Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Търся вещи хора светнати във фотоволтаичните мембрани и начина им за полагане - Как и по какви програми се кандидатства...?

Публикувано от gogol 
*bow**ok**rose*

Чест и почитание
Съветвам те да разровиш този форум:

[solar.sts.bg]

Там ще намериш отговор на много въпроси на теми проектиране, инсталация и поддръжка. Аз също се заинтересувах, че ми е бръмнала главата на тема пасивни къщи и независимост от куп рекетьори в милата ни държава. Последните цени, които се цитираха, мисля че бяха от порядъка на 3.5-3.9 евро "до ключ" (включая документация, проекти, разправии с общини и т.н.) на ват. Поради ниското КПД на фотоволтаиците бързо стигаш до извода, че няма смисъл да ползваш една соларна инсталация за собствени нужди, а е по-добре да продаваш ток на държавата по преференциални цени и да консумираш по по-ниските (засега) подадени от съответното ЕРП. Ако отделиш достатъчно време на форума ще видиш през какви мъки са минали всички ентусиасти в областта и как накрая държавата ги е сритала между краката за сметка на разни играчи със съответните връзки. Направо е тъжна историята, аз на този етап се отказах от подобни скъпоструващи инвестиции за лична употреба.
*bow*Много благодаря за инфото - с интерес ще изчета мненията.....

Чест и почитание
Quote
TheGrave
Съветвам те да разровиш този форум:

[solar.sts.bg]

Там ще намериш отговор на много въпроси на тема проектиране, инсталация и поддръжка. Аз също се заинтересувах, че ми е бръмнала главата на тема пасивни къщи и независимост от куп рекетьори в милата ни държава. Последните цени, които се цитираха, мисля че бяха от порядъка на 3.5-3.9 евро "до ключ" (включая документация, проекти, разправии с общини и т.н.) на ват. Поради ниското КПД на фотоволтаиците бързо стигаш до извода, че няма смисъл да ползваш една соларна инсталация за собствени нужди, а е по-добре да продаваш ток на държавата по преференциални цени и да консумираш по по-ниските (засега) подадени от съответното ЕРП. Ако отделиш достатъчно време на форума ще видиш през какви мъки са минали всички ентусиасти в областта и как накрая държавата ги е сритала между краката за сметка на разни играчи със съответните връзки. Направо е тъжна историята, аз на този етап се отказах от подобни скъпоструващи инвестиции за лична употреба.
Няма за какво. Гледам, че форумът е забавил ход в последните 12-24 месеца, защото 6% от електродобива в България до 2020 трябва да е от ВЕИ (реално 16%, но 10% вече идват от ВЕЦ-ове) и явно проектите съвсем са замряли в тази област, защото в момента, в който се достигнат въпросните 16% ЕРП-тата спират да изкупуват по преференциални цени тока от такива източници дорде не се отвори нова ниша след 8 години. Подозирам, че инсталиралите мощности във фотоволтаици и ветрогенератори в момента се борят да си прокарат проектите, за да не ги отсвири държавата след инвестираните от тях стотици хиляди/милиони левове. Иначе по мнения на доста хора в различни форуми (napravisam.bg можеш да погледнеш също) STS Solar са най-читавата фирма в този бранш в България и явно си заслужава да се работи с тях. Шефът им, Росимир Матеев, пише активно във STS форума и ще забележиш, че там има много хора от конкурентни фирми, които дълбоко го уважават (в не 1 и 2 теми споделят опит помежду си за разни инсталации). За първи път виждам такова нещо в България - респект между конкурентни фирми.

Според мен в момента не са много заети и ще успеят да ти обърнат подобаващо внимание, ако отидеш да си поговориш с тях. Аз лично реших да не им губя времето за момента, защото при цена от порядъка на 4 EUR/w една такава инвестиция има да се избива 50 години, ако не успееш да се включиш към ЕРП-то в района ти (което пък прави всичко възможно да ти пречи, защото не му се купува ток на безумни цени и накрая всички в този бранш са стигнали до солидни почерпушки). Ето тук има разни оферти, които макар и да са от 2008 не вярвам да са паднали с повече от 30% към днешна дата:

[solar.sts.bg]

Върти го, сучи го, краят не му излиза.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход