Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Отопление-Охлаждане с Термо помпи

Публикувано от Stan 
Re: Отопление-Охлаждане с Термо помпи
10-01-2008 - 23:33:53
До тук видях само едно мнение на човек, който наистина си е сложил термопомпа. Тъй като по това което чета минуса на термопомпата е само първоначалната инвестиция и след 3 до 5 години се изплаща (айде и за 10 години съм съгласен) открих човек, с монтирана термопомпа (мисля че) от някой от участниците (или срещана) в този форум фирма. Неговата термопомпа е със заровени под земята тръби. За 300 кв.м. отопляемя площ миналия месец платил 500 лв ток. Първоначалната инвестиция от около 30 000 лв смята че ще може и да се възвърне след 20-30 години. Беше недоволен и от фирмата, че първоначално говорели за едни цифри, после станали други (нормално е за България, но трябва да се съвземем). За числа и коефициенти, които срещах по-назад във форума не беше и чувал. Казва, че е най-добре системата да е с вода (предполагам са му казали, че там му е грешката), но пък предния участник с термопомпата се оплака, че му свършила водата...
Тъй като необслужваемостта на термопомпата може да се равнява само с електричеството, предполагам че изплащаемостта на термопомпата се смята само в сравнение с тока. Много ми е интересно как някои хора изчисляват нещо колко пари ти спестява. Преди няколко години ми обясняваха за К-стъклото и ми сметнаха, че стъклото ще ми спестява енергия в кВт за около 1800 лв на сезон. Е аз пък давам по 400 лв на сезон за дърва без К-стъкло и се чудя кой ще ми плаща, ако си сложа такова...
Дано да не звуча като противник на термопомпите - много бях навит, но практически не открих досега потребители, които да подскачат от радост, че са направили нещо скъпо и изгодно...
Re: Отопление-Охлаждане с Термо помпи
11-01-2008 - 01:59:47
Привет и от нас !
От известно време инвестирам време и сили в четене на този форум /тъи като не винаги е лесно да се осмислият и проумеят толкова противоречиви мнения и становища...../ В резумен искам да споделя че и аз подобно на колегата bulhomes след едногодишно ходене по мъките в опит да построим двуетажна къща ,отговаряща в някаква степен на определението “ниско енергиен дом“ преминахме през перипетии достоини за перото на Алеко Константинов . То не бяха смени на различни “Баш Маистори“ -стрителни фирми с “КОЛОСАЛНИ“ на думи познания и опит в този тип строителство ,Преправяне на вече уж перфектно изпълнени етапи от грубия строеж и изолацията на основите -въпреки суперподробните и детаилни планове направен сЪс Архикад..... В края на краищата достигнахме до мъдрия извод да не се доверявам на приказки и проспекти и също така да пренебргна 10 годишната си практика като хладилен техник на индустриални климатични системи и да избера кондензационно газово котле пред термопомпата по простата причина че това е единствения начин да избегна от голямо и празно трошене на пари в кладенци земни серпентини и лафове от рода на даи сега да пробваме така ,пак онака ,но винаги за моя сметка .Можеби на тоя етап в България е малко раншко за този вид системи тъи като липсва сериозно търсене а от там и сериозна конкуренция в този сектор и за сега се създава едно впечатление за работа чрез налучкване и копиране на вече готови решения от други обекти които не винаги са приложими 1към1 и грешката си остава винаги за сметка на клиента -била тя в презапасяване в мощност на системата и от там огромни сметки за изграждане на системата или последваща прекомерна консумаця на енергия ,или пък в дискомфорт при ползването на вече изградената и платена инсталция и прочие... рано ни е ...за огромно съжаление .Ходих да гледам 3 обекта на фамилни къщи с термопомпа и се оказа че винаги нещо куца, ако охлажда добре през лятото не загрява достатчно БГВ ,през зимата пак обратно ... и ако не това пак ще ти излезе проблем с водата от кладенеца .Искам да кажа че са рядкост все още фирмите -не че няма такива ,които да ти сметнат и изградят цялостна добре балансирана като цена /качество и функционираща система без скрити изненади при наи малката промяна в обстановката . Доста дълго се получи това мое писан'ьие но пак това е моят начин да се простя с една моя отколешна “ незбъдната мечта “ като БГ термопомпата .А иначе това си е една съвсем реална,нормална и много разпространена система за централна климатизация в цял свят, факт е че няма уважаващ себеси концерн за хладилна техника които да не вкличва в гамата си компоненти и/или термопомпи и наи малко е необходимо да се преоткриват и доказват нейните качества и достоинства .Може би все пак след известно време като се заварнем със семеиството ми да живеем за постоянно в БГ. ще мога по спокоино да проуча въпроса и да се свържа с някои които все пак е успял да намери златната среда в това начинание а до тогава - Газ през зимата и чилър “въздух -вода“ за лятото+водно подово и централизиран с въздуховоди фанкоил за всеки етаж . Успех на всички в това иначе преспективно начинание и сърдечно се извинявам прдварително ако неволно или косвено сам засегнал някого в този форум!

Re: Отопление-Охлаждане с Термо помпи
11-01-2008 - 20:26:45
За всеобщо огромно разочарование ALEXYELI е съвършенно прав!!! Все още сме в третия свят. clap:
Re: Отопление-Охлаждане с Термо помпи
12-01-2008 - 09:45:39
Доста изчетох из тази тема и мога само да добавя, че една добре изпълнена ( оразмерена) инсталация върши много добра работа. Лошо е масовата заблуда че термопомпената инсталация прави от нищо нещо.Няма такова нещо. За мен най-добрата комбинация е термопомпен агрегат "въздух- вода" за отопление и охлаждане, подпомаган от газов котел (в режим на отопление при ниски температури и БГВ).Колкото до БГВ от термопомпа при масовите агрегати температурата на изходящата вода е 48 C, така че си направете сметка до колко ще ви се загрее водата в бойлера.

П.П: Намерете си фирма, която да поеме отговорността за цялата инсталация.За предпочитане е пред "майстори", който работят на парче.Успех
Re: Отопление-Охлаждане с Термо помпи
12-01-2008 - 14:16:50
Все пак има още едно компромисно решение за термопомпоите в нашите климатични условия.Има един вид газови термопомпи които на практика представляват полухерметичен хладилен агрегат задвижван от четиритактов двигател ползващ за гориво газ -подобно на повечето бензинови автомобили в България .Идеята е че компресора вместо да се върти с електрическа енергия използва този двигател като топлината необходима за рабтата на термопомпата се осигурява от изгорeлите газове на гaзта които не съдържат сажди и също така от водното охлаждане на двигателя .Лятото в режим на охлаждане функционира като нормален климатик от типа въздух -вода.КПД-то на тази система е напълно конкурентна с тази на земносвързаната термопомпа, дори с няколко процента в повече... по принцип двигателя издържа повече от 20 години .За референция за наденоста на тази истема може да се дадат примерно всички хладилни ремаркета на тировете, където задвижващия мотор наистина е дизелов но там целите са различни и се търси висока съвместимост при зареждане с гориво .За сега има само Японски производители на този тип помпи което обуславя сравнително високата им цена но сравнено с инвестицията за кладенци и земни серпентини и несигурното им в конкретните условия КПД човек може да се замисли.Все пак проблема с цялостното изпълнение на нискотемпературната инсталация си остава но поне "котела" го забравяме като фактор "X" .Мисля че минималната мощност при този тип агрегати е 17 киловата и се ползват повече в индустриални условия,което е също един вид гаранция за тяхната надезност.... moody smiley

Re: Отопление-Охлаждане с Термо помпи
13-01-2008 - 00:05:28
Казаното от rickk е много вярно Термо-помпата е прекрасно решение но с едно ГОЛЯМО условие фирмата която я монтира да поеме гаранции .
Термо-помпата не може при никакъв случая да буде монтирана от "Домашен" майстор
те и за това не ги продават в магазин "Направи си сам" тука много хора си почесаха езиците но истината е една този който я ползва може само да каже и то много условно дали му е топло (хладно през лятото) и то при условието че има наистина правилно монтирана система но факта че е я притежава в никакъв случай не го поставя сред специалистите по Термо-помпи .
За другите решения компромисни или не за сведение на оборващите тука предимствата на Термо-помпата само ще кажа че IKEA вече има няколко големи магазина климатизирани с Термо-помпи както и GUCCI централен офис също е на Термо-помпи така че оставям коментара на вас. smiling smiley
Re: Отопление-Охлаждане с Термо помпи
13-01-2008 - 10:44:19
alexyeli, можеш ли да дадеш информация кой ги внася тези термопомпи?
Re: Отопление-Охлаждане с Термо помпи
13-01-2008 - 14:50:38
За да не излизаме от добрия тон на този форум с директни реклами на конкретни фирми мога само да ти кажа че офитциалните вносители за европа са италианци. Има и в българия няколко фирми които ги предлагат на пазара. Опитай с търсачката на Google като и зададеш "газови термопомпи".
Газови термопомпи - Google
ipl
Re: Отопление-Охлаждане с Термо помпи
21-01-2008 - 16:16:59
Здравейте всички,
искам да споделя личен опит от използването на термопомпа - тази година ми е първи сезон.
Термопомпата се захранва директно от сондаж и отработената(охладената) вода се изхвърля в съседен сондаж на около 10 метра. Водозахранваща помпа WILO MP605.
Дебит неограничен : ) просто имам високи подпочвени води - в момента в първичния кръг се превъртат 2800 литра на час.
Къщата е 3 ет., 430 м2 РЗП, сравнително добре изолирана: 8 см минерална вата външна изолация, 20 см лека вата за изолация на покрива и 7 см фибран за изолация на пода от земята (няма мазе, всичко е повдигнато на 60 см над кота терен, заради подпочвените води).
Отоплението е водно подово навсякъде, тръби ф18 в замазка 5..7 см върху 2 см подова вата за шумо и термоизолация между етажите.
Агрегата е 20 KW, изработка на мой познат занимаващ се с подръжка на климатични инсталации, компресор Копеланд, кожухотръбни топлообменници.
Практиката показа че за месеците ноември и декември (които си бяха доста студени - говорим за околностите на София) консумацията на ток е около 2200 KWh на месец при потдържане на 20 градуса в цялата къща. Имайте в предвид че 20 градуса при подово се усещат субективно като 24 поне при радиатори, заради липсата на температурен градиент.
Термопомпата работеше горе долу с 50% натоварване (време включена/изключена) при -7 навън. Когато беше под -16 до -20 стигаше до 85% от времето да е включена.
Лично аз съм доволен и от резултата и от цената.
Re: Отопление-Охлаждане с Термо помпи
21-01-2008 - 16:46:06
Тръбите от кой модел са - обикновена пех или пех с ал вложка .Какви сметки за ток се плащаха за тези месеци .
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход