Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Минуси на двойна изолация

Публикувано от bulhomes 
Re: Минуси на двойна изолация
22-01-2008 - 23:17:25
Хеле пък ако същия този бюджет ти влиза на тебе, и тройната нема да му навреди...

:}
Re: Минуси на двойна изолация
23-01-2008 - 00:09:19
Двойна, тройна, важното е да има и да върши работа.
Re: Минуси на двойна изолация
23-01-2008 - 09:58:50
след като ще я измазваш отвън и имаш скеле, направи си само отвън.
Re: Минуси на двойна изолация
23-01-2008 - 10:09:30
Темата беше "минуси на двойната изолация" - а такива не видях. То е ясно, че външната е по-ефективна, но не това е въпроса. Аз лично смятам, че минуси (освен цената) няма, но за нашия климат е напълно достатъчна външната изолация. Но не нещо от сорта 3-4 см. Минимума е 5см, ама по-добре е 6 или 7, особено ако си в планината, където е по-студено.
Re: Минуси на двойна изолация
23-01-2008 - 15:47:05
Питах, защото някъде чух, че има опастност, ако остане (или влезе) вода (конденз..) в тухления зид двете изолации нямало да позволят да излезе и тухлите започват да се рушат. Предполагам, че са имали впредвид, ако изолацията е с Фибран.
Re: Минуси на двойна изолация
23-01-2008 - 16:01:55
Еми да, затова отвътре само с високоплътностен фибран ( XPS) с голямо "мю" или стиропор / вата със солидна пароизолация, а отвън само стиропор.
Re: Минуси на двойна изолация
23-01-2008 - 16:05:49
Пенополистиролите са два вида - екструдиран и експандиран. Първия тип не "диша", втория "диша". Но все още има спорове по въпроса, кой да приложиш. Екструдирания е по-скъп и баровците масово го предпочитат, разчитайки че щом е скъп е по-хубав. Разните професори са за втория вид. Аз лично имам познат който си сложи най-обикновен български стиропор ( той е скспандиран ) за проба и вече 12-13 години няма никакви проблеми, за учудване на всички дето го разубеждавахме. Но това си е само външна изолация и няма отношение към въпроса двойна или не. Ако стената не диша, влагата попаднала вътре няма как да излезе. А за вътре - само мин. вата и гипскартон. Но външна е достатъчно за БГ.
Re: Минуси на двойна изолация
23-01-2008 - 17:03:03
Експандиран пенополистирол (ЕPS) и т.нар стириопор са едно и също нещо. Стириопор е името на EPS, произвеждан от BASF и се е наложило, както казваме "ксерокс", вместо копирна машина. Същия и случая с Фибран - търговското име на екструдиран пенополистирол (XPS), на една фирма, но не помня дали Fibran се казваше и завода. Обаче не съм убеден, че е добре да си направиш изцяло изолацията с фибран. Той запечатва и все едно живееш в найлонов плик. Доколкото съм чувал е правилно да се използва за частчни изолации - обръщания на прозорци, издадени от сградата бетонни елементи, подове...
Re: Минуси на двойна изолация
23-01-2008 - 17:46:32
Въпросът на колегата е добър !
След като и на мене ми се прииска да дам някакъв принос :-))), при положение, че по подразбиране това не би трябвало да ми е силна страна. Все пак имам някакъв практически опит със стопанисване на къща в планина, при това ползвана инцидентно в студените месеци.

Не виждам никакъв проблем да се направи двойна изолация, но нещата трябва ад се прегледат сериозно и да се избере едно вярно технологично решение (система).
Да се помисли темата вентилация - как да ства и за за ефекта върху състоянието на нещата.
Следва да се отчете и икономическата страна на въпроса.
Целесъобразността също - не на последно място.

С изграждане на единствено вътрешна изолация се влияе на инертността на системата. Последното мога да го обясня популярно така.
Помещението, в което има топлоизточник се нагрява бързо, но температурата може да се поддържа в желаните параметри само при постоянен процес на отопление.
Спреш ли отоплението - температурата много бързо ще се понижи.
При мене го наблюдавах на практика след като смених прозорците и монтирах допълнително втори дървен таван с вата в едно от студените помещения. Знам, че примерът не е много добър, защото не съм изолирал стените, но и там има особеност.

В изолираните само отвън помещения, процесът на затопляне е по-бавен поради обстоятелството, че стената също се топли. Разходът на енергия за достигане на комфорт е по-висок в началния момент. Веднъж акумулирала топлина, обаче, тази стена се превръща в един - да го наречем "условен топлоизточник". Пример от практиката: Отивам си на вилата в студен период и трябва буквално 3 дни здраво топлене за да се отвърне температурата в цялата сграда.
Това мога да го илюстрирам и така. Вероятно всеки ще си спомни, че го е изпитвал.
Стоиш в едно помещение със набързо затоплен въздух, но като си близо до стената и не се движиш, то имаш чувството, че студът направо те пронизва от стената.

Съчетание на вътрешна и външна изолация. При всяка изолация има топлозагуби, но те са различни. При двойна изолация на стените ще се постигне по-бързо чувсто на комфорт и като цяло разходът за отопление ще е по-нисък - особено за по-дълъг период. Да се направи двойна изолация на стените, пък да не се сложи специална дограма би било едно малко странно решение (естествено при условие, че наистина се гони топлоефективност, а не просто "маркетингов" ефект.) Прозорците са най-големия топлоубиец.

Ако се гради скеле, то по-добре да се сложи ЕПС, при това по-добел. Разликата в цената на различните дебелини не може да обясни "икономия".
Ако няма специален повод да се прави скеле и ползването е ивцидентно, логиката е друга.

При ползване през зимата за по един уйкенд или за 3-4 дни по празници, а през останалото време не се топли, то тогава допълнителната външна изолация не вярвам да допринесе нещо кой знае какво. Може да отложите поставянето и за бъдещ период, когато примерно се налага да ремонтирате фасада.

Темата с дифузията и "мръзненето" на водните пари в стената бих искал да я разбирам повече, но усещам, че са ми необходими още познания по въпроса и я оставям незасегната. Добре е специалист да си даде мнението на база на конкретната обстановка.

Re: Минуси на двойна изолация
23-01-2008 - 18:17:29
По умните държави по европа изолират отвън и отвътре , като използват и вати - каменни и минерални . Както за топло така и за шумоизолация с един куршум 5 заека smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход