Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

купих терена,а сега накъде? :-)

Публикувано от outlander 
Re: купих терена,а сега накъде? :-)
24-09-2007 - 10:23:34
Velitone, аз също не съм имал отделен проект за дренаж, дали е сложна или не - като имаш дупката и разстоянията за работа не е проблем, но определено е важна и отговорна работа. Дали сладаш или не топлоизолация няма значение за дренажа, в смисъл - ако той не работи, изолацията ти също не работи, просто защото плува във вода.
Основното е, да се съобразява от строителите, че водата се подчинява на гравитацията и да й се намери достатъчно сигурен, лесен и проходим път за да тече спокойно далеч от стената ти, ако това се постигне нямаш грижи - токава и топлоизолацията ти ще си играе ролята и фондалина също. Платната топлоизолация се поставят най-вече за да запазят хидроизолацията от обратния насип, а фундалина - за да осигури оттичането и незадържането на случайно попаднала вода надолу към дренажа - затова се поставя с пъпките навътре.. Казвам го, защото какво ли не съм виждал вече и какво ли не са ми обяснявали "специалисти"
За хидроизолацията има много писано, има в www.ivd.ru - страшно много, има и първите броеве на "Още за къщата" добри статии. Съветвам те за дренажите да хванеш хора, които са правили или специализирана фирма, просто ако не се направи добре, когато му е времето после в най-лошия случай е невъзможно да се поправи, а в най-добрия - струва скъпо.
Е, винаги има вариант - дренажен кладенец или сиситема от такива покрай къщата и изпомпване - така понижаваш нивото и няма вода, но е пак според зависи - почвата как е, водата колко е и т.н.
Прочети и питай, тук има и строители, надявам се да помогнат ако имаш специфичен въпрос, аз също доколкото мога ще ти дам съвет, но не съм строите, и зная това, което съм правил а всеки проект е според спецификата, затова по-добре се довери на проверен специалист на място да види и да даде акъл.
Ето при мен беше фундаментна плоча, под нея като начало се насипа скална маса и се тармбова, после се ля подложен бетон, после хидроизолация битумна 2 пласта, междувременно на нивото на скалната маса - дренажните тръби завити с геотексдтил, после вече фундаментите , рандбалките, всеки един завит с битумно фолио, и уплътнени със стереопор за да не се наруши от обратния насип, после 5 см запечатка на обр. насип, отново битумно фолио и жече плочата на кота -2.75 - основата на мазето. По стените до +.50 си върви битумно фолио, естествено полагано с горелка върху предварително положен битумен грунд. Може и с мазаните изолации, на които си се спрял - напоследък ги ползват доста.
Re: купих терена,а сега накъде? :-)
24-09-2007 - 14:23:18
Stefane благодаря много за бързия и подробен отговор!
Днес бях на консултация при Вик. По принцип в геоложкия ми доклад има предписание за дренаж. Когато биха сондата на 3.50м не излязоха подпочвени води,
но имаше глинени слоеве и ми препоръчаха дренаж, понеже при обилни дъждове могат да задържат води,а парцела е с малка денивелация -2м.Долната част на къщата е около 90см под терена, но основите слизат на 1,20м по-надолу.Ако поставя дренажната тръба на 50см по-ниско от основите се получава 2,5м по-ниско от нивото на терена в долната част на къщата. Имам канализация, но не съм сигурен,че на такава дълбочина мога да вклуча дренажа и да спазя наклона.Според съседите мръсния канал минава на 1,5м под земята. Според ВиК специалиста трябва да правим яма за дренажните води, която да е с минимум 1м по-надолу от нивото на дренажната тръба,т.е. -3,5м под нивото на терена. Ямата трябва да има система за следене нивото на водата и помпа за изпомпване на водата, за да не се връща в дренажа. Звучи доста сложно, но ми се иска да поставя дренаж.Специалистът не ми хареса особено,струва ми се че няма практически опит.Идята да намеря фирма с опит в дренажите ми харесва, но се чудя как да я намеря-става въпрос за Варна. Ако някой има опит, моля да сподели.
Re: купих терена,а сега накъде? :-)
24-09-2007 - 14:48:21
Отново с уговорката че не съм хидроинженер, просто споделям впечатление от това, което казваш..
1. Защо трябва да слезеш на 50 см под основите с дренажа? Ако почвата е глинеста, то това значи, че за да стига до дренажната тръба водата трябва да може да мине, ерго следва над тръбата до горе да насипеш дренажен материал. Това при всички случаи следва да направиш, нозащо на 50 под основите - мисля, че 10-15 е напълно достатъчно, нагоре чакъл, при това ще накараш фирмата да не пълни целия изкоп, който е одикновено не по-малко от 80 широк с чакъл, а като сипват да го правят с платно осб по средата - от страната на сградата дренажен материал, от другата пръст и да ждигат постепенно платното.
Разбира се, ако не го направиш пак има файда - неизбежно ще имаш пътеки покрай къщата и ще "затапиш"отгоре дренажа, а като е по-широка ивицата, ще има по-лесно оттичане, но става и едното и другото - вече зависи от настилки на пътеката, решение там, има ли бетон, няма ли, за основа и т.н.
2. ВИК ти дава решение, което работи на доста места - използва се кладенец с автоматична помпа, с поплавък. За кладенец можеш да изкопаеш дупка 4-5 метра с багер за 400 лв - една машиносмяна, да си купиш бетонови пръстени с дъно ф100 или 110 и като сложиш дъното отдолу да редиш пръстените отгоре, Дори има такива за дренаж - стените им са пробити, увиват се с геотекстил, да не влизат боклуци и водата се събира вътре. Там се отвежда дренажа. Дори и най-елементарното би било само покрай основите да се слага дскална маса идренажен материал и да се "отведе" с наклон към шахтата, която се обгражда с дренажен материал, но ако е глинесто ще се затлачи с времето, затова по-добре сред дренажния камък да се заровят увити с геотекстил дренажни тръби. Помпата се пуска в кладенеца и или хвърляш водата в канала - щастлив си че има, или я ползваш за напояване.
Е, ако ти спират тока май ще трябва и ЮПС да си купиш... Един приятел в Драгалевци е така, иначе мазето му става езеро....
Re: купих терена,а сега накъде? :-)
24-09-2007 - 18:30:20
Благодаря отножо Stefane!
След втория ти пост мога да кажа че картината значително ми се избистри, концепцията ми е ясна. Хареса ми идеята за готовите пръстени с дупки и дъното.
За хидроизолацията на основите имам някои бели петна. Б брошурата на Aquamat
дават да се изолират фундаментите и стените на сутерена отвън до ниво 50см над терена с две ръце и плочата на сутерена отвътре до ниво 50см от пода с холкери в ъглите. По този начин долната страна на сутеренната плоча и част от ивичестите основи остават без изолация. А някъде прочетох, че задължително трябва да се изолират ивичестите основи. Значи ли това, че трябва да използвам битумно фолио за тях? Разбрах, че ти си го предпочел. Какво ти е мнението за каучуковите и др. изолации под сутеренната плоча?
Re: купих терена,а сега накъде? :-)
24-09-2007 - 18:59:20
Да добавя, че когато багера изкопае дренажната шахта, той я прави доста по широка, при което се препоръчва около пръстените да се запълни с филц, както и дъното под пръстените. Това увеличава обема в който да се разположи водата. Моята шахта при дъждовете доста се пълнеше но си пое цялата вода, а някои дъждове бяха сериозни.
Re: купих терена,а сега накъде? :-)
24-09-2007 - 19:52:19
velitone,
И аз не съм специалист, но ще спомена някои прочетени неща.
Както описваш нещата, при теб май не е особено проблемно с дренажа. Без обаче да са ми ясни ефектите от глинестата почва, особено ако тя е в обсега на стените в основите (мазето).

Първо ще допълня Стефан.
StefanB Написал:
-------------------------------------------------------
> Основното е, да се съобразява от строителите, че
> водата се подчинява на гравитацията и да й се
> намери достатъчно сигурен, лесен и проходим път за
> да тече спокойно далеч от стената ти, ако това се
> постигне нямаш грижи - токава и топлоизолацията ти
> ще си играе ролята и фондалина също.

Това не е пълно, защото основите се явяват И източник на т.н. КАПИЛЯРНА влага, която НЕ СЕ подчинява на гравитацията, а по скоро обратното - на "закона на фитила в газената лампа", т.е. ако я има в основите пълзи нагоре и на страни по бетона. Докъде не знам, но доста.
Същото става и в почвата. Когато сложиш добър дренаж, до него нивото на подпочвените води е същото. ОБАЧЕ, като се отдалечаваш от него въпросното ниво се покачва. Затова в някои случаи препоръчват и дренажна тръба под основите - евентуално в средата им. Споменавани са мисля и тук случаи влагата да "извира" в средата на мазето.
Това явно добрите специалисти го съобразяват. Аз не мога, но ще споделя още две неща.
Заради горното, не е лоша идеята да се хидроизолира бетона навсякъде отвън и отдолу. За отдолу обаче съм чел, че трябва да се внимава за целостта на битумните платна. Някои препоръчват, те да легнат върху тънък "мек" слой пясък, други обаче са противници, защото пъсъкът можело да се отмие. Трети казават - обли камъни, НО има и противници с твърдението, че неравните основи, които се получават в този случай отдолу не работели правилно. Май някой тук го беше правил (или четено) - добре подравнен и загладен подложен бетон - хидроизолация - същински основи. За съжаление намирам логика във всичко споменато и нямам изработено мнение, а и се отказах от мазе.
Обърни внимание на тези проблеми и се консултирай, а също виж какво може да се постигне със самия бетон (евентуално само подложния) - някакви подходящи добавки, или мазана хидроизолация върху подложния бетон.
Успех!
Re: купих терена,а сега накъде? :-)
25-09-2007 - 22:36:25
Boby, Любо благодаря ще имам вси4ко предвид!
Днес гледах битумните хидроизолации нещо не ми харесват особено "далговечността"-10/15г после какво трябва да я сменям ли confused smiley
Re: купих терена,а сега накъде? :-)
26-09-2007 - 16:24:42
Виж, Велитоне, няма вечен материа. Изомат дават гаранция "до 15 год" според рекламата. За да се спасиш от влагата се постарай да отбиеш водата. Аз горе съм споменал как го реших при мен, но основата ми е фундаментна плоча, макар че и с ивичните технологията е подобна.
1. Със сигурност строителя ще те убеждава да правиш масов изкоп - и за него е по-лесно, и повече ще спечели и по-бързо ще стане. Ти ще си прецениш сам, но в случай, че го решиш погрижи се за пръстта да не ти я отнесе и да плащаш и в двете посоки, това между другото. Та, ако правиш масов изкоп, можеш да действаш както го описах горе - прекопаване на 20 см, пълнеж с дренажен материал или скална маса, валяк отгоре фундалин и отгоре бетон 5 смподложен с армировка заварена мрежа, става ф6 или 8 на квадрати 10-15. . Върху него хидроизолация ако е мазана - добре, там не знам, проучи, ако е лепена да не е на Изола, поне 5мм дебела, върху грунд един пласт. Върху нея правят кофража за основите и в кофража залагат от тази изолация, лепи се само основата, като краищата й се оставят свободни, Лее се водоплътен бетон, като декофрират и бетона дръпне добре се лепят свободните ленти по така образувалите се фигури на основите, като се лепи отгоре и епс за предпазване да не се нарани от обратния насип. Прави се обратния насип със скална маса, последните 5 см до ръба се реди ХПС, и се излива запечатка 5 см, като краищата на воалита, да го нарека отново се вдигат над запечатката, така всяка основа е завита отвсякъде. Като дръпне тази запечатка - след 2 дни примерно отгоре се минава още един слой битумен грунд и още един слой битумно фолио, което захваща всички краища и тогава леят пода на мазето - още 10 см мисля беще при мен. , ако не правиш мазе би могло цялата тая процедура да се направи на първата плоча.
Важното е всяка основа да е увита и защитена, както и да е прекъсната от изолация - именно за спиране на капилярната влага.
Може да е прекалено, това, което описвам, но при мен така го направиха и работи, а е блато, вервай ми... При това, убеден съм, че водата изобщо не стига основата, засега, тече през скалната маса отдолу и през дренажа - и в най-голямата жега пълня бутилка 2 л за минутка от тръбата в кладенеца. Дори мислих за термопомпа, но това е друга тема.
За мазана изолация съм с отлични впечатления от Максит - виж ги в интернет.
За дренажите - виж в www.iwd.ru ще се залееш с информация.
Re: купих терена,а сега накъде? :-)
26-09-2007 - 16:32:43
Но да не пропусна - мазето може да ти излезе колкото всички етажи взети заедно - не е за подценяване. Аз плащах водоплътния бетон по под 100 лв, сега е към 140, слагах австрийска хидроисолация 8 лв/кв и скална маса на 15 лв/кубика сега чувам диви цени и там - кражбите вече са по-трудни...
Но, братко, приказката за брадата и гребенчето, ако искаш да го направиш читаво - чети, щото няма кой да ти каже как точно да си направиш твоята къща, ако откриеш такъв човек ще си щастливец и се приготви да цакаш яко - евтино и читаво никъде няма, друг е въпросът че в БГ в общия случай е скъпо и калпаво, но това е пак друга тема.
Успех!!
Re: купих терена,а сега накъде? :-)
27-09-2007 - 12:56:27
Стефане като чета разбирам, че си направил изключително добра хидроизолация на основите си. Мисля, че при мен няма да са необходими чак толкова много пластове, но не се знае- трябва да видим изкопа. За сега планувам 2 пласта отдолу- фундалин под подложния бетон и мазана или битумна отгоре и по стените на сутерена и фундаментите. ХРS върху хидроизолацията по стените на сутерена и фундалин отгоре. Между другото ХРSа трябва ли да се измазва с мрежа? Вчера фирма ми предложи вариант- битумна изолация с посипка,ХРS,измазан с мрежа, 2 пласта мазана изолация на Денел( българска- Равно поле.Чувал ли си нещо за нея?). Отгоре фундалин с пъпките навън и геотекстил отгоре,които се увува и около дренажната тръба. Виждам, че ти предпочиташ чужди марки. Аз също, но не мога да намеря Максит във Варна. И при битумните произхода не е много надежден, не съм срещал австрийски,има главно български и руски.А за българското си прав, обикновено не струва парите си за съжаление, все пестят от материали,да ме прощават представителите. Воалитът добър ли е? Харесва ми как си направил основите си, но мисля, че бюджета ми няма да издържи, аи мисля, че при мен няма да е необходимо чак такова изолиране. За основите се надявам строителя да се съгласи да ги изкопае на ръка, иначе обратния насип със скална маса ще излезе цяло състояние. Те слизат на 1.2м под плочата на сутерена,а и ме убеждават,че няма да е толкова добре с масов изкоп и обратен насип между основите. Прав си, че трябва да се чете много, но за съжаление времето все не стига и тези дискусии много ми помагат, за което благодаря smiling smiley
Днес май ще ни се усмихне късмета да намерим технически ръководител.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход