Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Oтоплителни системи

Публикувано от digitix 
Re: Oтоплителни системи
22-04-2012 - 22:09:08
Разходът на гориво категорично не зависи от това какви радиатори слагаш.5 киловата са си 5 киловата,все тая какво е отоплителното тяло.С алуминиев радиатор парното няма "да харчи" по-малко.Даже може повече да харчи...smiling smiley
Re: Oтоплителни системи
22-04-2012 - 22:30:34
Май питате кое е по тежко 1кг памук или 1кг желязо?
Единственото предимство на алуминиевите е че е с по малко площ - т.е. пести се място
Re: Oтоплителни системи
22-04-2012 - 22:40:04
avatar
Quote
salvador
Разходът на гориво категорично не зависи от това какви радиатори слагаш.5 киловата са си 5 киловата,все тая какво е отоплителното тяло.С алуминиев радиатор парното няма "да харчи" по-малко.Даже може повече да харчи...smiling smiley
Извинявай, но не ми е ясно- ако имаш печка с водна риза и сложиш в единия случай, чугунени радиатори, а в другия- алуминиеви.
Все с едно и също количество флуид ли ще е напълнена системата?
Re: Oтоплителни системи
22-04-2012 - 22:59:16
Quote
камелия

...
Върви си смени гащите, пикльо и порасни.
Лельо, явно си позабравила физиката. Отдавна ли си я учила или си се натискала някъде, докато другите са били в час :]
Всъщност тва не ни интересува, просто приеми нещата - литрите не са от значение за разхода на гориво и толкоз! Пет човека се питват да ти го...обяснят. *smiley_ahh*
Аз гащите си смених , ама ти с акъла си кво ше правиш?*huh*- риторичен въпрос, лельо!
*angel*
Re: Oтоплителни системи
22-04-2012 - 23:06:24
avatar
Quote
чаро

Лельо, явно си позабравила физиката. Отдавна ли си я учила или си се натискала някъде, докато другите са били в час :]
Всъщност тва не ни интересува, просто приеми нещата - литрите не са от значение за разхода на гориво и толкоз! Пет човека се питват да ти го...обяснят. *smiley_ahh*
Аз гащите си смених , ама ти с акъла си кво ше правиш?*huh*- риторичен въпрос, лельо!
*angel*

Не претендирам, че знам физиката.
Задавам елементарен за теб въпрос.
Ако имаш система с алуминиеви радиатори и такава- с чугунени, едно и също количество вода ли ще ти е нужно, за да я напълниш?
Защо не ми отговориш?
До тук, перченето ти е с младостта и твърдението " това е така, щото така ти казвам".
Е, за теб може и да е достатъчно, но въпросът ми остава.

Какви са разликите в техническите показатели на радиаторите? Най-видната разлика е в теглото. Чугунът е около 4 пъти по-тежък от алуминия и стоманената ламарина. Ако за едно жилище ви трябват 100 глидера с височина 50 см, алуминият ще тежи около 120 кг, а чугунът - около 400. Хубаво е да гледате и водният обем, който също не е в полза на чугуна. Защото по-големият обем прави отоплението по-скъпо. Алуминиевите и панелните радиатори са с близо 3 пъти по-малък обем при по-голяма топло обменна площ.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2012-04-22 23:26 от камелия.
Re: Oтоплителни системи
22-04-2012 - 23:21:07
Quote
камелия

]Ако имаш система с алуминиеви радиатори и такава- с чугунени, едно и също количество вода ли ще ти е нужно, за да я напълниш?[/b]
Защо не ми отговориш?

За пълнене ли говорим или за разход на гориво?
Ще опитам:
камина с водна риза- КПД 70% ;
гориво сухи дърва- 3,2кВч
> при изгарянето на дървата, камината ще усвои 2,24кВч.
Тази енергия с какво( как, защо, колко литра,мед, алуминий, чугун) ще бъде пренесена из жилището (отопляемия обем) - камината и дървата не ги 'грее'. Важното е усвоените киловати да са в жилището.
Горното е прост пример и не претендирам за точност в цифрите!
Няква промяна?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2012-04-22 23:21 от чаро.
Re: Oтоплителни системи
22-04-2012 - 23:34:07
avatar
Quote
чаро

За пълнене ли говорим или за разход на гориво?
Ще опитам:
камина с водна риза- КПД 70% ;
гориво сухи дърва- 3,2кВч
> при изгарянето на дървата, камината ще усвои 2,24кВч.
Тази енергия с какво( как, защо, колко литра,мед, алуминий, чугун) ще бъде пренесена из жилището (отопляемия обем) - камината и дървата не ги 'грее'. Важното е усвоените киловати да са в жилището.
Горното е прост пример и не претендирам за точност в цифрите!
Няква промяна?

И аз ще опитам.
На камината не й пука, щото е уред, а не човек- досега не съм чула за мислеща камина.........
Все едно ли ще ти е на теб, дали камината , изгаряйки 5 кг. дърва, затопля 10литра вода, която циркулира през системата, или 30 литра?
И дали тези 5 кила дърва, ще загреят на една и съща температура 10 и 30 литра?
Re: Oтоплителни системи
22-04-2012 - 23:41:30
Не разбира се, ще се загрее до различна температура, но количеството топлина отдадено на водата и после от водата в помещенията ще е еднакво.
Проста физика.
Re: Oтоплителни системи
22-04-2012 - 23:52:33
avatar
Quote
Boby
Не разбира се, ще се загрее до различна температура, но количеството топлина отдадено на водата и после от водата в помещенията ще е еднакво.
Проста физика.

Въпросът е, ако с 5 кг. дърва, загрееш 10 литра до 70 градуса и 30 литра до 30 градуса и те ги отдадат в помещенията, ти в кой от двата случая ще си се стоплил? И колко дърва още ще ти трябват, за да загрееш ония 30 литра до 70 градуса?
Re: Oтоплителни системи
23-04-2012 - 00:09:08
Quote
камелия
И колко дърва още ще ти трябват, за да загрееш ония 30 литра до 70 градуса?
А колко време ще те топлят после, докато изстинат, без да горят дърва?

Какво ще кажеш- ние с Боби се топлим с 35гр на водата. За какво ни е 70 гр?smoking smiley

Да не те обърквам.
Бих ги сметнал, кое количество до колко, но...
Температурата и количеството топлина не са едно и също! Информацията от цитата на сайта в редакцията ти (по-горе) не е вярна!
По-големия обем на инсталацията допринася за по-голяма инертност на отоплението! (бавна загряване, бавно изстиване) В никакъв случай по-висок разход на гориво.
Високият разход може да дойде от неправилно оразмеряване на дебелина на тръби и големина на радиатори според температурния режим, прегряване или конденз в камина/котел, не добро горене, некачествено гориво,проблеми с комина и др.
С две думи- калпаво изпълнение.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход