Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Итонг или червени тухли.

Публикувано от bubolin 
Re: Итонг или червени тухли.
18-11-2007 - 18:23:20
Прави ми впечетление, че в този форум е пълно с дървени философи, а хората с опит
не се изслушват сериозно.
Аз живея в къща построена от 17,5 итонг, без изолация.
47кв.Хол отоплявам с климатик, който две години ползвах в 39кв. апартамент (панелен)с изолация.Разликата в пари като икономия е около 80-100лв на месец.
Цялата тази говорилня май е от скука. Аз никога не бих построил къща от тухли и бетон,
и после да редя отгоре вата, стиропор и др. и да храня (майстори) пишман специалисти.
Re: Итонг или червени тухли.
18-11-2007 - 19:23:50
Мнооого подвеждащо сравнение.
Нищо не казваш за изложение, каква 4аст ти са външните стени в двата случая, дограмата, колко и каква ти беше изолацията на панелката, термомостове ?.....има още.

И същевременно е напълно е възможно да си прав при определени условия....

= панел + 2см ЕПС U oкoлo 1.39

= стена 17.5 Итонг U e около 0.70

Ето защо икономисваш в сметките за ток.

А пък темата е тухла или итонг, не панелка или итонг.............
Re: Итонг или червени тухли.
18-11-2007 - 21:08:54
Много сложно се подхожда към темата.
Изложението на апартамента беше юг, среден ап. 5-ти от 9 етажа.
Всички стени на къщата ми са външни.
Факт е, че с итонг излиза по-евтино при всички положения.
Не се смята само цената на материалите. Много се консултирах преди да започна и както в този форум имаше много за и против.
Но елементарната математика показа, че 24лв. на кв. за итонг +3,5лв. труд за зидане +
12лв. за циментова и гипсова шпакловка излиза по евтино от тухли +изолация +мазилка +шпакловка на последните цените не ги знам защото строих преди 3 год.
Но още тогава ставаше въпрос за разлика от около 10-15лв.на кв. а за качеството на готовата стена да не говорим.
И един съвет, ако можете намерете майстор който зида и шпаклова след това.
Re: Итонг или червени тухли.
18-11-2007 - 23:32:12
Любо,
Естествено, че номерът е да не се натрупва влага и да не се мокри итонга или влагата да е минимална. Все пак натрупаната влага трябва да излезе навън през лятото. Водните пари се движат не само по посока на по-ниската температура, а и на по-ниската влажност. Примерите с бирата и росата са неуместни. Прозорец на помещение не може да се изпоти отвън, още по-малко лятно време в жегата. Не можем също и да разчитаме, че итонга никога и отникъде няма да поеме влага и да го запушваме отвън така, че да не може да изсъхне. Сам казваш, че вътрешните слоеве трябва да са по-пароплътни. Ако можеше да навлизат водни пари отвън щеше да е обратното.

Комбинацията от снимката я обяснявам така: Не им се е чупело тухли и затова са използвали парчета итонг при тухлената зидария. Парапетите на балконите са само парапети и нямат изолационна функция, затова могат да бъдат само от 10см итонг.

diran,
Къщата ти само от итонг без никакъв бетон ли е? Хората с опит незнам колко се изслушват. Някои от опит твърдят, че итонгът сам по себе си мухлясвал без да забележат, че отвън е запушен с пароплътна изолация. Добре, че са дървените философи да го обяснят. Предполагам, че хора с опит са правили изпълненията, които съм виждал: парапет на открит балкон с изолация, половин парапет на открит балкон с изолация, ограда с изолация, подпорна стена с изолация...
Re: Итонг или червени тухли.
19-11-2007 - 11:09:17
avatar
Коментар към снимката на Любо:
Смятам, че едновременното използване на тухла и Итонг е по-лошият вариант от само тухла или само Итонг.

Ясно е, че така майсторите ще зидат със страшна скорост, но цялата сграда ще бъде съвсем непредвидима при експлоатацията й.
Току виж тези новодомци се сдобият със стени кондензиращи на петна или пък на ивици. smiling smiley
Re: Итонг или червени тухли.
19-11-2007 - 11:48:43
Diran

Поиграх си да сравня. Данните са взети от сайтовете на Итонг и Винебергер.

Цел : Искаме да постигнем топлопроводим коефициент U = 0.4 на стените.

За целта са нужни 45 см дебел Итонг - 53.5 лв/м2

Същото постигаме с 25 см Поротерм 25 МП ( 36лв/м2 ) + 5см Неопор ( 9.5 лв/м2 ) или
общо 45.5 лв/м2.
Тоест с 8 лева по-евтино на м2.

Въпрос 1 Какво правиш с огромните термомостове от бетонни плочи и колони след като нямаш външна изолация ?
Въпрос 2 Коя стена има по добра носеща способност при не дай си боже евентуално земетресение ?

Моя извод - тухлата си е класика. Итонга - да, но за вътрешни стени, не отвън.
Re: Итонг или червени тухли.
19-11-2007 - 13:30:20
Petar,Когато строиш с 4-ки и лееш бетон като за световно, къща от 150кв. излиза като общо тегло около 130 до 180тона.
когато строиш с итонг, гредоред(свестен) и лека покривна конструкция, сградата не превишава тегло от 40до 60тона.
Може да греша, но по-малката маса при земетръс е предимство, центъра на тежеста също е от голямо значение.
Термомостовете на бетонните колони и пояси съм изолирал със стиропор.
Имам един въпрос, защо термо-изолацията се слага отвъншната страна на стената.
И каква е ползата, когато трябва да загрееш 100тона инертни материали за да стигне топлина до нея.
Разлика, аз лично не усетих в панелката с и без топло-изолация.(сметка за ток)
Re: Итонг или червени тухли.
19-11-2007 - 13:35:13
Сигурно ще станем досадни в тази тема.
Не заради спора, а доста солидно лично убеждение:

pe6o Написал:
-------------------------------------------------------
Водните пари се движат не само по
> посока на по-ниската температура, а и на
> по-ниската влажност. Примерите с бирата и росата
> са неуместни. Прозорец на помещение не може да се
> изпоти отвън, още по-малко лятно време в жегата.

Примерите с бира, роса и ТВОЯ ПРОЗОРЕЦ са идентични. Особено по отношение на това, което се опитвам да кажа - посоката на движение на пари. А дали има конденз или не се определя от количеството пара и темперературата (т.н температура "НА РОСАТА"winking smiley. Просто при прозореца лятно време не може да се достигне достатъчно ниска температура за конденз (при бирата и равни условия се постига).
Същата физика работи и в появилите се изсушители на въздуха. Ако парите не отиваха на студеното тяло, където да кондензират, тези уреди нямаше да работят. Вентилаторът само повишава ефективността.
Ако визираш "по-ниска АБСОЛЮТНА влажност", сигурно си прав. За относителната не е така.
Предлагам да прекратим дискусията тук (темата за тухли), макар и да има нещо общо.
С удоволствие бих продължил в по-подходяща тема, защото бих искал да си изясня напълно това пусто съхнене.
С извинение пред колегите, които са си изяснили нещата и тази "раздумка" ги дразни.
Re: Итонг или червени тухли.
19-11-2007 - 22:51:59
Petar,
Въпрос 1 Какво правиш с огромните термомостове от бетонни плочи и колони след като нямаш външна изолация? Не трябва да има такъв вариант. Термомостовете по стоманобетона трябва да се изолират във всички случаи. Различните варианти са дали да се изолират само стоманобетонните елементи или всичко наред.

Въпрос 2 Коя стена има по добра носеща способност при не дай си боже евентуално земетресение? По принцип тухлата има по-голяма якост, но това няма никакво значение, защото зидарии от итонг и кухи тухли не се включват в носещата способност на конструкцията. Цялото натоварване от земетръс се поема от стоманобетонната конструкция на жилищната сграда и тя трябва да бъде оразмерена на предвидената сила на земетресение, а не е "недайсибоже".

diran
когато строиш с итонг, гредоред(свестен) и лека покривна конструкция, сградата не превишава тегло от 40до 60тона. Това законна жилищна сграда ли е без стоманобетонна носеща конструкция? Може да греша, но по-малката маса при земетръс е предимство... Предимство е, но не за сметка на липсата на носеща конструкция. Термомостовете на бетонните колони и пояси съм изолирал със стиропор. Значи все пак имаш носеща стоманобетонна конструкция? Имам един въпрос, защо термо-изолацията се слага отвъншната страна на стената. Тва сме го писали по-горе в същата тази тема.
Re: Итонг или червени тухли.
19-11-2007 - 22:59:35
рe6o, бетона е като полицията, нокой не я харесва ,но не може без нея.
основи, колони на всеки три метра и пояс над зида задължителни.
Обаче бетонни плочи (на двуетажна къща) и бетонни покриви и керемиди нещо не ми се вързва.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход