Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Слънчеви колектори

Публикувано от bnm 
Re: Слънчеви колектори
22-06-2008 - 21:55:59
Енина можеш ли да ми кажеш коя лаборатория и при какви условия са направени тези изследвания? Питам те защото при твърдо отрицателни температури и добра слънчева радиация мога да ти гарантирам, че този процент е мнооого по-голям (може би в пъти по-голям). Това е така поради загубите в плоските колектори и невъзможността им да задържат топлината. Тези 20% разлика евентуално биха могли да се постигнат в Гърция при топла зима примерно за едногодишен период, но дори и тогава ме съмнява.


www.multiterm.org, онлайн магазин, камини и печки на дърва
2v6
Re: Слънчеви колектори
24-06-2008 - 20:12:20
Quote

енина Написал:
-------------------------------------------------------
> 2V6, по информация от лабораторни изпитания
> вакуумните дават около 20% повече топлинна енергия
> при еднакви условия. Всичко друго е от лукаваго !

енина, от твоето съобщение не става ясно в сравнение с какво дават 20% повече?



Re: Слънчеви колектори
24-06-2008 - 21:33:02
Значи става въпрос за сравнение между вакуумни и плоски селективни. Сравнението е на база годишен добив на топлина.

Аз мога да приема, че зимно време вакуумните са много по-ефективни, но ако едните дават да речем 0 (нула) а вакуумните - 10 вата, от това файда никаква. През лятото плоските дават около 600 вт/м2 а вакуумните до 720. Така че разликата се натрупва тогава, а това за зимата го забравете. Вярвам, че през зимата вакуумният може да стопли две чаши вода, но с тях и кафе няма да си свариш.

Отделно имам копие на резултати от сравнителни изпитания на вакуумни и плоски в реални условия - на покрива на една и съща къща - в Германия, когато през зимата плоският работи в слънчев ден, а вакуумният стои почти целия ден заскрежен и не дава никаква топлина. Но това е друг въпрос.
Re: Слънчеви колектори
24-06-2008 - 21:39:13
Недейте забравя, че през зимата слънцето е ниско над хоризонта, т.е. лъчите му преминават през повече атмосфера понеже са под наклон, и греенето им е много по-слабо. Някой опитвал ли се е да прави слънчеви бани през зимата при "добра слънчева радиация" и може ли да го сравни с 5-минутен престой под слънцето сега???
Re: Слънчеви колектори
25-06-2008 - 11:17:53
mcmarinoff Написал:
-------------------------------------------------------
> 2. Още по-добре би било да има информация за
> различни (но всички) региони в страната – лично
> мен например ме интересува за региона на Велико
> Търново кой се занимава с тази дейност.


Идете да ги видите на живо в Търново, улица "Димитър Буйнозов" (зад КАТ), блок Близнаците. Може да ви пуснат в офиса на първия етаж и да наблюдавате дисплея с температура на панела и на бойлера едновременно. Ако сте там в 7 без 1 минута следобед, ще ги гледате как се завъртат към изгрева.
Re: Слънчеви колектори
27-06-2008 - 23:35:28
filmatoplo Написал:
-------------------------------------------------------
> Айде още един бойлер 500л и 5 панела селект за
> Арапя

По написаното тук, а и в други постове на filmatoplo, оставам с впечатление, че той монтира най-много панели. В тази връзка имам молба да покаже малко снимки на това, което монтира, как изглежда върху сграда или поне да посочи сайта си, ако там има такива.
Благодаря предварително.
Re: Слънчеви колектори
28-06-2008 - 14:05:45
jidimov Написал:
-------------------------------------------------------
> filmatoplo Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Айде още един бойлер 500л и 5 панела селект
> за
> > Арапя
>
> По написаното тук, а и в други постове на
> filmatoplo, оставам с впечатление, че той монтира
> най-много панели. В тази връзка имам молба да
> покаже малко снимки на това, което монтира, как
> изглежда върху сграда или поне да посочи сайта си,
> ако там има такива.
> Благодаря предварително.
>

Абе, аз не бих си губил времето да питам какво могат да покажат тези, които май залагат на самореклама най-вече чрез приказки във форума. Особено, след като виждам, че има производители, които може да не пишат редовно тук(явно през това време наистина работят), а ако го направят, е или нещо конкретно да кажат или покажат.

Поздравления за Фокус 42 - много добро решение е това, което сте направили в Търново!!!
Виждам, че и на сайта си сте сложили снимки.
Реших да го споделя тук най-вече, защото мои познати в Търново са ходили да видят колеторите на място. и в действителност било много-много впечатляващо!
Не само въртенето, а и покачването на температурата! smiling smiley
Re: Слънчеви колектори
28-06-2008 - 22:54:16
http://integral2005.com/gallery/panel_s_plat.jpg



Бяла спретната къщурка, с два колектора отпред. На центъра на Кранево.
Честито на всички любители на статични панели, които ги няма за дълго време в скъпата им вила. Правилно са ги загърнали с чаршафи, браво, послушни клиенти. Браво и на монтажниците, които са инструктирали горките клиенти, да се катерят по покрива всеки път като напускат къщата. Те малко са се поразкъсали чаршавите, през зимата ги гледах, бяха здрави. А какво е станало с течността в системата.... скоро стопаните ще разберат, нали са си купили високоефективни панели, с възможност за прегряване.

Фокус-42 НЕ ПРЕГРЯВА! Не прелива течност. Не повишава налягане.
Завърта се при достигане на 90 градуса С и като се охлади до 85, отново се насочва перпендикулярно на слънчевите лъчи.

Re: Слънчеви колектори
29-06-2008 - 09:28:01
rosenov Написал:
-------------------------------------------------------
>
> Абе, аз не бих си губил времето да питам какво
> могат да покажат тези, които май залагат на
> самореклама най-вече чрез приказки във форума.
> Особено, след като виждам, че има производители,
> които може да не пишат редовно тук(явно през това
> време наистина работят), а ако го направят, е или
> нещо конкретно да кажат или покажат.
>
> Поздравления за Фокус 42 - много добро решение е
> това, което сте направили в Търново!!!
> Виждам, че и на сайта си сте сложили снимки.
> Реших да го споделя тук най-вече, защото мои
> познати в Търново са ходили да видят колеторите на
> място. и в действителност било много-много
> впечатляващо!
> Не само въртенето, а и покачването на
> температурата!

rosenov на сайта ни има сложени снимки от наши обекти, които показват работата ни какво представлява. Мислех да сложа още, но не мога да намеря време да ги оправя и да ги кача в сайта.

а и Фокус, това че тези от снимката са реешили така да го направят, не означава, че всички фирми и колектори в България работят по този начин. Не е добре да правиш такова обединение и да казваш, че високоефективните панели прегрявали. Нашите колектори са на по-различен принцип от китайските и си имат решение на проблема. Не е необходимо да ги връткам, за да не ми прегряват.


www.multiterm.org, онлайн магазин, камини и печки на дърва
Re: Слънчеви колектори
29-06-2008 - 20:37:08
Kak мога да разбера плоските панели, които купих за селективни, дали наистина са такива или са ми дали обикновенни?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход