Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

купих терена,а сега накъде? :-)

Публикувано от outlander 
Re: купих терена,а сега накъде? :-)
06-02-2007 - 13:26:39
Да Боби, знам го този трик с Ц200, но и аз не съм сигурен за дишането. Така съм си направил тавана в банята; мазилка с варов разтвор, гипсова шпакловка и боядисване със смес от вар, Ц200 и малко титанов окис за допълнителна белота - става искрящо бяло. Никога не са ми се образували капчици по тавана докато се къпя.
Re: купих терена,а сега накъде? :-)
06-02-2007 - 23:41:09
Мерси за мненията... Направиха ми оферта за мазане с турбосол - 16лвм2 за 1,5см мазилка. Никак не ми се вижда добре...smiling smiley По оферта и техническа спесификация, мазилката на кнауф излиза около 5 лв. м2/1,5 см дебелина. А вътре и вън ми се връзват има-няма 1000 м2. Незная цената на труда при машинно полагане, но би трябвало да е в порядъка до 4 лв.
Имам контакти и мога да внеса една подобна машинка за около12000 лв. И си мисля...smiling smiley На доста хора тук им предстои измазване. Дали не е възможно едно съвместно вложение, всеки си измазва къщата и после машинката се продава?? Само да се намерят мазачи - според мен 2ма за стената и един общак.
Бързо, и на половин цена...
А може и допълнително а се изкара някой лев..smiling smiley



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-02-06 23:48 от magea.
Re: купих терена,а сега накъде? :-)
07-02-2007 - 08:01:24
Аз съм заинтересуван smiling smiley
Въпроса е да се намери/наеме читав мазач. И можем да изпълняваме поръчки в промеждътуците да изкараме някой лев smiling smiley
Re: купих терена,а сега накъде? :-)
07-02-2007 - 10:11:56
Мажеа, смятай ме и мен, това е вариант.
А дали да не си купим и багер, а? Сериозно, не се бъзикам, не мога даги гледам вече с тия гнусни мазни мутри, като ми се разлигавят... Знаеш ли колко планировки ще оправим.. И някоя старичка ИФА за "Доставно-складови разходи"
Абе манифактура... Може и ООД...
Но това за Турбозола е идея, само дали ще се намери оператор.
Re: купих терена,а сега накъде? :-)
07-02-2007 - 10:27:47
Малко в страни от дискутираните в момента проблеми, но все пак по темата...Чета ви с интерес и вече няколко човека казаха, че не са случили на архитект. Какво имате предвид? С какво избрания от вас архитект не оправда надежите и доверието ви?
Аз засега имам две оферти за архитектурен проект /с включени проекти по специалности, вертикална планировка, озеленяване, количествени сметки, абе всичко/ за 14000лв и за 11000 лв, та се чудя нормални ли са тези цени или прекалено високи, това за къща 300 кв.м. рзп. И понеже вече трябва да избера кой ще е архитектът - тежки мисли са ме налегнали.
Ох, всеки с грижите си, аз с моите smiling smiley
Re: купих терена,а сега накъде? :-)
07-02-2007 - 10:49:33
А, та това са си сериозни цифри, между 18 и 23 евро на квадрат... Да не строиш във по морето, за там съм чувал такива цени, на мен през 2005 ми проектираха на 11 евро и то само защото се замотах през есента на 2004 и тогава излезе прословутата реголация на монималните цени и от средно 5-7 скочи на 10-11 евро за 5-та категория.
Не е ли скъпо...?

Аз също съм споделял, че не случих на архитект, макар да се убеждавам че не съм съвсем прав... Какво имах предвид
Архитектът води екипа. Той дава подложката и всички специалности чертаят по него. Недопустимо е инженера да не се съобрази с архитекта, а при мен това се случваше неколкократно, като лошото е, че излиза в процеса на работа - котите на архитектурата не отговарят на височините на етажите и котите по конструкцията, или по архитектура има наклонен покрив, а в конструкцията гредата е права и майстора почва да го прави както смята че ще е добре, което те набутва, защото той се застрахова, слага повече желязо, бави се , абе нещата не вървят гладко...
Или елемент на фасадата изобщо не е догледан и в конструкцията не епредвидено къде ще стъпи, излиза че го има на втора плоча а на първа липсва, абе виси във въздуха.
Или комин - на двете плочи е на различно място...
Ето , ясно е че и конструктора и архитекта работят с шерпи, те само контролират а студентчетата чертаят, ама лошото е като всичко е подписано и ти е връчено, да откриеш куп недоглеждания. В крайна сметка архитекта е един вид контрольор на целия процес, координатор и дори да е много добър като специалист, идеите да са му супер, ако не може или няма организация да се стикова с другите вече става прблем и можеш да кажеш че не си случил.
Защото какво като имаш една чудесна архитектура, а на практика това което се получава е малко по-друго.
Моят строител казваше, като питах и размахвах архитектурата: Прибери тия картинки, ела да видиш кофражния план, това е строежът... И е абсолютно прав, ако нещата не са паснати, наистина фасадите са картинки, а на мястото на вградения гардероб може да се мъдри греда....
И повярвай ми - няма виновен, той си е взел парите, конструктора не помни вече, дискетите са затрити, проектите заверени в общината - архитекта си е свършил работата и ти си с разрешително под което си се подписал, че ще спазваш проекта.. Абсурдистан....
Ето затова е важно да случиш на архитект, разбирай на екипа представляван от архитекта.
Re: купих терена,а сега накъде? :-)
07-02-2007 - 10:57:15
Аха, разбрах, благодаря! Архитектът трябва да е добър мениджър и лидер на избрания от него екип, а това аз предварително няма как да разбера.
Колкото до цените - даването на оферти започна с размахването на минималните цени, да видя и да разбера колко са мили, че ми дават такива ниски цени.
Ще строим съвсем, съвсем близо до София. smiling smiley
Re: купих терена,а сега накъде? :-)
07-02-2007 - 11:16:37
Te освен че ги размахаха, ти погледна ли ги, щото ми се струва че малко са дабъл на минималните. Там не е много лесно да се ориентираш, но не е невъзможно, казвам ти, че аз бях от първите пациенти на минималните цени и с хиляди извинения смятахме заедно и ми проектираха точно на минималната цена(дори малко под нея), моето РЗП беше 436 кв. (с безсрамно включена тераса естествено и понеже още не бях много в час се излъгах да искам и 80 кв. мазе да се проектира, което спокойно можеш да си спестиш като проектиране, а впоследствие да платиш само на инженер, но е малко по-сложно упражнение и става ако имаш добър надзорник, който да е силен в общината)
Тогава минималните цени бяха катехизиса, сега вече ми се върти, че отпаднаха и май не би следвало да ги размахват.
Но тук и търсенето си казва думата - проектантите трудно се навиват на малки квадратури, защото хамалогията е голяма, а къде-къде по-лесно е да родиш една основа и 8-10 типови етажа за което да вземеш пари за 3-4000 квадрата.... Там и цените са под 10 евро, питам къде е минималната цена? Малко са те хванали за канарче, но ако имаш вариант търси друго, ако не - скачай, щото целия процес поскъпва и пролетта си мисля, че още ще поскъпне и каквото спестиш от проекта като нищо ще го дадеш за бетон, желязо, тухли и труд....
Re: купих терена,а сега накъде? :-)
07-02-2007 - 12:21:03
Ами една приятелка ми каза, че двуетажна къща е еталон две и аз това гледах. Минималната цена беше 49 лв/кв.м. Това видях. Но нямаше май по-ниска цена от тази.
Това ми е комплексната оферта, не сме коментирали никакви елементи по къщата, тераси, мазета-просто за моята къща с разпределението, което искам това ще струва. Подписваме договор и после да се гледат работата.
Ще проверя на още две места и ще го реша. Благодаря за съветите!




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-02-07 12:24 от Cherry.
Re: купих терена,а сега накъде? :-)
07-02-2007 - 12:33:51
Cherry, тия цени наистина не са реални, според мен. И аз като StefanB правих проектите в "ония смутни времена"smiling smiley, точно когато излязоха задължителните минимални цени в проектирането. И те го използваха така, както сега строителите използвт "истерията" с ЕС. Ако знаете тогава какви цени ми оферираха...да ти се завие свят. Смятам, че до 12 лв за всичките проекти е максимума. В момента мой съсед прави проекти на къща. Ще го питам как се е спазарил.

А за това какво значи да "случиш" на архитект... Няма да се повтарям, а и StefanB бе достатъчно изчерпателен. Късмет е да намериш компетентен и заинтересован архитект, а още повече и конструктор. Ще дам един пример от съседа, дето строи по същото време, когато и аз строях. Конструкторката му "не обичала" греди 12 см. Навсякъде му е напраскала 25 см. греди над зидарията, а всички вътрешни стени са му по 12 см. Така му се получава "чудно" раздвижена визия между таван и стени, и то частично в стаите, защото там, където е зидарията 25 см (външни стени) гредите не изпъкват. Имаше и проблем с комина, дето на втория етаж му се падаше в центъра на стаята. А и какви хубави тесни и стръмни стълби му направиха....не му трябва да ползва стъпала, направо да сложи едни дъски и си има пързалка...sad smiley

Аз съм доволна от моя конструктор, с малки забележки... Над 50 годишен е и цял живот е работил в гражданско проектиране. Не се изхвърля, според мен, в прекалено застраховане на желязо и бетон, мисли как да ти икономиса някой лев. Въпреки, че строителите бяха на мнение че много се е презастраховал. Е, като чета хората колко желязо и бетон са наляли за същата или подобна квадратура, се убеждавам че не е съвсем така. Отишли са ми около 6000 тона желязо и 140 м3 бетон. А имам дълбоки основи и много обратни греди. Внимавайте с конструктора да не е работил в промишлено проектиране. Те са "малко" изкривени...smiling smiley Това ф6 въобще не го смятат за желязо. Мисълтта им започва от Ф(N)12. Просто маниер на работа, но за сметка на инвеститора...sad smiley А бетонът е е едно от най-големите пера в разходите. ...

Затова казвам, помъчете се да огледате всеки детайл. Визуализирайте, представете си, че влизате във всяка стая, баня, коридор.... Дори да не спите няколко нощиsmiling smiley Това е Вашия дом. Искайте архитектът да Ви даде чертеж, на който са показани едновременно и двата етажа, фасади. Да разположи мебелите в реални размери, за да се ориентирате по-добре. И пак изчетете темата, ще разберете още по-добре.smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход