Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

цени за боядисване на фасада?

Публикувано от смисъм 
Re: цени за боядисване на фасада?
06-04-2007 - 10:49:57
Сметки за офериране на външо боядисване:
Реални данни от реална фасада:
292м2 бруто , дограма 120 м2, линейни метри около дограмата 110, което прави 11 кв.м. при 10 см., Значи за боядисване - 183кв.м.
Заскеляване на 292м2 - 1500 лв.
Боядисване труд + материал с доставка на 183 кв.м. - 740лв.
За прозорците облепване, почистване - 120лв.
Постоянни разходи на фирмата (офис, реклама, телефони, администрация, амортизация и подръжка на автомобили...) - 370лв.
Непредвидени дребни да не занимаваме хората с глупости - 200лв.
Дотук прогнозна себестойност на продукта - 16 лв. на кв.м. - получава се като 2930 се раздели на нетната квадратура за боядисване.
При два лева печалба на кв.м. се получава 18 лв. без ДДС.
Ако се окаже, че някой от долните етажи не се боядисват цената скача.

Аз лично бих пробвал цена от 3500-4000лв. за тази фасада към краен клиент и около 3000-3300 към строителна фирма, дистрибутор на материали (той също ми намира клиенти) и подобни като ще се старая да пробия при едрите за да ми уплътнят работната ръка и така да ми се намалят постоянните разходи. Е да ама повечето специализирани фирми не правят така - дават еднакви цени и на краен клиент и на строителни фирми, като разликата накрая идва в това, че ДОПЪЛНИТЕНО възникналите работи крайния клиент ги плаща на 100%, а строителната фирма не.
От друга страна ако специализираната фирма ми дава еднакви цени с тези към краен клиент, значи те водят война сещу мен за пазар и би следвало да ги ползвам само в краен случай. Организирам работат сам - независимо от това дали ми излиза по-скъпо или по-евтнино и отлагам разширяването на инвестиционната дейност за да имам време да ръководя строителната. А като организирам на свой обект лично работата следващата стъпка е да почна аз да оферирам специални услуги - т.е. аз се пробвам да избутам от пазара.
За да е по-ясно - крайния клиент трябва като сумира отделните оферти за видове работи да получи по-висока цена отколкото му е офертата на Главния изпълнител.
Re: цени за боядисване на фасада?
06-04-2007 - 11:02:55
За заскелетяване двойно повече отколкото за труд и материали на самото боядисване??
Re: цени за боядисване на фасада?
06-04-2007 - 11:58:25
Ето ти сега една реална цена за същата фасада.
Бруто 292м2-1343лв-боядисване с материали+облепване с материали+доставка
Автовишка за два дена 300лв
Почистване на обекта включено
Крайна цена 7.33лв/м2 без ДДС
А сега разбивка като за колеги.В цената от 1343лв са включени 5 баки оцветен фасаген (светъл нюанс), 30 ролки тиксо, 100 найлона.Всичко се смята с отстъпките естествено.Сам можеш да пресметнеш колко остават за теб и бояджиите.Не е нужно да изчанчваме цените.И сметки, които се правят на един ред не е нужно да изписваме два листа за тях.Всички ние трябва да мислим и за друго.Клиентите не са индианци хванати от някое племе.Той се замисля над твоята оферта и си вика."Абе 2000лв добре и 3000лв става,ама 4000 нещо тоя не е читав.След това влиза във форума или където и да е и заявява "Бояджиите са измет, скъпчии и т.н".Тоест една гилдия е набедена заради лакомата строителна фирма, дала офертата.Резултат- фасадата не е боядисана, ти си с ръце в джоба със същите ежедневни разходи, а и бояджиите ти седят без работа.Сега ще кажеш "Аз достатъчно работа си имам, няма да остана гладен".Ами да така е, но от тази нагласа се вдигнаха толкова цените.И вместо да оставим пазара да се саморегулира в правилната посока, ние научихме и провинциалистите на тези безумни цени.Лигльовци вчерашни ми идват от селата и обявяват цени като на голяма строителна фирма."Чакай бе, кой си ти, имаш ли образование, квалификация, опит."Не няма, но той отговаря "като не ти изнася отивам при друг балък".Ето това ми е болката.Естествено и аз искам да печеля повече, но все пак нека е умерено.
Re: цени за боядисване на фасада?
06-04-2007 - 13:21:08
Ако е възможно боядисването с автовишка. И ако стане за два дни, т.е. ако няма нещо, непредвидено (изкърпване и т.н.) - идеалния случай.
Дори и твоята цена при тези идеални условияе 7.33лв., а не 2.5, както беше казал на човека.
И в резултат на това, че клиентите не разбират се оферират цени при идеални условия, които след това набъбват в пъти.
Що никой не оферира така - може цената да стигне и до 4000 лв., а ние ще се постараем да я свалим до 1500.
Не само при строителството е така ама това не значи, че одобрявамsmiling smiley
А и се постави на мястото на инвеститора - събира оферти и се оказва, че му трябват 1млн., осигурява си финансиране свършва парите и се оказва, че сградата е доникъде, защото отделните "професионалисти" са го подвели с цената аз да вземат договорите.
След това се сърдят, че този който строи за 300, а продава за 1500 ги сменя като носни кърпички.
Аз не се заяждам с теб, а просто те съветвам да станеш от малкото истински фирми, на които може да се разчита.
Re: цени за боядисване на фасада?
06-04-2007 - 13:28:13
Ами то търкалянето на валяка го може всеки Боби. Заскеляването е по-трудно и по-откговорно. Освен това ако ти разбия цената за боядисване то то е качване на материал, подготвяне на основата, качествен контрол...., за търкаляне на валяк - 50 ст. на квадрат, не повече.
Аз примера го дадохза да види колегата, че може и 100лв. на квдратен метър да ес получи в някой частен случай и, че не е коректно да се крие от клиента какво може да се случиsmiling smiley А може и 5 лева да са много.
И , че всъщност не е важно колко е цената за труд за боядисване на квадратен метър, а е важна цената на крайния продукт. Един вид мен какво ме грее, че китаецът работи за малко пари, ако телевизорът е скъп.
Re: цени за боядисване на фасада?
06-04-2007 - 20:45:07
globustour Написал:
-------------------------------------------------------
> Професионално, безвъздушно-цена за работа без
> материалите 2.5лв/м2.
> Това е ориентировъчна цена без да е правен оглед.
> външно боядисване


Ето това са моите думи.Практиката е следната.Отиваш на оглед, ако си професионалист трябва да заложиш всички подводни камъни превантивно.Сиреч след като дадеш оферта и подпишеш договор това е крайна цена независимо от това какво следва.Ето това е сериозна фирма.
Недей да оплакваш инвеститора бил съм и от тази страна на тезгяха и не е никак трудно.При надценка 500-600 процента спокойно можеш по няколко апартамента да си оставяш от всеки проект.Плюс това договора за това е договор, никой не драпа да го вземе без да го спазва.Така, че щом са подписали значи е взаимоизгодно и за двамата.За коректността, евала за тия думи, но цената на изделието също трябва да е коректна. winking smiley
Re: цени за боядисване на фасада?
10-04-2007 - 10:19:21
Ясно ми е - използваш тактика "зарибяване" - като при банковите кредити - казват ти лихвата за първата година за да те накарат да отидеш при тях, след това почват да пишат, пишатsmiling smiley
Въпросът ми е такъв - според теб така ли трябва да се действа. Постави се на мястото на клиента, примерно домоуправител - събира той офертите казва, че струва определени пари и изведнъж някой от блока става и казва "аз се обадих на една фирма и тя ми каза 2.50 за труд, материалите най-много още 1.5. А ти искаш да сключим догово на 7.33, явно има нещо гнило." Ами ти с това изявление директно заслужаваш след това да не ти платя повече от 4лв.
Що не каза още от началото, че цената почва към 7лв. на квадратен метър, но може да се качи и много отгоре, ако има труден достъп, допълнителни работи. Много добре ти е известно, че клиентиет с ааматьори и си нямат изобщо идея какво ги чака.
Относно цената - пазарът определя цената, а не инвеститорът. И няма такова нещо като коректна цена има коректно спазване на договора, коректни отношения. А не да се използва пълната неориентираност на клиенти, които си мислят, че знаят всичко за да се достигне предварително заплануваната печалбаsmiling smiley
Re: цени за боядисване на фасада?
10-04-2007 - 13:08:33
За последен път обяснявам.Ако не го разбереш върни се от начало на пост номер 1, после прочети пост номер 2 и така докато стигнеш до тук.
1.Човека пита за цена на м2.
2.Аз отговарям 2.50лв/м2, което е и цената, която разбих малко по-горе.
3.Ти започваш да защитаваш тезата за 18лв/м2 (което е висока цена).
4.След това давам цена 7.33лв с материалите.И това е за да се аргументирам, че 18лв/м2 не е реално.
5.Ти започваш да сравняваш двете цени а те са несравними.
Научете се вече, че цени се дават с материали и без материали.Клиента си преценява, коя цена да избере, Той има това право.При тебе не е такава, защото ти не даваш право на клиента сам да си купи материалите.
И пак за последен път казвам, че когато подпишеш договора си го спазваш.Няма "ама тук трябва още, ама това не го бях предвидил".Ако мислиш така да работиш ще си останеш там където си в момента. smiling smiley Трябва да си изградиш принципи и да се научиш да ги спазваш. winking smiley
Re: цени за боядисване на фасада?
10-04-2007 - 15:52:13
Не давам на клиента право да си избира материалите, защото без гаранция и срок не работя, а не мога да гарантирам нито едното нито другото при положение, че клиентът ще доставя материал.

Човекът не питаше колко пари взимаш за труд, а колко излиза пребоядисване на фасада, като се ползва скеле. И след като не си видял в какво състояние е фасадата , има ли възможност за ползване на вишка, дали в 18лв. е включено заскеляване, какво е изискването за матералите ....е мръснишки номер да обявяваш цената на твоя колега за висока. Може да е , може да не е - преди да видиш на място няма как да знаеш. Като искаш да се конкурираш - обади се на човека, кажи, че ще го напрвиш за по-малко пари и го направи. Ама не виждам смисъл и в това да сваляш много цената, която клиент е склонен да плати - използвай големия марж (ако случайно го има) за да подобриш условията на труд, качеството на услугата, да събереш резерв за по-трудни времена....
Re: цени за боядисване на фасада?
10-04-2007 - 20:14:18
Не е мръснишки номер да спазваш определени принципи в бизнеса, а и в живота.Така се живее по-лесно!Също така мисля, че малко не са ти ясни нещата, но това е защото си прекалено млад в професионален аспект за някои неща.Не се обиждай, но наистина е така.В профсъюза не можеме да си обявяваме цени единият 18лв., другият 5лв. и т.н.Има определени клаузи, направления, приоритети и задължения, които да се спазват.Един от приритетите за, които съм спонавал и преди е масовият потребител.Ако седнеме да обявяваме излишно високи цени на хората ще се върнем там от където сме започнали.И за заскеляването не ми обяснявай цените какви са да не ти постна тук една таблица с разценки, че излиза по евтино и от вишката.А каква цена е склонен да плати клиента-вече всяка, защото фирми като тебе определят цената по клиента.Ето това е мръснишко. smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход