Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

купих терена,а сега накъде? :-)

Публикувано от outlander 
Re: купих терена,а сега накъде? :-)
01-02-2007 - 11:06:33
Pozdravlenia clap: za proekt i hubavia mu post. Nai-posle niakoi da opishe malko po-podrobno vrednia harakter na styropor (EPS), XPS i drugi podobni sintetiki, koito se prodavat v Bulgaria kato posleden pisak na stroitelnite technologii.

A na tezi koito sa v sustoianie da se vuspolzvat ot goreposotchenia ot proekt site, preporatchvam edin drug http://www.econologie.com ili tozi otlitchen forum za durveni kushti http://www.maisons-et-bois.com/discussions/

izvinete me za latinitzata sad smiley
Re: купих терена,а сега накъде? :-)
01-02-2007 - 11:08:59
Proekt,
не че не съм съгласен с теб, но малко си като ББ - даваш проблемите, без да даваш решенията, всъщност даваш и решения но не са приложими у нас.
Ще отговориш с приказката за брадата и гребенчето и крушката и опашката, пак ще си прав...
Аз за Итонга същото мислих да пиша на Мажеа, затова и зидам с тухла, иначе аз също смятам, че това е по-добрият материал, но ако е грамотно работен. За сведение - в момента живея в апартамент строен с Итонг и имам впечатления. И езици владея и попрочитам, дори май повече отколкото трябва и такива чудеса като Итонг за външни стени само нашите тарикати си позволяват, но проблемът е техен. А и ако грамотно се постави би следвало да не създаде проблеми.
Относно каменната вата - да, бях се навил. Стъклената успях да купя от последните вагони на Изовер, бях заявил и каменна за цялата външна изолация, но каменна така и не дойде преди Нова Година. Дойде оня ден, от Марсил ми се обадиха, знаете ли на каква цена ? - 375 лв без ДДС на кубик... А беше към 200. Това е положението, ако искаш.
Е, ще слагам ЕПС, то се е видяло, пък колкото изкара.
Мажеа, на последното стройко купих дъбов паркет 1-во качество за 24 лв на квадрат, размерът беше нестандартен - 3/30, наредих го при тъст ми на рибена кост по 4 паркетини заедно , става фигура 12/30 на рубена кост, на мен много ми харесва как стои. Сложихме 40 квадрата при тъст ми, нов апартамент, отначало положиха някаква хидроизолация за паркет, маже се, после залепиха паркета, циклиха два пъти и лакираха, работата и материалите излязоха общо за 40 квадрата 1200 лв. - по 30 лв на квадрат, значи общо с паркета около 50 лв на квадрат. Ако те интересува, ще ти пратя фирмата, аз съм супер доволен и най-важното тъст ми живее там вече втори месец, нищо не е мръднало.
Толкова за паркета.
Колкото за стъклопакета - да, дървеният е супер и красив и екологичен, но пак опираме до цена - качествената дървена дограма вече струва доста повече от пвц-то, ако правиш 5 квадрата , нейсе, но като правиш 50-70 колкото аз трябва да правя, май ще се замислиш....
Re: купих терена,а сега накъде? :-)
01-02-2007 - 11:43:36
proekt здравей,

Полезно е да се чуват алтернативни мнения. Нещо ми подсказва, че имаш още карти "в ръкава" и разчитам, че си готов да споделиш с нас и друга информация и аргументи.

Имам няколко въпроса :

1. "алвеоларна тухла" - що е то ? Къде може да се прочете? Кой я предлага ?
2. "трипластов дървен стъклопакет, боядисан в бяло (оцветителите и импрегнаторите са канцерогенни "
Да те разбирам ли правилно, че предлагаш отново връщане към старите технологии - грундиране на дървото и отгоре боядисване в бяло. Ако ес абстрахираме, че това е много неприятна операция, която трябва периодично ад се повтаря, кои са тези материали, които са истинска алтернатива на оцветителите и импрегнаторите. Новите водоразтворими бои ли визираш ?

3. "- естестен дървен паркет или дюшеме" С какво обработени и защитени ?

4. Споменаваш за използване на стиродур (XPS) за изолации вътрешни и външни.
Знам, че това е част от една голяма и незавършена дискусия.
Моето лично мнение е, че (XPS) е материал, който е развит и се използва коректно за други приложения. Последното не е за цел да влизам в полемика.

Винаги съм готов да чуя още аргументирани становища.


Re: купих терена,а сега накъде? :-)
01-02-2007 - 12:05:01
Nacheff, подкрепям те. И на мен не ми се влиза в излишни полемики, но все пак ще кажа, че Proekt според мен има минимум докторска титла по материалознание. Ако няма да тича във УАСГ да му я връчат winking smiley. Експандиран пенополистирол (EPS) известен у нас като стиропор и екструдиран пенополистирол (XPS) споменаван от Proekt като стиродур winking smiley, а също така каменна вата се използват в цял свят и в цяла Европа. Който не вярва да пообиколи малко и да види.
Proekt ще ни кажеш ли по кой стандарт в България трябва да се използва мин 10 см EPS, защото аз лично не съм срещал такъв. Има европейски стандарти, които са въведени и в България и според които минимума е 5 см.
XPS се използва за изолация на бетоновите части, полага се също така от външната страна на основите за защита на хидроизолацията и за изолация на подове в най-общите случаи.
Стефане в момента ватата е безумно скъпа щото като цяло има недостиг на вата. А за жалост у нас всичката вата е внос.....
Re: купих терена,а сега накъде? :-)
01-02-2007 - 12:24:18
Да, зная, за жалост... Просто казвам ако някой не е чул, да не се изненадва...
Re: купих терена,а сега накъде? :-)
01-02-2007 - 14:30:25
Magea, ти наистина ми оправи настроението. Изчетох цялата тема, с огромно удоволствие! И научих много нови неща!
Въпреки, че няма да строя къща, ми предстои крупен ремонт на една. И тъй като нямам опит с живота и нуждите в къща, а само в апартамент, ми беше много полезно да чета и да си правя паралел с моите нужди и обстоятелства.
Сега да кажа и аз няколко неща - итонгът не е лош материал, ако е сложен и изолиран като хората, в момета живея в "кутийка" с външни стени от итонг. За къщата смятам да ползвам каменна вата за изолаця - разликата в цената не е голяма, а в качеството (както научих от упорито разпитване) е значителна.

За ламиирания паркет си права, в началото докато е влажно може и а имаш проблем с естествен паркет, особено ако не е залепен. Но залепиш ли паркет и той с надуе - можеш да го изхвърлиш веднага. Само като редиш ламината имай предвид впоследствие каквва ще е височината на паркета, да не се получи разлика/стъпало при прехода от теракот(гранитогрес) към паркет. А препоръчвам горещо гранитогрес пред теракот или естествен камък - структурата му е еднородна и при изпускане на тежък предмет трудно с чупи, а дори и да се откърти малко парченце - е си личи; високо износоустойчив е; не е хидроскопичен - т.е. не поема мазнини като естесвения камък и следователно не си променя цвета и е става на петна. А усещането като стъпвш върху него е као върху истенски камък, е не върху плочка.

Единственото, което ме безспокои е бялата дограма. Ти сама казваш, че искаш вътре цветовете да се пастелни и светло дърво. Мисля, че ако направиш и дограмата с фурнир или имитация на фурнир в цвета на вратите ще е много по-уютно и приятно и усещането ще е като къща сред природата, а не като на новопостроените апартаменти.
Радвам се, че има хора като теб, направо е супер! Успех с довършителните работи и успешно нанасяне!
Re: купих терена,а сега накъде? :-)
01-02-2007 - 20:47:55
Благодаря на всички които ми помагат да взема правилни решения!smiling smiley Знаете, че когато на човек са му ограничени средствата, целта му е най-често да постигне най-доброто възможно за парите които е готов (може) да даде. На това аз му казвам приоритети. Така че, за мен са по-важни едни неща, а за други - приоритетите са по-различни. Затова аз си поставих и степенувах нещата на 1во място по трайност, т.е. дълготрайните неща като изолация, врати, дограма, и т.н - да няма компромиси с тях. И то най-вече по отношение на основните им функции. Разбира се, и външния вид не е на заден план....
А как ми се иска да вляза в 1вия магазин и да си взема това което най ми допада без да гледам цената...smiling smiley. Доста четох и за изолации, и за дограми и продължавам да чета...
И аз му нямам вяра на стиропора - ядат го мишки, гори а пък бил и канцерогенен казват.... и затова си мисля за сайдинг с дебела минерална вата. Ама и тук има уловки. Четох например в руски сайт, че има сайдинг, които се прави с "материали втора употреба"и характеристиките са му много по-различни от нормалния. Каква е гаранцията че няма да ми пробутат такъв....? Ок, да минем на мазилка и твърди плоскости от каменна вата. Да ама те са доста скъпи...smiling smiley А знаете ли какво става с тях като завали дъжд докато ги поставят? А итонга? И той за някой е радиационен, гълта ли гълта вода и няма насищане...Трябваше да видите как се напиха тухлите след силен дъжд докато не беше излята последната плоча. Ако итонга към пода се виждаше мокър до 10 см., тухлата бе на 20 см. Ха, хем стените трябвало да дишат, хем трябва да го облека така, че да не поема влага т. е да не диша. А пасивните къщи дето не се нуждаели от отопление да не би да са с дишащи стени? О, да, специалистите ще кажат: те имат много добра вентилационна система. Хората си канели съседите да им стане по-топло..smiling smiley.
ПВЦ или дървена дограма?? Ужас, везната е фифти-фифти. Как да реша? Колко е "хубавата" дървена дограма? 300-400 или повече за м2? Кой обаче ми гарантира, че е толкова качествена, че на новия строеж с всичките му слягания, остатъчна влага, ще си запази качествата и за колко дълго? А поддръжката и?
Цветното ПВЦ е пък с 30-50% по-скъпо от бялата дограма. А и тоя цвят дето е наличен например "златен дъб" (май така се казваше) не ми допада.
Интересна е темата и с т.нар. "Системи за биологично пречистване на отпадни води" за хора без канализация като мен. Дето водата на изхода била годна за всичко останало, но не и за пиене. Супер чудо само за около 5000-6000 лв. Говоря за ония бактерии, дето правят "чудеса" в разграждането на отходните отпадъци от тоалетната и "биологичните отпадъци" и им пускаш въздух за да са живи, да се размножават и да си вършат работата съвестно. Хей, без белина и други подобни! Ако обаче решиш да отидеш на почивка за 20тина дни, трябва да им осигуриш не само въздух, но и "прехрана" за времето дето няма да те има. Не можеш и ей така да решиш да дръпнеш шалтера на тока. Алтернативи: или да поканиш съседите да ползват твоята тоалетна или пък да им хвърлиш няколко хляба и мляко, за да не умрат от глад. Иначе като се върнеш и опаа, бягаш скоро за консуматива "ново пликче с бактерии" за 30-50 лв. На 3-6 месеца чистиш "чистата" кал, ежедневно хвърляш око дали системата работи, на 2-4 седмици я ревизираш... Нямаш грижи иначе, екологично е...

Няма май единствено и правилно решение??smiling smiley Няма идеален материал, система. Затова чета, чета, и накрая интуицията казва...
Re: купих терена,а сега накъде? :-)
01-02-2007 - 21:29:27
Една малка забележка за септичната яма: В момента познат си инсталира тази система и цената е около 11000 лева. Естествено важат всичките тия правила които си дала относно белината и времето за почивка. Още и за някакво турско веро от което също гадинките "хвърляли топа".

И още една много важна забележка от мен: независимо дали с тази система или с обикновена изгребна яма, монтирай си сифон от вида "S" на ф 110 непосредствено преди ямата. Така няма да се налага да усещаш неприятна миризма когато те няма за 2-3 дена и пресъхнат сифончетата на каналите на баните.

Колкото до дограмата: Аз вече трета година съм с дървен стъклопакет. Производството е на малка семайна фирма от Пазарджик - Весела и Бойко Маркови са хората. Цената навремето (2004) беше 120 неотваряемо на 180 едноосно отваряемо на 240 двусно, това в левове за кв.м.

Това което аз сбърках ( по финансови причини) е че сложих турски обков. Но не е чак толкова зле, иска от време на време реглаж.

Друго което се случи е че на южните прозорци изгортя лака на долните черчевета. Това лято май ще се наложи повторно лакиране.

Иначе всичко друго е 6 - няма измятане, държи топло, дома става Дом а не гадно офисно простраство.

Малко се отплеснах, ама като те гледам каква си ентусиастка, няма да мирясам докато не кандисаш за дървена дограма и естествен, па макар и буков 2-ро качество паркет, ако знаеш как ми е топло в момента на писане на поста на босите крака smiling smileysmiling smiley





Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-02-01 21:47 от zestate.
Re: купих терена,а сега накъде? :-)
01-02-2007 - 21:42:01
magea Написал:
-------------------------------------------------------
> Все още съм в процес на решение....
...

Да! Не бързай!
Може да ти хрумнат доста идеи, ако отидеш на някое строително изложение, където обикновено можеш да се попазариш за цената winking smiley , освен че и без това правят някакви отстъпки.
Аз ходих на пролетното изложение в НДК миналата година и много ми харесаха следните плочки от "технически камък" - малко са се престарали с цената де :g: Но все пак си мисля, че ще ти свършат работа за някакви фигурки или плотове(въпросът е да не купуваш голяма квадратура), както си решила - понеже цветовете са ярки, а и техническите им показатели са доста добри. Освен това ми харесва идеята за натрошените огледалца - създават впечатление за вълшебство, пък нали съм по приказните неща winking smiley
Можеш да ги разгледаш ТУК. Нещо сайта им не е преведен на английски и не знам що за фирма са, ама ако ти попадне нещо подобно на по-сносна цена ми кажи и на мен clap:

Много хубаво се размечтала cool smiley clap: Много е приятно да се чете clap:

Може би е добре да си направиш класификация на всичките довършителни неща по функционална важност. Като те гледам май мойта сметка няма да излезе точна... не искам да те обезкуражавам, ама май ще доближиш или дори ще надвишиш горната граница... Затова например кованото желязо, обзавеждането на горните спални, градинските осъвременителни процедури... и т.н. може би не трябва да бързаш да ги купуваш :crazy: Ама ти си икономист, трябва по-добре от мен да ги знаеш тия работи и да прецениш без какво не може и кое може да изчака - даже някои много затруднени финансово хора оставят едниния етаж съвсен незавършен, за да сколасат поне единият да е за живеене (това го казвам, понеже и други хоря четат тука)...

Напоследък макар цената на дървената дограма да е по-висока, тя е предпочитана :ami: Един от аргуметите е именно естествения цвят, даже нарочно върху пластмасова слагат имитации. Но ако от естетически съображения държиш да е бяла, тогава май правилно си решила.
Аз също, както bnm по-горе, бих ти предложил да провериш какво предлага фирма Атриа(виж ТУК) - те са сериозни, ама ако ще ходиш на строително изложение, не бързай. Само си "свери часовника" winking smiley

Каква по-точно "минерална рулонна вата" се колебаеш да сложиш?

Окаченият таван на две нива е много добра идея clap:

Мое лично мнение е, че ламинирания паркет не ми харесва. По принцип аз съм против изкуствена настилка в стая за спане :ami:
Ама на първо време ламинатът е добра идея - лесен е за монтаж/и демонтаж spinning smiley sticking its tongue out / и поддържане, пък после може да решите нещо друго smiling smiley
Re: купих терена,а сега накъде? :-)
01-02-2007 - 21:59:25
Ще си позволя и още едно мнение против ламината. Сложил съм такъв все пак в 2 стаи в сутерена. Освен че е гаден и студен, в едната стая взе че се и разду и направи "гърбица" въпреки че го поставях лично аз и оставих по 2 см в краищата да може да поемат разтягането.

Сега ще ви кажа и за градината: При мен като завърших къщата бюджета беше на 0. Извиках 1-2 - ма представители на фирми за озеленяване, и те като ми казаха едни цени.. свят ми се изви. Двора ми е 400 кв. м., а най ниската оферта (2005 г) беше за 5000 лева и то само за затревяване с 2-3 алпинеумчета.
И тогава се ядосах, звъннах на един от тея камионджии за които в друга тема споменавам че им давах по малко пари отгоре. Човека ми докара 3 шкоди фина песъклива пръст ( Негован) за 400 лв. После викнах и багериста, който за 1/2 машиносмяна я разхвърля из двора. Извиках баща ми и двамата с гребла направихме двора "джам", като обрахме всички камъни и боклуци. Последва покупка на 20-тина пликчета семена (по 3,50 лв/бр), разсаждане, пак с греблата от горе, поливане 20 дена... и чудото се случи - развна зелена морава, като ударих чертата за около 800 лв.

В последствие насадих дръвчета, рози и кипарисчета. Вярно че двора ми не е като тези от "идеален дом" но аз си го харесвам, направих си люлка за децата, покрих барбекюто и това лято (живот и здраве) ще му иззидам камината.

Така че и това е вариант... накрая парите винаги свършват.. малко се отплеснах, колеги извинявайте...
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход