Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

(л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?

Публикувано от Любо 
Petyr
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
16-12-2005 - 01:52:51
Сигурни ли сте, че лятото, като се охлади въздуха от 30 оС до 15 оС ще кондензира? Нали лятото въздуха е сух... Относителна влажност 35%...
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
16-12-2005 - 19:19:04
Здрасти Петър,
Този въздух ще кондензира при 12,9оС, според т.н. Психрометрична таблица. Не съм сигурен в точността на изписването, но така ми звучеше разговорно.
Можеш да я намериш в Приложение 7, на любимата на 4овек -Наредба №7 winking smiley
По Таблица 1: в горния ред намираш относителната влажност, в лявата колона температурата на въздуха и в пресечката на двете отчиташ Температурата на оросяване = Точка на росата = Температура на мокрия термометър = Начало на конденза по температура.

За пълнота по въпроса - възможно е и обратното. Замерваш температурата със сух и подходящо мокър термометър и по двете температури в таблицата намираш Относителната влажност на въздуха (при температурата по сухия).

Понеже текущата тема е "малко теоретична" ще си позволя да "раздуя" още нещо, което много често не се разбира и на ПРЪВ поглед може да се проследи (ПОГРЕШНО) и в таблицата: Ако се движим по вертикала в някоя колона = променяме температурата на въздуха - НА ПРЪВ ПОГЛЕД се променя и Точката на оросяване.
КРАЙНО ПОГРЕШНО ТВЪРДЕНИЕ, за съжаление доста разпространено, напр. във вида "За да се преборим с конденза трябва да засилим отоплението, респ. изолацията".
Истината е, че за даден въздух (темпер.+отн.влажност) съществува САМО ЕДНА точка на росата. За същия този въздух, ако"мърдаме" температурата, свързано с нея мърда и относителната влажност, а точката на росата не се променя - просто отиваме на друга клетка от таблицата.

Извод: За целите "конденз" - важните и основни характеристики на въздуха са Температурата на росата (абсолютната влажност, влагосъдържанието).
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
17-12-2005 - 10:20:56
Сега трябва да дадеш и данните колко вода се съдържа в кубичен метър въздух при 100% влажност при различните температури. За да докажеш тезата.
За изолацията не си прав, защото простия пример, че кондензът се появява първо на прозореца означава, че има значение.
А иначе аз одавна казвам, че най-добре ще се преборим с конденза чрез уредите , които отнемат водата от въздуха. Най-бързо понеsmiling smiley
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
17-12-2005 - 15:01:44
Здрасти 4овек,
За точните грамовете Петър по е в час. Аз лично не знам как да ги ползвам. Достатъчно ми е да знам, че докато не кондензират, те не се променят от температурата и затова ПРЯКО и ЕДНОЗНАЧНО определят Точката на росата. Променя се само относителната влажност (от дадените в таблицата величини).
Всъщност това е с др. думи пак Извода от предишния пост.

Не знам на кое викаш "теза" - това си е коментар на конкретната таблица.
Направих си труда да проверя понятието "психро......." - точно така се пише.
Виж тук и тук.
Всъщност сведенията за психрометричния метод за измерване на отн. влажност, и това, че се използва въпросната таблица (същите величини, вероятно пренаредени), ме накара да я позагледам по-сериозно. Не знам какво да доказвам - някакъв Август се оказва авторът.sad smiley

За изолациите имаш известно право - при мен това е в кавички, като израз на масово прието мнение. Аз го считам необходимо, но не на 100% достатъчно условие за борба с конденза.
Пример (доста краен, но понятен): Една перфектно изолирана баня - кефим се на топло (30оС) и влажно. Кагато решим да видим доволната си физиономия в огледалото - sorry конденз. Коя е причината - температурата, изолацията или много високата влага?
А практически всички мероприятия по топлоизолиране (изолации, дограми, уплътняване на фуги и т.н.) имат свойството да задържат повече влага в къщи.
Най ме дразни това, че пазарната икономика winking smiley вече ни е обяснила всичко от "тука има - тука нема", през панелките, Термошилд, до Киото, а горната ИСТИНА ни я пропуска.
Сигурно сега "нишата" са въпросните уреди за отнемане на влага. Не ме кефят:
1. Това са хладилници, обърнати с кожата навън.
2. Естествено харчат ток (икономисания от изолацията).
3. Връткат отработения въздух, като отнемат САМО влагата и го ОХЛАЖДАТ.
4. ОТЛАГАТ осъзнатото разбиране на гражданството, че без вентилация НЕ СТАВА.
5. Типичен пример за решаване на ПРОБЛЕМ НА ПРЕХОДА. (това май е за др. форум :g: )



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2005-12-17 15:32 от Любо.
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
17-12-2005 - 15:33:23
Харчат под 300 вата на час, въздухът го охлаждат и след това загряват (нали няма външно тяло) - т.е. загубата на температура няма би следвало даже да повишавта леко температурата на въздуха, никой не е казал, че не трябва да се проветрява ама като вариш боб, сушиш дрехи или спиш не винаги е целесъобразно да държиш непрекъснато прозорецът отворен. А освен това при висока влажност на въздуха навън дори и проветрението не е гаранция за драстично понижаване на влажността.
Та мерките трябва да са по всички фронтове.
Ако пък говорим за полусутерени - направо единствения изход ти е такъв уред.
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
17-12-2005 - 21:32:28
4овек,
Не съм ги заглеждал сериозно, но нещо на перпетум-мобиле отива работата. smiling smiley
Може да е нещо като климатиците (въздушните термомпомпи), ама там много играят с количествата от едната и др. страна, а тук количествата се еднакви. Не ми е много ясно. Пък и фазовите преходи (пара-вода), доколкото съм чувал бая енергия лапат.
Тия 300W (ок.20-30лв/мес.) за колко въздух (помещение) ги дават?

За психрометричната таблица - не съм съвсем коректен. Намерих една такава и има разлики в числата, т.е. Точката на росата НЕ е равна на Температурата на мокрия термометър (играят и някакви налягания):cry:.
Обаче, КАЧЕСТВЕНИТЕ зависимости и изводите си остават.
Приятна почивка smiling smiley
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
18-12-2005 - 09:51:26
Да като климатиците е или като хладилник - все тая имаш студен и топъл радиатор(топлообменик някакъв). Хладилник ама всичко е на едно - въздухът влиза охлажда се и влагата кондензира по студения радиатор и се отвежда, след това въдухът минава през топлия и излиза от уреда. В крайна сметка тези 300 вата дето ги харчи не може да не доведат до някакво затопляне (макар това да е пренебрежимо малко).
А бе в училище не са ли ви учили по физика, че ако оставиш хладилник отворен то ще затоплиш стаята , а няма да я изстудишsmiling smiley
Petyr
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
04-01-2006 - 18:59:13
Много се чудя за тези рекуператори, за които говореше Пламен. Ако с отработеният въздух подгрееш свежия, например имаш 24 градуса отработен пукаш го обратно на свежия (противоток), който преди това се е подгрял до 10 градуса под земята. И така го подгряваш до 19 градуса, следователно отработения въздух е някъде към 15 градуса и тук идва въпроса, защо да се изхвърля като може вместо скъпа термопомпа да се сложи един климатик на който изпарителя е сложен при отработения 15 градусов въздух, а кондензатора загрява от 19 до 24 градуса свежия.
Не е ли доста по-евтин и добър този вариант? С един климатик в мазето и малко повечко изолация се отопляваш почти безплатно.
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
05-01-2006 - 09:41:36
Предполагам, че няма да ти е достатъчен дебита въздух.
Petyr
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
05-01-2006 - 12:32:43
Дебита на вкарвания и отвеждания въздух е еднакъв. Следователно от 15 градуса може да вземеш поне 5 и да ги добавиш към 19 ... При термопомпата идеята е че от 4 кубика взимаш по 10 градуса и предаваш на 1 кубик 40. Но когато не ти трябват 40, а само 5 нещата са доста по-различни.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход