Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Итонг или червени тухли.

Публикувано от bubolin 
Re: Итонг или червени тухли.
14-11-2007 - 11:25:00
Да решиш дали да има изолация не е последващ етап = трябва да го решиш предварително. Ако си сигурен, че искаш изолация значи по-добре червени тухли.

Изолацията е топлоизолация, а не за защита от дъжд. Мазилката би трябвало да е достатъчна за да защити итонга от дъжда = все пак пряко дъжд не трябва да вали върху стените, нали затова има стрехи и цокъл. Ефекта на изолация на итонг може да стане обратен = ако изолацията е по-пароплътна от итонга през зимата влагата от стаята тръгва да излиза навън, спира се в изолацията и остава и се натрупва в итонга, а през лятото пак изолацията му пречи да изсъхне.

Не виждам смисъл от смесения вариант освен ако не искаш да рискуваш с всеки от вариантите на 50%.

Ако искаш гореща дискусия пускаш тема във форум. Ако искаш само цени обикаляш по складовете.
Re: Итонг или червени тухли.
14-11-2007 - 13:49:36
pe6o Написал:
-------------------------------------------------------
Ефекта на изолация на итонг може
> да стане обратен = ако изолацията е по-пароплътна
> от итонга през зимата влагата от стаята тръгва да
> излиза навън, спира се в изолацията и остава и се
> натрупва в итонга, а през лятото пак изолацията му
> пречи да изсъхне.
>
Същия (почти) ефект ще има и при тухлен зид и НЕПРАВИЛНО изпълнена изолация - този проблем не е на итонга. Паропропускливоста на двата зида е от един порядък.

Re: Итонг или червени тухли.
14-11-2007 - 14:31:05
Понятието тухла четворка предполага размер 25х25х12,5 (12) а Итонга се продава на кубици, отсега ти казвам че простата аритметика ще даде предимство на четворката, но всичко зависи от това къде ще строиш колко качественно и много други фактори. Има много статии в нета където тези неша са сравнявани. Например тук:http://www.bauzentrum-a.com/?act=4&product_id=11
Re: Итонг или червени тухли.
15-11-2007 - 18:21:29
Ivel Написал:
-------------------------------------------------------
> Понятието тухла четворка предполага размер
> 25х25х12,5 (12) а Итонга се продава на кубици,
> отсега ти казвам че простата аритметика ще даде
> предимство на четворката, но всичко зависи от това
> къде ще строиш колко качественно и много други
> фактори. Има много статии в нета където тези неша
> са сравнявани. Например
> тук:[www.bauzentrum-a.com]
> _id=11


ти май не си много по математиката
32бр. 4ки на кв.-1лв.бр.
12,5 бр. на кв. бетонни блокове (оградни) -0,90лв.бр.
6,66 бр. на кв. итонг. -3.1лв за бр.
Трета година живея в итонгова къща мухъл не съм видял.
Майсторите вземат много по-малко труд.
Re: Итонг или червени тухли.
15-11-2007 - 20:12:20
Нашето окончателно решение по "хамлетовския" въпрос дойде след много четене и ровене из форумите (също като при теб), а именно POROTHERM 25 N+F за изграждане на външна зидария и POROTHERM 12 N+F за вътрешни преградни стени. В подкрепа на това решение дойде новата ценова листа на точно тези два варианта тухли, които вече се произвеждат в България (в Луковит), цените за София са с 20% по-ниски от досегашните, а и склонни сме да вярваме на рекламните материали - по-ниски разходи за материали (разтвор) и труд, по-малко милиметри на изолацията, по-бързо и лесно зидане, перфектна геометрия!
Но каквото и да мислиш, вземи някакво последно решение и давай нататък, защото тепърва те чакат още много решения за взимане. Ние сме на същия хал - тоа ли е по-добро или онова!
Поздрави! smiling smiley
Re: Итонг или червени тухли.
15-11-2007 - 21:20:51
Любо Написал:
-------------------------------------------------------
> Същия (почти) ефект ще има и при тухлен зид и
> НЕПРАВИЛНО изпълнена изолация - този проблем не е
> на итонга. Паропропускливоста на двата зида е от
> един порядък.

А какво означава неправилно изпълнена изолация? Точно това имам предвид "ако изолацията е по-пароплътна", което е по-вероятно да стане при итонга отколкото при тухлата.

Не става въпрос само за коефициента на паропропускливост на двата материала, а за паропропускливостта на цялата стена, което включва дебелините и комбинацията от слоевете. Разликата основно идва от това, че 30 см итонг са достатъчна топлоизолация и останалото е предобряне, а 25 см тухла не са достатъчни и наистина има нужда от още изолация.
Re: Итонг или червени тухли.
16-11-2007 - 06:32:12
diran Написал:
-------------------------------------------------------
ти май не си много по математиката
32бр. 4ки на кв.-1лв.бр.
12,5 бр. на кв. бетонни блокове (оградни) -0,90лв.бр.
6,66 бр. на кв. итонг. -3.1лв за бр.
Трета година живея в итонгова къща мухъл не съм видял.
Майсторите вземат много по-малко труд.
--------------------------------------------------------

Тухла четворка 68ст на Керам инвест -Сливен

така че не е толкова голяма разликата в цената
Re: Итонг или червени тухли.
16-11-2007 - 07:34:46
И какво не ми е наред с математиката погледни на сайта на www.xella.bg има ценова листа където ако можеш да четеш за в един пакет да допуснем 300 х 600 х 250 това е най разпространеният размер има 30 бр тухли, с които можеш да направиш 4,5 кв. м. при цена франко завода 192,00 с ддс. Делим 192 : 4.5 = 42,66 лв за кв. метър. Аз няма да правя външни стени с дебелина по малка от 30 см. А при тухлата сметката е 32 бр Х ,75 ст = 24 лв за кв. м. Това му казах на човека, че при първоначалнара сметка ценавото предимство е за тухлата. А по повод Луковитските тухли според мен те са едни от най-некачественните в БГ - точно тях имах в предвид, че много се трошат и не държат дюбел. Ако трябваше да започвам трети път - избирам дебел итонг без изолация за мен това е добро решение. smiling smiley



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-11-16 07:40 от Ivel.
Re: Итонг или червени тухли.
16-11-2007 - 10:01:05
Така , както виждам, ценово червената тухла има предимство. Вариантите обаче са 2: Червена тухла с изолация , или итонг 30 см. без изолация. Повече си мисля за итонг, така стените ще ми станат по гладки, а и няма да правя следващия етап, изолацията. Което означава пак маистори (мразя е тази дума) материали и други работи.
Тука обаче ми съзниква следващ въпрос. Вътрешната шпакловка каква да бъде. Все ми се иска да слагам кнауф, пак поради същите причини. Лесно и гладко. Естествено със вата. Но по проект , са ми дадени стени с дебелина 25 см. слагането на итонг 30 см, и после кнауф още 10 см. няма ли да ми станат много дебели стените, няма ли това да има някакви лоши последствия?
Още съм лаик в тази област, затова питам за всичко. :ami:
Re: Итонг или червени тухли.
16-11-2007 - 12:51:04
За итонга си на прав път исползувай 30 см дебел, като зидат майсторите те си знаят как итонга трябва да излиза по навън от бетоновите колони, пояси и др, с дебелината на изолацията която задължително трябва да използуваш за бетона (итонга няма смисъл да го изолиташ, някои го правят сигурно е по-добре, но според мен си е изхвърляне, не са чак толкова страшни зимите в БГ а и пари трябва да останат за не по-малко важни неща). Идеята е после итонговата стена и изолирания бетод да са в една равнина. От вън преди да мажеш те съветвам да го шприцваш с лепило за итонг-не ходи много. От вътре не се занимавай с никакви изолации има много варианти ако държиш на Кнауф давай може машинно мазане някъде тук имаше отзиви на доволни и координати става бързо ако намериш читав и не много скъп майстор измажи го и го шпакловай или само с гипс както решиш.Но на края като теглиш чертата така сигурно ще стане по-евтино и по бързо отколкото червена тухла с изолация. smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход