Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Слънчеви колектори

Публикувано от bnm 
Re: Слънчеви колектори
01-09-2009 - 21:47:20
Днеска за пореден път получих оплакване от китайските топлинни тръби. Един клиент ми каза, че с такъв 20 тръбен 150 литровия му бойлер в слънчево време на надхвърлял 55С. Мисля, че с такава стока на каквато и да е цена трудно се подбива какъвто и да е пазар...


www.multiterm.org, онлайн магазин, камини и печки на дърва
Re: Слънчеви колектори
03-09-2009 - 21:42:12
Това нее критерий щото има доказателства колко др работи са от значение за работата на 1 сл система , но времето ще ги отсее щом не са качествени . Ще следя с интерес как се държът тия панели - тук имам сложени 6 с по 30 тръби засега държът фронта ,имам заварени стойки и пуснати тръби за такива ако се издънят ще слагам други . Номера е да знам причината защо не топлят - преди някой спомена лоша контактна паста и действието и като изолатор.Лично аз не съм нито вносител нито лобирам за тях - има логика да са достъпни за всеки - като недвижимите имоти да има повече сделки .



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-09-03 21:44 от filmatoplo.
Re: Слънчеви колектори
05-09-2009 - 07:03:54
Солара На мантела ли се вързва или на серпентината
Re: Слънчеви колектори
05-09-2009 - 09:48:41
На серпентината -за вертикален 150 литра бойлер марка Сънсистем ли става дума .
Re: Слънчеви колектори
06-09-2009 - 08:39:20
*ok* *ok* *ok* *ok* *ok* *ok* *ok* *ok*
Re: Слънчеви колектори
06-09-2009 - 08:40:43
120.Л Бойлер
Re: Слънчеви колектори
14-09-2009 - 18:04:03
Ще ме прощавате, ако вече сте го коментирали, ама много за четене бе...
Какви са минусите ако кача бойлера над нивото на колекторите и не ползвам помпи и диференциален термостат. Чудя се и за парното - камината ще е в най-ниската точка на къщата - какво ще загубя ако го оставя гравитачно?

Мисля да е с 300 литров бойлер с 2 серпентини. Ако е в подпокривното пространство (яко увит с няколко слоя вата) хем няма да се чудя къде да го слагам, хем няма да си играя с помпи, възли и т.н.
Re: Слънчеви колектори
15-09-2009 - 08:44:57
bulhomes мисля че доста назад имаше подобен коментар, но общо взето е непрактично и няма да можеш да използваш потенциала на колектора (какъвто и да е). Няма да може ефективно да се охлажда самия колектор, тъй като той самия ще се нагрява много пъти по-бързо от колкото може да се завърти водата по гравитачен път. И все пак колекторите не са правени за такъв тип система - с по-малък диаметър на тръбите в тях са, имат чупки някои, от който няма да може да излезе горещата вода и т.н.

Мен ако питаш си е чиста загуба на време и средства. Ако ще правиш нещо, то поне го направи както трябва, за да не съжаляваш после. Някъде за около 300-400лв г/д можеш да докараш някакъв помпен възел и управление. Не мисля, че си заслужава да рискуваш...


www.multiterm.org, онлайн магазин, камини и печки на дърва
Re: Слънчеви колектори
15-09-2009 - 10:11:37
ОК. Това ме интересуваше. Благодаря.
2v6
Re: Слънчеви колектори
16-09-2009 - 16:23:56
Quote

bulhomes Написал:
-------------------------------------------------------
> Ще ме прощавате, ако вече сте го коментирали, ама
> много за четене бе...
> Какви са минусите ако кача бойлера над нивото на
> колекторите и не ползвам помпи и диференциален
> термостат. Чудя се и за парното - камината ще е в
> най-ниската точка на къщата - какво ще загубя ако
> го оставя гравитачно?
>
> Мисля да е с 300 литров бойлер с 2 серпентини. Ако
> е в подпокривното пространство (яко увит с няколко
> слоя вата) хем няма да се чудя къде да го слагам,
> хем няма да си играя с помпи, възли и т.н.

Гравитачната циркулация винаги е доста по-слаба, което води до влошаване КПД-то на колекторите поради повишаване на температурата им. Това влошаване обаче е от порядъка на няколко процента. Тези няколко процента обаче се губят много лесно и при система с помпа, където бойлера е далече в мазето!!!
Какви са при теб вариантите?

Като "капак" - гравитачната система е по-сигурна, не харчи ток, обслужването е по-малко и първоначалната инвестиция по-ниска.




Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход