Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Външна фасада - решение с гипсови плоскости?

Публикувано от strachev 
Re: Външна фасада - решение с гипсови плоскости?
20-07-2007 - 11:21:11
Гипскартона е само за вътрешни стени. Това и производителя ще ви го каже, а той има интерес да продава повече. Експериментите са с предизвестен край. Ако държите стените да са с послоен монтаж, то от външната страна сложете нещо друго - циментфазер или наприме влагоустойчиво OSB. В момента импровизирам, но съм сигурен че гипскартон не става. След това пенополистирол и мазилка. И все пак дълговечноста на строителните конструкции е различна. Монолитното изпълнение е най дълговечно, зависи какви критерии са най-важни за вас - може да е времето например.
Re: Външна фасада - решение с гипсови плоскости?
20-07-2007 - 20:57:03
Ще си позволя малко коментар (в червено) с извинение smiling smiley

asdf123 Написал:
-------------------------------------------------------
> EPS-a не спира никаква влага, това го прави
> крайното покритие - боя или мазилка.

EPS спира вътрешната влага по- малко от XPS и много повече от ватата например. Това спиране (в общия случай) НЕ трябва да се прави с крайното покритие, а точно обратното - да се търси "дишащо" крайно покритие, което основно да пази от ВЪНШНАТА вода/влага и да позволява извеждането на евентуално проникнала зад покритието такава (вътрешна, строителна, аварийна).
Вътрешната влага се спира със паробариера (преграда), която основно пази топлоизолацията, а в случая вътрешната страна на коментирания гипсокартон.

Големия
> източник на влага е парата, която се генерира в
> помещенията от дишане, готвене и т.н. Голяма част
> от тази пара преминава през стените и при
> неправилна или недостатъчна топлоизолация
> кондензира като така се получава влага. Мога да ви
> уверя, че при така направената система точката на
> оросяване е точно в гипсокартона.

Тук не ми е ясно, точно коя СИСТЕМА се коментира, но смятам че всякаква такава (с условия за конденз на вътрешната влага при крайното покритие) ще е проблемна независимо от гипсокартона.
Понеже не можем да контролираме температурата в близост до външните слоеве на системата (тя там е винаги външната, независимо колко и каква изолация сме положили, остава ни единствено да контролираме количеството влага, което достига до там - т.е. подходящи паробариера и начин на живот.
Позволявам си да напомня, че всички знаем примери за влажностно безпроблемни жилища без изолация и проблемни такива след саниране.

Дори и да не
> говорим за влага външните слоеве на фасадата са
> подложени на големи атмосферни натовървания -
> много високи температури от директно слъчнчево
> греене, ниски през зимата, силен вятър и т.н. Ами
> градушка?

За градушката нямам мнение, но ако питащият продължава да се интересува от идеята си, до голяма степен климатичните проблеми се решават с т.н. вентилирани фасади, при които двете страни на външните елементи живеят в приблизително близки условия. Като допълнителна екстра, при тях се намаляват проблемите с вътрешната влага, а крайното покритие може да бъде "хипер" "недишащо".

Моля, asdf123 да ме извини за евентуална некоректност. :ami:
Re: Външна фасада - решение с гипсови плоскости?
21-07-2007 - 10:01:25
Упс... става интересно като дебат.
"Влага" по-горе е в смисъла на вода в течно състояние, а не в газообразно. Каде е границата и кога парата става конденз е друг интересен момент, но се правят грешки и то големи. Основния проблем е влагата, т.е. конденза или течното състояние на водата. Материалите имат различна "паропропускливост", но това не осначава, че те задържат влага. Крайните покрития са също с различна паропропускливост в зависимост от произхода си и различна водопоглъщаемост, но като цяло са паропропускливи и водонепроницаеми функцията им е да не пропускат "влага" отвън навътре. Молекулите на водата са 160 пъти по-големи от тези на парата! Нали знаете, че дори и при -15 гадуса има определена влажност на въздуха, т.е. има пара в него, а именно 0,5 гр. пара/1 м3 въздух при -15. Когато издишаме през зимата излиза пара и тя не става на лед... Така е и с материалите - имат определена граница на насищане с водна пара, която си остава в газообразно състояние при определена температура било то и -15 градуса. Поради тази причина има много топлоизолационни системи, при които точката на оросяване не е вътре в тях.
Защо няма проблем с влагата преди изолацията, а след това има? Това също е много интересно, но да го оставим за друг път. Вентилираните фасади също...
Любо, май и двамата искаме да кажем едно и също, но с различни термини.
Re: Външна фасада - решение с гипсови плоскости?
21-07-2007 - 14:27:42
asdf123,
Възможно е да мислим еднакво (ако тук е подходящо място за дебата). Затова и се опитах на два пъти да няма "нищо лично".
Аз ги чета и мисля доста по-просто (като за форум) нещата:
1. Каквато и колкото изолация да сложим, отвън имаме външна температура, отвътре вътрешна - 3, 5, 20см. - няма значение (което май не е масово форумно мнение). За простота някъде по средата започват да се появяват условия за конденз, ако сме допуснали вътрешната пара дотам. По често това се случва върху относително студени повърхности, а не в плътта. Тогава започва да влияе хигроскопичността и разпространението вече на водата в материалите. Ако се допусне и замръзване в тези участъци - проблем, независимо от материалите в общия случай. Това е физика и не можем да и влияем.
Говорим за отплителния период - ако намесим и годишните цикли, нещата стават по-сложни
2. За конденза освен ниска температура трябва и достатъчна концентрация на водни пари - това може да се управлява, смята и изпълнява.
3. В различни източници се указва, че паропропускливостта на вътрешните слоеве от системата трябва да бъде 3-5-10 пъти по-малка от тази на външните за да се избегнат проблемите с конденза на вътрешната влага в системата - точно тук забелязах противоречие в твоя, коментиран от мен пост, ако съм те разбрал правилно.
Предвид, и при строго изпълнение на горните по отношение на ВЪТРЕШНАТА ВЛАГА, не бих отхвърлил категорично възможността за използване на гипсоХХХ като външен елемент.
Защита от външни влияния си остава дискусионна отделно. smiling smiley
Re: Външна фасада - решение с гипсови плоскости?
23-07-2007 - 02:42:04
За тази цел се ползват циментовлакнести плоскости. Фугата се прави с ПВЦ лайстни като между тях се оставя около 0.5-1см. празна ивица за да поема температурните разширения. Тази идея я пробвахме при реконструкцията на Хотел Девин , където трябваше да се облицова фасадата на ресторанта. Тъй като сроковете бяха нечовешки това се оказа един бърз и успешен вариант.


Какво значи думата дълговечно :ami:
ако е вечно няма нужно да е дълго :]
Re: Външна фасада - решение с гипсови плоскости?
25-07-2007 - 12:54:59
здравейте, icopop

бихте ли споделили как точно сте изградили стените с циментовлакнести плоскости. Каква изолация сложихте, каква мазилка? Само циментовлакнести плоскости ли ползвахте или и гипсокартон отвътре? Какви са точно ПВЦ лайсните, за които говорите? Кога сте ги изградили тези стени и имате ли наблюдения върху тях от тогава?

Благодаря
Re: Външна фасада - решение с гипсови плоскости?
26-07-2007 - 02:32:23
В случая се сложиха плоскостите в/у съществуващи тухлени стени, сиреч не става дума за послоен монтаж а за обикновенна облицовка. Тъй като сроковете бяха прекалено къси нямаше възможност да се оправя старата мазилка. За съжаление беше отдавна а и повечето детайли се скалъпваха на коляно, дето се казва, за това не мога да кажа точно какви материали се ползваха.
Иначе варианти за оформяне на фугата между плоскостите има различни.
Re: Външна фасада - решение с гипсови плоскости?
26-07-2007 - 17:38:25
Системата, при която се ползват подобни плоскости е т.нар. VHF система. Там плоскостите се закрепят на конструкция подобно на вентилираните фасади, но малко по-различно. Много са тежки и само с лепене е невъзможно.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход