Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Сухи варианти за подова топлоизолация

Публикувано от Petar 
Сухи варианти за подова топлоизолация
27-09-2007 - 17:06:31
Така - малко изходни данни :
кота 0 ми е на 40 см над нивото на терена, нямам маза, бетонната пло4а е
що-годе равна и нивелирана.

Зада4ката - как да направя топлоизолацията на пода на дневната ?
Финиша ще е естествен дъбов паркет или трислоен такъв.

Много се порових из разли4ни сайтове и форуми, но никъде не срещнах добро упътване или дискусия за това което ми се върти из главата.
Първона4ално смятах дървена скара с греди,между тях XPS 5 см, следва ОSB и накрая паркета.
Да ама се отказах от това защото има и по-лесен на4ин при който избягвам макар и малките термомостове от дървената скара.

Сега имам впредвид 2 варианта, за които о4аквам вашите съвети :

(1) Отдолу - нагоре : пло4а - найлон - 5см XPS (30кг/м3) - 2 слоя OSB 9мм положени напре4но 1 спрямо друг с разминаване по краищата, което се надявам да е хубава основа за редене на паркет (без лепене)

(2) пло4а-найлон-5см XPS 50кг/м3 (за по-твърда основа) - 1 пласт 18мм водоустой4ив
шперплат (4ерния) - следва пак паркет.

Кой от двата варианта е по- добър според вас ???
Като цена са по4ти еднакви - 2 е по-скъп с 6-7 лева/м2, което е нищо.







Re: Сухи варианти за подова топлоизолация
27-09-2007 - 18:26:11
Защо само 5 см? Според настоящия норматив мисля че К трябва да е най-много 0.3W/m2K, при под дето е направо на земята, без мазе. Това ще рече поне 10 см., аз детайл с по-малко не съм виждал. Нямаш ли ОВ проект - там трябва да е написано.
Re: Сухи варианти за подова топлоизолация
27-09-2007 - 18:51:50
Боби

Мисля 4е бъркаш нещо. Не ми се рови сега....
Доколкото си спомням 0.3 е за таван, за приземна пло4а май пак беше 0.5 както за стени.
Ама дори и да е 0.3 нямам намерение да давам 30 лева на м2 само за XPS и то този от 30 кг/м3.
А пък за ЕPS (въздух работа) дори и с по-голяма плътност - никой не може да ме убеди да сложа на земята.
Re: Сухи варианти за подова топлоизолация
27-09-2007 - 19:56:23
"Истината" според "НАРЕДБА № 7 от 15.12.2004 г. за топлосъхранение и икономия на енергия в сгради" - Таблица 4 е:

5. Подове, граничещи със земята - 0,45

Това обаче са МИНИМАЛНИТЕ нормативни изисквания - за собствени начинания не пречи при желание да се търсят по-добри стойности.
Заслужава си да си погледне вар. на Кнауф с т.н. "сухи плаващи" подове, широко обсъждан във форума на "Направи сам". Там слагат някаква скъпа и дефицитна суха посипка на Кнауф, което май в най-добрия случай е не по-здраво от ЕPS . Някои го изпълняват с перлит(ок.90лв/м3). Ако се приеме че това работи, сигурно може да се изпълни с полиетилен и необходимата дебелина EPS.
Търси се постигането на относително здрава и твърда плоча (два слоя гипсофазер), която лежи свободно ("плува"winking smiley върху изолацията. Допускам че 2х12мм OSB с разминати фуги и евентуално залепени ще постигнат същото.
Re: Сухи варианти за подова топлоизолация
27-09-2007 - 20:33:17
Еми Любо

То мойто калкулатор4е и сега ми дава при горепосо4ените варианти 4е U e 0.4, тоест под нормата. За какво да се натягам и охар4вам пове4е....

То хубаво колкото пове4е..толкова пове4е, ама все пак с разум.

Пък и съвсем ще ми се вдигне нивото.

Мене по-скоро ме интересува кой от двата варианта ви се вижда по-уда4ен от практи4еска гледна то4ка за реализация, не от топлоизолационна.

Дали например е достата4ен 30 кг/м3 Аустротерм XPS за да не хлътне някъде пода или си заслужава да заложа на 50 килограмов ?
Re: Сухи варианти за подова топлоизолация
27-09-2007 - 20:39:11
А пък за гипс по пода - никога.
И аз съм 4ел вси4ко там за плаващите гипсови фазери, ама хи4 не ме кефи перспективата да си правя налудни4ави експерименти в мойта си къща.
На гипса мястото му е на стената, не по пода, пък било то и под друга форма.
Re: Сухи варианти за подова топлоизолация
27-09-2007 - 21:22:29
ОК! Петър,
Понеже не мога да кажа друго освен "по-плътен, по-добре", те насочих за сведение към този вариант, където плътността ми изглежда нищожно !!! малка. Не казвам така да го правиш, но ако онова става (и вярваме), при теб може да се мине много "по-тънко" финансово - EPS.
Според мен вар. с ДВА слоя в черния под е по-добър и дава възможност за по-мека изолация в сравнение с еднослоен, същата дебелина и материал.
За хидроизолация бих сложил нещо по-сериозно от найлона.
За топлоизолацията е въпрос на обоснован компромис. Не съм напълно сигурен този пункт от табл.4, отчита ли, че вече практически всички слагат периферна изолация на фундамента и би могло да се минава и с по-тънка на пода.
Обаче, ако на стената можеш да подсилиш евентуално недостатъчната изолация, то в пода е доста трудно.
Re: Сухи варианти за подова топлоизолация
27-09-2007 - 23:12:53
Благодаря за мнението

Хмм, май истината е някаде по средата на 1 и 2.
Прав си като 4е ли - по-добре е 2 по 9 мм, отколкото 1 от 21 мм.
А пък и за XPS-а по-добре да заложа на сигурно.

Май най-добре ще е следната комбинация :

Austrotherm XPS 50 SF
Re: Сухи варианти за подова топлоизолация
27-09-2007 - 23:26:04
Sorry, грешно клавиш4е...

Май най-добре ще е следната комбинация :

Austrotherm XPS 50 SF + 11мм ОСБ + 11мм ОСБ (напре4но и с припокриване), следва паркет.

Идва около 40лв/м2 преди паркета. Абе поносимо е - особено като е напълно изпълнимо на принципа "направи си сам" и не даваш луди пари на "майстори" дето все трябва да им седиш на главата за да стане нещо както трябва.

Общо ми се събира към 9 см повдигане на нивото. Ве4е знам как да поръ4ам и вратите - поне с 10 см по-малки, да имам и 1см резерв за всеки слу4ай.
Re: Сухи варианти за подова топлоизолация
02-10-2007 - 10:04:02
Здравей Петър,

Извинявай ама нещо немога да го вържа. Явно нещо немога да схвана идеята ти.
Значи искаш да наредиш XPS на найлон или друга хидроизолация лежаща директно на плочата. Което означава че няма да лепиш XPS за бетона. След това отгоре няма да правиш замаска на XPS с армираща мрежа а искаш директно да полагаш гипсофазер или ОСБ на 2 пласта. Ако е така защо не замениш скъпия XPS с перлит?
Много по евтино ще ти излезе. А и XPS положен по начина който казваш незнам дали ще работи добре като топлоисолация. Аз доколкото знам трябва да е в система за да работи по предназначение. Лепиш го за плочата отгоре армировка и змаска. В този вариант не ти трябва ОСБ или гипсофазер.
И аз съм на този етап и се чудя какво да направя та да ми ислезе по тънко но като гледам май ще редим XPS с мрежа и замаска. Сух под по технологията на Кнауф ти излиза от 45 до 55лв/м2 според дебелината и материалите.Множко си е.

Поздрави
Иво
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход