Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

План за строеж на къща

Публикувано от PetiaDCh 
План за строеж на къща
02-02-2013 - 11:45:32
Здравейте! Искам да попитам за следното: имам намерение да купя имот от 550кв.м. в покрайнините на град Х.
Знам, че този парцел попада в изискванията за 20% плътност; 10м. височина (ниско застрояване) и за 3м. отстояние от улицата.
Сега, парцелът е с лице около 25м. към улицата.
Въпросът ми е, дали правилно разбирам нещата....
Ако имам по 3 метра от двете страни задължително отстояние, то реално остават 19 метра по дължина за застрояването. След това пишеше в ЗУТ за 5 метра от към гърба на имота, т.е. 5+3 за другите граници = реално остават 14 метра по ширината (ако приемем, че е 22 метра в ширина).
До тук правилно ли разбирам закона?
И според моите сметки, 14*19 = 266кв.м., в които аз имам право да заема 110кв.м. като основа на сградата. Така ли е?
И след това, ако е 10 метра ограничението за височина, то имам ли право на 3 етажа или само на 2, защото това определя и големината на евентуална къща... да речем 200 или 300 максимална площ.
Моля за помощ в сметките, защото това определя дали да купя този имот! Мерси!
Re: План за строеж на къща
02-02-2013 - 11:47:42
И още нещо, което не разбирам от ЗУТ - какво значи "дълбочината на жилищната сграда е минимум 16 метра"... Ако някой може да ми го напише с примера, по моите данни...*huh*
Re: План за строеж на къща
02-02-2013 - 14:23:04
Здравей, правилно си се ориентирала за отстоянията и наистина при тази плътност, застроената площ на сградата може да бъде до 110кв.м.
Къде ще бъде сложено строителното петно в тези 14*19м обикновено се вижда във визата за проектиране. По отношение на големината на евентуалната къща обаче ти трябва още един параметър за парцела или т.нар. КИНТ (коефициент на интензивност). Той обикновенно е десетично число и като гледам плътноста на застрояване верояно ще е под 1 т.е примерно 0.5 КИНТ, което ще означава, че РЗП (разгъната застроена площ) на евентуалната сграда може да бъде 550х0.5= 275 кв.м. (големината на парцела х КИНТ). При положение, че КК е 10м то спокойно може да се напрваи 3 етажна сграда, но пак трябва да се съобразите с тези 275кв.м т.е може да бъдат 3 етажа по около 90 кв.м. Естествено този КИНТ си го измислих аз, Вие трябва да разберете, какъв е за този конкретен парцел.
Re: План за строеж на къща
02-02-2013 - 15:40:03
До колкото знам Кинт-а е 0,7
Но не бях наясно как се отразява точно върху моите планове :-[



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2013-02-02 15:40 от PetiaDCh.
Re: План за строеж на къща
02-02-2013 - 15:42:37
brotarius, много благодаря за уточненията!
Това даже е повече, отколкото го смятах (ако дефакто мога да построя над 200кв.м. къща).
И последният въпрос, който ми се поражда е - гараж, ако има, влиза ли в РЗП като площ?
Re: План за строеж на къща
03-02-2013 - 02:09:51
Горе-долу са така нещата.Отстоянията са важни само за т.нар. строителни граници, петно или както там да се казва,все тая е.Това е мястото вътре в парцела,където може да се разполага сградата.Има го на визата.
От там нататък тези отстояния не играят-т.е. не се взимат предвид при изчисляването на плътност, кинт и т.н.Това се смята върху цялата площ на имота.
Re: План за строеж на къща
03-02-2013 - 11:43:21
Мерси за инфото - това ме интересуваше, за да знам дали си заслужава да закупя този парцел. Че ако нямам право да си построя къща около 150кв.м. няма смисъл да го вземам. А за тези 16 метра не разбрах, как се определя - "дълбочината на жилищната сграда е минимум 16 метра"...
Ако можете и това да ми разясните?
Re: План за строеж на къща
03-02-2013 - 12:25:43
Ще поясниш ли, какво точно цитираш с тази "дълбочината на жилищната сграда е минимум 16 метра"? В ЗУТ тази дълбочина я засякох само в чл.30 и чл.31, но там става дума за застрояване на калкан и максимална дълбочина 16м, а не минимална.
Иначе гаража влиза в РЗП на сградата, да.
Re: План за строеж на къща
03-02-2013 - 12:45:20
да, точно в чл.30 я видях, но като четох, разбрах, че се отнася и за останалите видове строежи, не са на калкан. Явно не съм разбрала правилно...
Re: План за строеж на къща
06-03-2013 - 21:15:22
Здрасти Петя, тези 16м са архитектурна норма и имат значение само при блоковете. Там дължинатаможе да достигне и 100м. но ограничението в широчината се прилага за да има минимална осветяемост и в най отдалечените от фасадата места. При необходимост от заобикаляне на тази норма вкарват в сградата така нареченият "Атриум".
Горе долу това е smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход