Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Слънчеви колектори

Публикувано от bnm 
Re: Слънчеви колектори
20-10-2008 - 15:21:31
Покажи някоя снимка под прозореца или терасата.
LKK
Re: Слънчеви колектори
20-10-2008 - 17:07:44
Здравейте,
Днес минах през Стройкото. Имаше няколко фирми, които представяха соларни системи, предимно с вакуумно-тръбни колектори. Има и доста китайски, при това на добра цена и с отличен външен вид. Според представителите всички топлят, в което няма съмнение .... smiling smiley smiling smiley smiling smiley
Заинтересувах се и поисках данните за вакуумно-тръбните системи на един от представителите.
Там пише:
Соларна площ - 1.6 м2
Брой тръби - 15 бр. /Ф47 на 1500 мм/ и т.н.
Аз, като си сметна площта на тръбите за конкретният случай ми се получава 1.0575 м2, т.е. 66% от това което ми декларира търговеца! Той явно си смята соларната площ, като площта необходима за разполагането на тръбите. Отзад дори нямаше и някаква тенекия като рефлектор, но като го питах каза, че ако това е проблема ще намери.

Та да питам по-запознатите в соларната площ на вакуумно-тръбна система винаги ли се включва и въздуха между тръбите или така си е решил конкретният търговец?
Re: Слънчеви колектори
20-10-2008 - 18:42:40

Specification Effective collector area m2

Ø47mm вътрешен диаметър 37mm
1.5M дължина
0.0966 ефектифна площ за тръба


Ø58mm вътрешен диаметър 47mm
1.8M дължина
0.1350 ефективна площ за тръба

Формулата за повърхнина на цилиндър е S=2prh или 2*3.14*0.037*1.5=0.35
S=2prh или 2*3.14*0.047*1.8=0.53 приблизително

Излиза че от цялата повърхнина на вътрешната абсорбираща тръба те взимат 0.135/0.530=25% или около 1/4 от лицето на цилиндъра.
Има резон но незнам как са достигнали до тези стойности. При всички случаи огряността зависи от гео. ширина, насоченоста на тръбата, с рефлектор или без.Имайки предвид че тези два размера тръби са основното им производство и бойлерите им са изчислени спрямо водносъдържание и брой тръби, и наистина добре се представят.Смятам че не е от значение, имайки в предвид че за 1 човек трябва 0.7 м2 колекторна площ според изчисления но човек с човек не си прилича.
LKK
Re: Слънчеви колектори
20-10-2008 - 20:18:30
Извинявам се, ако не съм бил достатъчно ясен, но аз под площ на тръбата имам предвид площта на нейната проекция, т.е. площта, която се огрява от слънцето при положение, че тръбата е разположена перпендикулярно на падащите лъчи.
В този случай това е диаметъра на тръбата умножен на височината и. /т.е. 0,047х1,5 = 0,0705 m2/. умножено по броя тръби - 15 получаваме 1,05 м2 максимално огрята от слънцето площ на колектора при оптимално насочване. Дори и в този случай площта е завишена, защото част от диаметъра на тръбата са стъклените стени, които не абсорбират сл. енергия. Ако ни трябва площта на абсорбиращата част на такъв колектор би трябвало да бъде 0,037х1,5х15 = 0,83 м2, т.е половината от това което се декларира!!!
Re: Слънчеви колектори
20-10-2008 - 21:14:03
фокус нямам по ръка моята...
нещо такова...
2v6
Re: Слънчеви колектори
20-10-2008 - 21:39:41
Quote

LKK Написал:
-------------------------------------------------------
> Извинявам се, ако не съм бил достатъчно ясен, но
> аз под площ на тръбата имам предвид площта на
> нейната проекция, т.е. площта, която се огрява от
> слънцето при положение, че тръбата е разположена
> перпендикулярно на падащите лъчи.
> В този случай това е диаметъра на тръбата умножен
> на височината и. /т.е. 0,047х1,5 = 0,0705 m2/.
> умножено по броя тръби - 15 получаваме 1,05 м2
> максимално огрята от слънцето площ на колектора
> при оптимално насочване. Дори и в този случай
> площта е завишена, защото част от диаметъра на
> тръбата са стъклените стени, които не абсорбират
> сл. енергия. Ако ни трябва площта на абсорбиращата
> част на такъв колектор би трябвало да бъде
> 0,037х1,5х15 = 0,83 м2, т.е половината от това
> което се декларира!!!

Какво значение има декларацията на търговеца? А и за какво ти е да знаеш тази повърхност?
Смяташ си повърхността както ти си знаеш и сравняваш с друг колектор сметнат по същия начин.
И каква беше цената на тези колектори?

LKK
Re: Слънчеви колектори
20-10-2008 - 22:50:56
2v6 Написал:
-------------------------------------------------------
> И каква беше цената на тези колектори?

Казаха нещо от рода на 880 лв., като това се отнасяло за колектора, стойката и водосъдържател 110 л отгоре. Без монтажа. С монтажа нещо около 1600. Абе не разбрах много добре за цените, а пък и не настоявах, тъй като за момента няма къде да монтирам такава система. Ако те интересува мога да ти пратя координатите на фирмата.
Било отворена систима.
Това последното не го разбрах съвсем.

Re: Слънчеви колектори
21-10-2008 - 08:32:51
LKK попринцип се дават няколко размера на един колектор. При нас имаме цялостна площ, което включва физическите размери на колектора, полезна площ, което включва площта на която са разположени тръбите и рефлектора под тях и накрая има и абсорбираща площ, която е площта на селективната повърхност на тръбите.

А относно отворените системи.... просто не заслужават дори да коментирам.


www.multiterm.org онлайн магазин камини на пелети
Re: Слънчеви колектори
21-10-2008 - 15:50:25
Аз ако бях на стройко бих питал , дали медта от която са направени панелите е от медна руда или от претопени медни кабели донесени от роми в някой искупвателен пункт . И вакума дали е немски или китайски . :}
LKK
Re: Слънчеви колектори
21-10-2008 - 18:30:25
syncho, благодаря за разяснението за площите.

За отворените системи просто ми е чудно как я ползват тази топла вода от такава система, ама не се сетих да питам. Те китайците сигурно си знаят....
Номера е, че си изглежда супер качествено, със хром-никелов водосъдържател с 65 мм изолация от полиуретан....
Те показваха и затворена система, която изглежда почти по същият вид. Разликата е само, че в отворената система вакуумната тръба е тип топлинна тръба, докато при затворената от тези с кондензер накрая /Heat Pipe/. и там водосъдържателя бил със стъклокерамично покритие + 65 мм изолация от полиуретан.
Предлагат и системи от двата вида със или без водосъдържател с по 15, 20, 24 или 30 тръби и водосъдържатели сответно 110, 150, 165 и 220 л.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход