Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Водно подово и ламинат

Публикувано от mimo13 
Водно подово и ламинат
05-04-2017 - 09:58:14
Здравейте,

Предстои ми изграждане на водно подово отопление с термопомпа. Става въпрос за нов апартамент (в момента е в строеж), около 150 м2, като дневната е 50 м2, 2 бани, 3 спални, коридор и сервизно помещение. Изложението на апартамента е както следва - всекидневната е юг и запад (повечето прозорци са на запад), спалните двете са на изток, едната е изток-юг. Баните са вътрешни по 3 и 4 м2. Коридора има прозорец на юг. Дограмата е 7 камерна с троен стъклопакет 4 сезона. Изолацията е 10см. Етажа е 6ти и не се засенчва от никъде. Понеже не сме привърженици на плочките (естествено в трапезарията ще е така, тя е към 25м2), освен в трапезарията, такива ще има и в коридора и баните, на другите помещения мислим да сложим ламинат. Много четох за комфорта на водното подово отопление и решихме да го направим. Въпросът ми е, дали е възможно да се направи водно подово под ламинат и ако да какъв тип подложка се използва в този случай за да се избегне изолирането на топлото. Има ли някой идея колко по-слабо топлоотдава ламината, ще върши ли работа в спалните които са по около 13-14м2. За охлаждане отделно ще има конвектори и точно поради тази причина не ми се иска да слагам радиатори, че става накичено като коледна елха, а и място трябва за всичко. Ще се радвам да се включат хора, които вече ползват подово под ламинат, както и хора с опит и знания в областта. Благодаря предварително на всички! smiling smiley
Re: Водно подово и ламинат
07-04-2017 - 09:08:18
Quote
mimo13
Здравейте,

Предстои ми изграждане на водно подово отопление с термопомпа. Става въпрос за нов апартамент (в момента е в строеж), около 150 м2, като дневната е 50 м2, 2 бани, 3 спални, коридор и сервизно помещение. Изложението на апартамента е както следва - всекидневната е юг и запад (повечето прозорци са на запад), спалните двете са на изток, едната е изток-юг. Баните са вътрешни по 3 и 4 м2. Коридора има прозорец на юг. Дограмата е 7 камерна с троен стъклопакет 4 сезона. Изолацията е 10см. Етажа е 6ти и не се засенчва от никъде. Понеже не сме привърженици на плочките (естествено в трапезарията ще е така, тя е към 25м2), освен в трапезарията, такива ще има и в коридора и баните, на другите помещения мислим да сложим ламинат. Много четох за комфорта на водното подово отопление и решихме да го направим. Въпросът ми е, дали е възможно да се направи водно подово под ламинат и ако да какъв тип подложка се използва в този случай за да се избегне изолирането на топлото. Има ли някой идея колко по-слабо топлоотдава ламината, ще върши ли работа в спалните които са по около 13-14м2. За охлаждане отделно ще има конвектори и точно поради тази причина не ми се иска да слагам радиатори, че става накичено като коледна елха, а и място трябва за всичко. Ще се радвам да се включат хора, които вече ползват подово под ламинат, както и хора с опит и знания в областта. Благодаря предварително на всички! smiling smiley

Няма никакъв проблем. На повечето ламинати (истински) има знак, че са подходящи за подово. Аз съм така във всички стаи, без кухня и коридори. Разкошно е. Направи си баните и коридора на отделни кръгове.
Re: Водно подово и ламинат
15-04-2017 - 18:26:10
А подложка ползвал ли си за ламината и ако да тя каква е, т.е. стандартната или си полвал някакъв друг материал?
Re: Водно подово и ламинат
15-04-2017 - 19:36:21
Жилищети ви е доста голямо, но доколкото разбирам перфектно топлоизолирано. Аз също смятам, че водното подово е идеален вариант за отопление, но за съжаление го използвам само в коридора и кухнята, където имам плочки. Скоро се интересувах и за другите стаи, в които ще слагам паркет и ми обясниха, че най-добрият вариант е да си сложа трислоен или двуслоен паркет, но дебелината му не трябва да надвишава 15 мм. Водно подово може да се полага и под ламинат, но не всички модели са подходящи. Много добри модели открих в [www.ftparket.com] и смятам да си закупя от там, защото имат доста промоции и включен монтаж. Освен ламинатът е много важна и подложката, която трябва да е с алуминието фолио. Друго важно е след полагането на паркета, температурата на подовото да се повишава постепенно, за да се намали напрежението между дъските. Надяам се, че съветите ми ще ви бъдат от полза и ще направят атмосферата в жилището ви много приятна и уютна.
Re: Водно подово и ламинат
16-04-2017 - 11:26:24
Благодаря за съветите Елена, точно поради добрата изолация и изложението съм се насочил към нискотемпературен начин на отопление с термопомпа и комфорта е търсения ефект, както и избягването на теченията които климатиците или конвекторите правят. Имам известни резерви по отношение на много студените дни, както беше тази година около месец, но все пак се надявам термопомпата да успее да се справи в така посочените условия. Паркетите все още не съм ги оглеждал, като те естествено са също вариант. Ще се радвам да се включи някой, който вече има подово с ламинат над него и да сподели опита и наблюденията си.
Re: Водно подово и ламинат
23-04-2017 - 15:36:54
Елена, не пишете глупости. Подложката НЕ трябва да е с ал. фолио. На ламинатите пише кои стават за подово и кои не.
Изолация с ал. фолио се слага ПОД самото подово с цел да не отива топлина в плочата (ако сте в апартамент) и ако не ползвате готовите панели за подово, които са направени специално за целта.
Re: Водно подово и ламинат
26-04-2017 - 09:41:33
Този модел, за който аз съм чувала, се слага НАД подовото.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2017-04-26 09:41 от elenatrifonova.
Re: Водно подово и ламинат
27-04-2017 - 08:07:53
Quote
elenatrifonova
Този модел, за който аз съм чувала, се слага НАД подовото.

Може би сте го чували от Айнщайн, или друг гений на физиката smiling smiley

Ако сте го чули от търговец, ОК. То им е стока за продаване.
Re: Водно подово и ламинат
30-09-2018 - 08:52:41
Quote
mimo13
Здравейте,

Предстои ми изграждане на водно подово отопление с термопомпа. Става въпрос за нов апартамент (в момента е в строеж), около 150 м2, като дневната е 50 м2, 2 бани, 3 спални, коридор и сервизно помещение. Изложението на апартамента е както следва - всекидневната е юг и запад (повечето прозорци са на запад), спалните двете са на изток, едната е изток-юг. Баните са вътрешни по 3 и 4 м2. Коридора има прозорец на юг. Дограмата е 7 камерна с троен стъклопакет 4 сезона. Изолацията е 10см. Етажа е 6ти и не се засенчва от никъде. Понеже не сме привърженици на плочките (естествено в трапезарията ще е така, тя е към 25м2), освен в трапезарията, такива ще има и в коридора и баните, на другите помещения мислим да сложим ламинат. Много четох за комфорта на водното подово отопление и решихме да го направим. Въпросът ми е, дали е възможно да се направи водно подово под ламинат и ако да какъв тип подложка се използва в този случай за да се избегне изолирането на топлото. Има ли някой идея колко по-слабо топлоотдава ламината, ще върши ли работа в спалните които са по около 13-14м2. За охлаждане отделно ще има конвектори и точно поради тази причина не ми се иска да слагам радиатори, че става накичено като коледна елха, а и място трябва за всичко. Ще се радвам да се включат хора, които вече ползват подово под ламинат, както и хора с опит и знания в областта. Благодаря предварително на всички! smiling smiley

Аз съм по същия път ,само ,че планирам ремонта за следващата година. Търсейки паркет съм се насочил към КОРКОВ EGGER+ . Форумисти са отговорили за подложката (алуминиева) . Може би вече си завършил ремонта както и избора на термопомпа. Лично аз съм се насочил към термопомпа въздух вода САМО ЗА ОТОПЛЕНИЕ -Инверторна Vento 12 KW ,като площта на апартамента ни е 95 м2 сравнително добре изолорани. За подово предвиждам 2 помещения-хол -около 22 м2 и спалня 13 м2 ,входен коридор 5 м2. Обмислям и да постравим стенно отопление на 3 външни стени ,2 от които с прозорци. За стенно отопление твърдо съм за мокро полагане ,тъй като вложените материали са по-екологични. За изолатор на пода смятам да продължа използването на КОРК -агломератен или черен казано по друг начин. Имам прекрасни впечатления от поставена такава изолация 3 см под електрическо подово в баня 4.5 м2. Не е мръднало нищо вече 9 месеца. Ако другата ключова дума е термопомпа , ,темата може да се разшири и приемам всякакви съвети ,опит и прочее. Също така и за водните конвектори ! поздрави smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход