Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Топло-Хидро изолация на под. Коментари, дилема - изпълнение?

Публикувано от goba 
Топло-Хидро изолация на под. Коментари, дилема - изпълнение?
29-10-2011 - 00:41:52
Привет на всички...

Чест и почитания на всички форумци и помагащи хора!
Първият ми пост тук! Ако няма много яснота, моля да бъда извинен. Аз самият нямам опит в това и всичко описано по долу е резултат от четене по сайтове и форуми. Имам следната дилема и се нуждая от вашата помощ...

Трябва да направя топлоизолация на под на стая, като в момента разполагам с вече купен стиропор или фибран както му казват 5см (мисля, че е за под, син на цвят на Dow) и дилемата ми се състой в правилният ред на изпълнение на задачата. Но ще започна по отначало...

Стаята е част от малка къща и се намира на първи етаж като дълги години имаше проблем с влагата, с последвал мухъл и неприятна характерна миризма, като до преди няколко месеца имаше най обикновена замазка от цимент и пясък под която имаше доста солиден пълнеж от какво ли не (пръст, пясък, тухли, гипс, други изляти замазки от преди 30, 40 г. и т.н.) получен от строежа на къщата. Самата влага главно се забелязваше по долните крайща на стените най вече от мухъла койта се образуваше там. Но и през самата замазка се е пропивала нагоре като е кондензирала на дъното на вече изхвърленият балатум който пък на свой ред беше мухлясал и почернял. "Красива гледка" Та това вече е в историята...
Реших да я боря тази влага и да си направя и топлоизолация, като до момента направих следното:

Изкъртих старата замазка и изкопах около 30 см надолу в земята, и около 60-70 см основите който граничат с външната среда.
Изкопаните основи ги почистих много добре от пръст и прах и ги третирах с дълбокопроникващ грунд на церезит. На другият ден ги намазах с течна Хидроизолация Битулит, като след няколко дни, повторих още един слой перпендикулярно. След още ден, два им залепих стиропор (фибран) доколкото е възможно от този обикновеният (един зелен с който обръщат прозорци) който е 2 см. и ги зарих с пръст до другото изкопано ниво от 30см. Само да поясня, че тази процедура я извърших и от външната стана на къщата за тази стая само, че там ги напълних целите с баластра и не положих фибран. Това за основите.

За пода налях баластра около 15 см, трамбовах, върху нея найлон, мрежа от 4мм стоманено желязо 20х20см квадрати (принципно исках по силно желязо, но само такива продаваха в магазина и ме увериха, че било достатъчно), и налях бетон Б20 около 7, 8 см с добавки за водоплътност и полипропиленови фибри. Фибрите се виждаха добре, но добавката за водоплътност, не успях да разбера как изглежда и по какво се познава има ли такава и затова имам съмнения, че може и да нямаше такава. Принципно исках аз да си ги добавя на място, но ми беше отказано защото нямало как да стане. Наливали се на място. Та това е подът до този момент. Плочата вече съхне цял месец. Пръсках я само веднъж и може би трябваше повечко, но ме увериха, че няма смисъл тази вътре, понеже не била на слънце... Дотук, речено, сторено.. може да коментирате какви грешки съм допуснал или какво съм пропуснал. И ако все още не ви е омръзнало да четете.... да кажа и за дилемата: smiling smiley

Само да поясня... имам около 11 см за да изляза наравно със нивото при вратата към коридора и старото покритие. Имайте предвид, че от едната ми стена на 5 см от излятата плоча за пода излизат новоположени тръби за парно към прозореца а точно до тях от стена до стена минава и тръба за вода. Естествено много хубаво щеше да бъде ако бяха в плочата.. но изобщо не съобразих преди да я отлея. Та кой би бил по правилен ред от тук нататък?

Вариант 1: грунд, лепене на фибран, мрежа, замазка - всичко дебелина 10-11 см

Вариант 2: същото като вариан 1 само, че без да лепя фибрана а директно върху плочата, евентуално с един найлон м/у него и плочата за доп. хидроизолация. При този вариан ме притеснява това, че плочата освен, че не е нивелирана от край до край, има и неравности от порядъка на максимум сантиметър. Дали няма да се пукне тая замазка? Плочите от фибран са доста дълги и широки около метър. Когато леко стъпя върху тях, поемат тежеста и се кривят лесно, без да се чупят като следват извивките на плочата.

Вариант 3: грунд, замазка ( в която да скрия тръбите за парното и да изравня неравностите по плочата), фибран, мрежа и пак замазка цимент и пясък.

Вариант 4: като вариан 3, само че вместо замазка накрая да използвам, гипсфазерни плоскости за краино покритие.

Вариант 5: подравнявам нивото с посипка от перлит примерно в която да скрия тръбите от парното (тази за водата ще е м/у фибрана), върху нея фибран, гипсфазерни плоскости.

мрежата е от тази тънката светла която прилича на тел и се огъва лесно, но мисля е подходяща за замазки. Имам и малко полипропиленови фибри и добавка за водоплътност ЦЦ92 на церезит които мога да използвам ако избера вариант със замазка (за сега клоня натам).

крайното покритие мисля да е ламинат, но все още се двуомя с гранитогрес.

Ами това е в общи линии, ако има неясно, моля питайте. Мога да пусна снимки евентуално. Благодаря за отделеното внимание и време. Надявам се да има отзоволи се в кратки срокове! ...

Георги.

пп: извинявам се за дългият пост *pardon*
Re: Топло-Хидро изолация на под. Коментари, дилема - изпълнение?
29-10-2011 - 02:21:54
Разгледай системите за т.нар. "сух под".Но цяла система....има на кнауф,на изовер,но кой ли не....
Re: Топло-Хидро изолация на под. Коментари, дилема - изпълнение?
29-10-2011 - 08:24:17
Quote
goba




Вариант 1: грунд, лепене на фибран, мрежа, замазка - всичко дебелина 10-11 см

*

Това ми се струва достатъчно и без грунда.Няма смисъл да се грундира бетон излят преди месец. Тръбата за водата задължително трябва да се опакова и топлоизолира да не прави конденз, ако и преди е минавала от там, възможно е влагата в стаята да е била от нея.
Re: Топло-Хидро изолация на под. Коментари, дилема - изпълнение?
29-10-2011 - 13:04:10
avatar
Правилният начин в случая е - хидроизолация/добре е да е на база кристализация,лепене на ХПС на гребен,замазка мин.5см и финиш от каквото си пожелаете.....
Мога да кажа ,че резултата е повече от обещаващ за топло и хидроизолация.И ще сте доволен!

Чест и почитание
Re: Топло-Хидро изолация на под. Коментари, дилема - изпълнение?
29-10-2011 - 15:33:11
Quote
gogol
Правилният начин в случая е - хидроизолация/добре е да е на база кристализация,лепене на ХПС на гребен,замазка мин.5см и финиш от каквото си пожелаете.....
Мога да кажа ,че резултата е повече от обещаващ за топло и хидроизолация.И ще сте доволен!

Като ще е замазката 5 см защо ти е отдолу стиропора? Замазката в този случай може да е тънка,колкото да покрие мрежата,като се ползва директно циментова шпакловка до 5 мм..Иначе и аз съм за кристализацията най-вече при мастиката*drunk*
Re: Топло-Хидро изолация на под. Коментари, дилема - изпълнение?
29-10-2011 - 17:22:36
avatar
Учудвам се на въпроса,но ще отговоря.
Как и кое ще носи натоварването ,ще предодврати напукването на шпакловката?Мрежата?Не се шегувайте.....
Всяка замазка под 5 см я смятайте за компрометирана......

Чест и почитание
Re: Топло-Хидро изолация на под. Коментари, дилема - изпълнение?
29-10-2011 - 17:57:31
Quote
gogol
Учудвам се на въпроса,но ще отговоря.
Как и кое ще носи натоварването ,ще предодврати напукването на шпакловката?Мрежата?Не се шегувайте.....
Всяка замазка под 5 см я смятайте за компрометирана......

Ще си позволя да цитирам дословно мой уважаем познат,който отговаря на този въпрос:
"Якостта на екструдирания пенополистирол (XPS) е 200-500 КРа, т.е. 2-5 кг/см2.
Най-малката паркетина, която съм виждал е с размери 2х20 см, т.е. площ 40 см2, или една ще разпределя товар 80-200 кг.
Най-често срещаните паркетини са с размери 3х30 см, т.е. 90 см2, или една ще разпределя товар 180-450 кг.
Най-тежкия домашен случай, който мога да си представя, е моята маса, с маса 120 кг, на три сферични колела, т.е. точково натоварване 40 кг, дори и при попадане на всяка сфера върху отделна паркетина няма да се получи поддаване.
Това е най-простия вариант за изчисление - не съм взел предвид залепванета на паркетините за замазката, и шлицването на паркетините една в друга, т.е. няколко паркетини ще поемат товара, работейки едновременно. Последното значително ще увеличи товароносимостта.
Якостта на експандирания пенополистирол EPS (стиропор) е 60-120 КРа, и също удовлетворява горните домашни показатели."

Моят личен опит на такъв под е 10 см стиропор,мрежа със шпакловка и теракот ,лепен на гребен отреди 3 г.Няма компрометиране настилката!
Re: Топло-Хидро изолация на под. Коментари, дилема - изпълнение?
29-10-2011 - 18:54:06
avatar
*huh*:cry:

Чест и почитание
Re: Топло-Хидро изолация на под. Коментари, дилема - изпълнение?
29-10-2011 - 19:49:28
Той якост има,ама има и съществена деформация...Все пак бих заложил на вариант,който дава 0% деформация.А не да разчитам,че ще издържи 5 кг,деформиран на примерно 20%,
Re: Топло-Хидро изолация на под. Коментари, дилема - изпълнение?
01-11-2011 - 15:41:24
avatar
Извинявам се много,ама аз замазка под 5 см. която не е напукана като на дърта баба петите - не съм виждал.....
Ама щом казвате и консултирате - така да е!

Чест и почитание
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход