Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

купих терена,а сега накъде? :-)

Публикувано от outlander 
Re: купих терена,а сега накъде? :-)
08-02-2007 - 16:18:19
И архитектите ли станаха като фолк звездите - с едно име?
Re: купих терена,а сега накъде? :-)
08-02-2007 - 16:34:53
Ти пък сега. Фолк певици, глупости.
Ако ти трябва нещо свързано с архитектура, обади се на тези които съм дал.
Едва ли ще ти се разсърдят, че не ги търсиш по фамилните им имена.
Re: купих терена,а сега накъде? :-)
13-02-2007 - 12:44:02
Да кажа за цените на проектирането - започват от 22 лв/кв.м. за всички проекти, като в повечето случаи не включват озеленяване и вертикална планировка. Това показа проучването ми.
Re: купих терена,а сега накъде? :-)
13-02-2007 - 13:12:02
Е, това стана като цените на западноевропейските коли - САМО 12.000 лева, ама без ДДС, запалка, дясно огледало и ербег за пътника.... Тия съвсем са изнаглели, тарикати...
А има ли охрана на труда или и това е отделно..
Озеленяването не го мисли, може и по-късно, но вертикалната е необходима, особено ако нивото е раздвижено.
Много е важна геологията, то зависи впрочем от района, доли има опастност от води, но и за фундирането че е полезно на инженера и няма да си изненадан после ако бетона изведнъж от 100 стане на 180 кубика за основата, замо защото се наложило да слязат по-ниско. Но геоложки доклад, поне по мое време не беше задължителен, просто архитекта ме посъветва да го направя.
Но вертикалната планировка... Аз все си мислих, че е задължителна част, ако не е. защо ти дават цена отделно...
Аз плащах навремето точно 11 евро за всичко (озеленяване не са ми правили отделен проект). Единственото, за което ме е яд, че не поръчах беше газификацията, тогава ми искаха 200 лв за проектче към другите, сега не зная какво ще струва, а и как ще го узаконявам.
Да не забравиш и външни ВИК връзки, не само вътрешни, и септична яма и ограда, ако трябва проект, пускай всичко накуп!
Re: купих терена,а сега накъде? :-)
13-02-2007 - 17:49:18
Здравеите и от мен. поздравления за темите и отговорите ,тук може да се нау4ат доста неща,което може да спести доста пари на всеки един от нас.

И аз имам няколко въпроса на които не успях да открия отговор в темите;

1.не е ли задължително да има техн. ръководител на обекта и не трябва ли някой да си сложи подписа поне.

2.съгласни ли са архитектите да работят по твой примерен план или си правят каквото те си знаят и им е най лесно.

3.какво трябва да гледам,когато искам да купувам евентуален парцел.

4.знаете ли някакви цени за тези целите стъклени фасади /не им знам точното име/

Благодаря предварително.
Re: купих терена,а сега накъде? :-)
13-02-2007 - 18:29:27
Ето ти нещо за начало: Строеж на къща

1. Прочети Наредба 3 към ЗУТ за актовете и протоколите, както и самия ЗУТ. За 5-та категория може и без строителен надзор, но тогава техническия ръководител е задължителен. Има доста неща които подписва.

2. А какво да рисуват - някаква имагинерна скица ли? Те най-малкото ще те питат какво искаш, с какви функции, какво е разположението, колко голямо и т.н. Ти дай идейна скица ако искаш, но според мен те могат да ти я преработят така че да е по-функционална. Това им е работата.

3. Това е сериозен проблем, за много неща трябва да гледаш - прочети линка горе за начало, после ще коментираме...

4. На тия фасади проблема е да им се намери майстор доколкото знам, но не са ме интересували особено. Поинтересувай се все пак как са от топлотехническа гледна точка, изпълнение и т.н.
Re: купих терена,а сега накъде? :-)
13-02-2007 - 21:11:05
благодаря на боби за отделеното жреме извинявам се за глупавите вапросъ но сам много бос на тия теми и тепърва се опитвам да навляза чрез вашето съдействие.
Re: купих терена,а сега накъде? :-)
13-02-2007 - 22:11:16
Хайде пак на готово..smiling smiley
По същество:
1.не е ли задължително да има техн. ръководител на обекта и не трябва ли някой да си сложи подписа поне.
Отговор: Задължително е според ЗУТ и трябва да изготвя и подписва задължителните протоколи за 5та категория строежи (къщите попадат в тая категория), както и да ги предоставя за подпис на останалите участници в проекта(строител, проектанти по различните части и на Вас - инвеститора). Основните му фунции са да следи и контролира точното и правилно изпълнение на строежа, съгласно строителната документация. Това трябва да е човек на когото имате пълно доверие ако строите дом за себе си, а може и по-малко - ако е за бизнес....smiling smiley Особено ако е натоварен и с функциите да доставя материалите.

2.съгласни ли са архитектите да работят по твой примерен план или си правят каквото те си знаят и им е най лесно.
Отговор: Как да не са съгласни?! Ти си клиентът - ти поръчваш музиката. Много често обаче, според мен, се опитват да ти "пробутат" техните виждания или типови проекти за по-лесно. Затова е хубаво да сте наясно какво искате (прочетете пак началото на темата), а те да доразвият и изразят идеята по най-добрия за Вас начин. Твърдост се искаsmiling smiley
Моята "архитектка" ми късаше нервите - само уголемяваше стаите и не слушаше какво и се казва.Съгласява се с мен и на другата среща пак същото. Стигнахме до там, че и пращах файловете на Autocad с точни размери и тя пак не ги правеше както аз исках. Контролирах я като куче-пазач дали изпълнява моите изискванияsad smiley Защото знаех какво искам! И накрая знаете ли какво стана? Подписах се и на трите идейни проекта, които тя трябваше да изготви и да ми предостави за подпис, и които любезно и ги бях дала да развие. Не си беше мръднала пръстаsad smiley. Ама си ги платих!!! Платих на фирмата за моя труд и за подписа. Не съжалявам, обаче, защото къщата си ми стана чудна...smiling smiley Поне на мен така ми се струва, а това стига.

3.какво трябва да гледам,когато искам да купувам евентуален парцел.
Отговор: Ще направя нова тема с откъс от моята любима строителна книжка, спомената в началото на темата, в която е много добре изложен отговорът.
Успех!
erm
Re: купих терена,а сега накъде? :-)
16-02-2007 - 13:50:38
magea,интусиазмът ти е заразителен,аз ще надстроявам-втори етаж,но с пояс плоча ,колони и от там строеж.Страх ме хвана като видях парите които сте дали,нашето ще е около 100 кв.м,около 40000лв според майстора, до ключ което разбира се е груба сума.Ако мислите че в София цени и услуги са скъпи не знаете в Бургас за какво става въпрос.Та ще ме оправят ли тези пари confused smiley
Re: купих терена,а сега накъде? :-)
16-02-2007 - 15:30:49
Винаги слагай 30 до 50 % резерв заради "кишата, Гришата и международното положение", както казваха едно време. Винаги!
40000 за 100 кв. метра надстройка не мисля, че е нещо различно от 120-150 евро, респективно 240-300 лв. цитирани из форума като мнение за цена на квадрат груб строеж по стопански начин, но за цяла къща, тук влизат и основите, още по-лоше-сутерен, което е супер голяма разлика. Нулевият цикъл е до 40% от общата стойност, това е ясно на всеки, а може и повече, много зависи от сума неща.
А на вас са ви дали 400 лв - тоест 200 евро за надстрояване до ключ - ами моят втори етаж с покрива - 165кв. етаж плюс 30-тина кв. използваем покрив, който само защото не искам не усвоявам като мансарда и оставям като таван, ми струват около 30.000 без замазката и изолацията, при това е вече готов грубия строеж, на бетон 100 лв, греди на 340, Брамак и вата на старите цени и т.н., затова мисля, че минимума на минимума ще ви е едно 10.000 отгоре, но се подгответе за повече - колко един господ знае.
Важното е да почнете , че с тая топла зима а и с това ЕС всичко се качва....
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход