Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Подова замазка - как да си реша проблема?

Публикувано от German 
Подова замазка - как да си реша проблема?
02-08-2012 - 16:01:14
Здравейте!
Наложи ми се да прибегна до помощта на форума, т.к. съм пълен лаик в тази област, а и майсторите които повиках, проявиха несигурност.
Живея в панелен апартамент. Това лято реших да изхвърля стария над 20-годишен мокет от хола и да налепя паркет(естествен, дъбов, 1-во качество). Освободих стаята от мебели, изхвърлих мокета, междувременно свалих тапетите, шпакловах и боядисах стените, смених и дограмата, поставих климатик. Стигна се до избора на паркет, но реших, че все пак трябва да се направи замазка и се спрях на саморазливна такава за да не се вдига много нивото. Но тук ударих на камък! Оказа се, че денивилацията на стаята от едната стена до срещуположната е почти 5 см! А замазката, в случая на БИЛМАТ, й дават максимална дебелина от 2 см. Майсторът заяви, че при това положение няма как да стане, да не съм се занимавал с глупости, ами да си редя паркета направо. Аз обаче искам все пак да изравня повърхността, защото то и с просто око се вижда наклона и нямам намерение това да остане да ме дразни и в идните години. Въпросът ми е - мога ли да положа обикновена циментова замазка само някъде до средата на стаята, като започна от най-дълбоката част и я изкарам на 0(доколкото може да се изкарва на нула такъв тип замазка), като по този начин оставя само около 1-1.5 см за финно изравняване със саморазливната? Вярно ли е, че после трябва да чакам 1 месец за да положа саморазливната? И накрая - можете ли да ми предложите някаква друга технология или друг вид пълнеж под саморазливната замазка, за който няма да е необходимо да се чака дълго време за да "узрее" преди полагането на саморазливната?
Благодаря ви за вниманието!
Re: Подова замазка - как да си реша проблема?
02-08-2012 - 17:11:34
Нормално за панелен апартамент.Правил съм го това упражнение.Започнах от кухнята и...възникна проблем...при полагането на циментовата замазка избиха зверски петна по тавана на съседа отдолу.Просто водата от замазката си беше намерила път през плочата...
След това трябваше и една стая да се изравнява...и там вече влязох във филм-хидроизолация на целия под,отгоре замазката (хидрото служи като перфектна основа за замазката,между другото) и после паркет.Паркетът вече е на десетина години..не е мръднал.Така,че...за ставане-става.Ама си е бая хамалогия.
Re: Подова замазка - как да си реша проблема?
05-08-2012 - 10:15:38
Здравейте, първо се извинявам на German че ще отклоня за малко темата, но след като има една тема отнасяща се до замазки не искам да отварям нова. След като приключихме с грубия строеж на къщата и сложихме покрива, веднага след него направихме изолация в пода с фибран над който положихме найлон отгоре скари (такива точково заварени 5мм железа) и накрая замазка 5-9см,продължахме с дограмата и вратите и така приключихме миналата година, тази година атакувахме с външната изолация след което ВИК и тръби за парно а преди 3 седмици приключихме и с ЕЛ инсталацията и сега от 2 седмици насам сме на вътрешната изолация която до 2-3 седмици приключваме и идва ред на пода.След като вече замазка има а и нивата са нагласени височини на ВИК изводи ЕЛ ключове и контакти и най-вече вратите как мога да си реша проблема който си създадохме след като положихме тръбите за парното, а той е tongue sticking out smiley положихме тръбите в пода като къртихме замазката на сноп от котелното всичко в широк канал но когато отваряхме канала започнахме с ъглошлайф да режем но се вдигаше адска пушилка и преминахме на друг вариант с един 5кг чук smiling smiley така отворихме си каналите наредихме си тръбите в гофрета отгоре направихме замазка 2-4см но явно при отварянето на каналите с този чук сме напукали останалата замазка по самите майки и сега на места като стъпвам и пука леко, замазката ми е на две години така или иначе на места е леко изронена бях с идеята да си направя саморазливна отгоре да се изравни но това пукане е много дразнещо на места ще сме с плочки за които си мисля че това пукане не е проблем но там където ще е паркет май ще си остане, точно това искам да попитам дали саморазливната замазка ще стегне старата замазка да не пука и ако е така каква е минималната дебелина която мога да си позволя, като се има на предвид че най-много 1см мога да си позволя заради вратите просто няма да слагам онези метлички дето се монтират под тях да обират фугите и вратите ще станат на 2-3мм от пода.
Re: Подова замазка - как да си реша проблема?
06-08-2012 - 13:04:44
avatar
Относно пукането - трябва ти малко ЕПОМАКС Л 0 или Л20 - на изомат.Правиш няколко дупки с бургия в замазката и наливаш докато свърши епомакса.След 12 часа си готов за подвизи.По този начин се пълнят пропуски в колони и материала е супер здрав и супер леплив.
Относно саморазливката прочетете внимателно- 2 см максимум при пълнеж ,но на слой - това не прави идеята трудно осъществима - просто трябва да си направите замазката разнотактово и ще се получи......

Чест и почитание
Re: Подова замазка - как да си реша проблема?
10-02-2013 - 10:35:09
Здрасти, колега! Относно нивото най-добре ще е да вземеш хидроизолационни полоскодти, различна дебелина и да си докараш горе-долу нивото. За това аз не мога да ти дам друг акъл, но ще се опитам да ти спестя кинти, майстори и ядове, като ти кажа как аз си направих само/ защото сам си я направих/ разливна замазка. лепило Ц200, фин цимент, вода и бъркалка. , а и един инструмент за фугиране, възможно най-големият размер. Малко да ти слушат ръцете и сам ще си я направиш за два часа! ще си доволен от резултата и от спестените пари най-вече!
Ако имаш интерес пиши на ЛС, за да не ти спамя в темата!
Успех и приятен ден!
Re: Подова замазка - как да си реша проблема?
10-02-2013 - 13:58:17
Quote
radula
като ти кажа как аз си направих само/ защото сам си я направих/ разливна замазка. лепило Ц200, фин цимент, вода и бъркалка. , а и един инструмент за фугиране, възможно най-големият размер.!
Не се вижда да си сложил пясък по тая рецепта.Тоя пък инструмент за фугиране що ти е?Саморазливната замазка е течлива като боза,кво е това фугиране?
Може да стане саморазливна замазка от цимент и пясък и малко вода ,в която се влага хиперпластификатор за втечняване на сместта.
Re: Подова замазка - как да си реша проблема?
10-02-2013 - 23:22:15
Quote
фло
Quote
radula
като ти кажа как аз си направих само/ защото сам си я направих/ разливна замазка. лепило Ц200, фин цимент, вода и бъркалка. , а и един инструмент за фугиране, възможно най-големият размер.!
Не се вижда да си сложил пясък по тая рецепта.Тоя пък инструмент за фугиране що ти е?Саморазливната замазка е течлива като боза,кво е това фугиране?
Може да стане саморазливна замазка от цимент и пясък и малко вода ,в която се влага хиперпластификатор за втечняване на сместта.
Колега, никой не говори за саморазливна замазка, купувана от магазин в готов вид! Аз си я направих сам, ще я ползвам за основа преди ламинат. С нея елиминирах всякаква възможност да се появи камъче отнякъде и да ми се разскърца паркета след време...
Стига сме спамили на човека темата, ако някой се интересува на лични ще му дам и рецепта и технология..пари не искам, просто да не пълним темата с глупости!
Re: Подова замазка - как да си реша проблема?
11-02-2013 - 09:04:27
Добре,ще го кажа пределно ясно за да стане разбираемо.Замазката се прави от цимент и пясък,не може само цимент и Ц 200,защото после се разрушава от натоварения под.Обикновено на 1 част цимент се слагат 2,5 части пясък.Водата не трябва да е повече от 1/2 от масата на цимента. Така ,обаче замазката няма течливост.Ако се увеличи водата пък няма да има здравина ,защото цимента хидратира само 25-30 процента от масата си.Излишната вода го прави крехък в последствие.
За да стане домашно приготвена замазката саморазливна при малко вода 40-45 % от масата на цимента се използва специална добавка която се нарича хиперпластификатор,и която се слага в направната вода по 20 гр. за 1 кг.цимент.На лични повече информация .Така може да си приготвите течна саморазливна замазка сами в къщи ,която излиза 5-6 пъти по-евтино от купешката саморазливна замазка при по-високо качество на домашно приготвената ,отколкото купешката.
Re: Подова замазка - как да си реша проблема?
12-02-2013 - 14:13:57
Тъй като и на мен ми предстои полагане на дървена настилка мислил съм вместо да правя саморазливна замазка да сложа ОСБ. Така според мен ще изравня пода и вместо да лепя ще кова в/у ОСБ-то. Какво мислите за един такъв вариант?
Поздрав,

„Бъди възторжен идеалист, честен до самопожертване, смел до безумство,
влюбен в България до фанатизъм!”
Полковник Борис Дрангов
Re: Подова замазка - как да си реша проблема?
12-02-2013 - 16:07:13
Quote
Geto
Тъй като и на мен ми предстои полагане на дървена настилка мислил съм вместо да правя саморазливна замазка да сложа ОСБ. Така според мен ще изравня пода и вместо да лепя ще кова в/у ОСБ-то. Какво мислите за един такъв вариант?
Поздрав,
ОСБ-то ,ако го сложиш на неравна основа нищо няма да стане,ще има огъване на места и после скърцане на настилката. Затова са тия саморазливни замазки за да нивелират основата върху която ще редиш финишното покритие.Могат да бъдат с дебелина от милиметър до няколко сантиметра.Не всички ,само тези дето ги прави мой човекwinking smileyКато стигнеш дотам ,да слагаш настилката се обади да ти го пратя.Ще ти излезе по-евтино от всичко друго и по-качествено.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход