на дядо ми. За това баща им иска да се откаже от дарението и дядото да ми продаде жилището (мисля че по-популярно хората го наричат фиктивна покупко продажба), а за да е спокоен дядо ми, както казах никой на никой не вярва, искам да запази правото си на ползване. Предполгаме, че и този акт би бил оспорван, но ни се струва по- сигурен, тъй като историята с гледането и издръжката малко издиша, защото човека си се гледа сам, има си кватиранти и е добре материално и реално няма много нужда от нас.
Дали при тази ситуация покупко-продажбата е удачно решение за прехвърляне на собствеността, и какви права дава на дядо ми правото му на ползване ( в нашия случай - възможностите му да ни манипулира), това право наследявали се ?

Много въпроси, ще ви бъда благодарна, ако можете да ми отговорите.
За мен въпроса наистина е важен.
Прехвърлянето срещу гледане не е ДАРЕНИЕ, то си е отделен вид сделка. Абе питай си адвокат, май може гледането да се трансформира в парично задължение и да се плати /фиктивно/ например за 5 години напред. Това ще прилича на продажбата. Правото на ползване му дава право да си го ползва, да го дава под наем и т.н. Сега няма ли право на ползване?
Първо, благодаря за отговора. Да той и сега си има право на ползване и си го ползва. Клаузата е баща ми да получи жилището след смъртта на дядо ми. В момента той си е собственик, поне така си мисля. Май наистина трябва да събера документите и да отида при адвокат, тя работата е доста сложна.
Дарението срещу гледане и издръжка (макар наистина по съществото си да не е дарение) може да бъде развалено от дядо ви с мотива, че не получава съответните грижи за които се е договорил, но това става по съдебен ред и щом влезе в съда не се знае колко ще се проточи делото. След това наистина най-правилно е да Ви продаде имота като си запази правото на ползване до края на живота.
Благодаря ви за отговора. Тъй като сам некомпетентна в тази област, ще попитам още нещо - не е ли възможно дарението да се развали така да се каже по взаимно съгласие, като надареня доброволно се откаже от дарението?
Re: Имам нужда от сериозен съвет
06-06-2006 - 22:13:53
Всъщност е цяла схема от действия, но може да се постигне ефекта на връщане на имота в имуществото на дарителя. Иначе ми се струва, че в случая говорим само за договор със задължение за издръжка и гледане, който е възмезден договор. При развалянето му получаващия издръжка дължи връщането на даденото до момента. Най-добре си направете един комплект документи (копия) дайте ги на адвокат да ги прегледа и да ви посъветва какво да направите и/или очаквате.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход