Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Байц, устойчив на слънчеви лъчи. Дайте идеи!

Публикувано от камелия 
Re: Байц, устойчив на слънчеви лъчи. Дайте идеи!
29-08-2011 - 18:01:00
Споделям мой опит с външна чамова врата.
Лазурен лак на Оргахим с желаният цвят, една или две ръце.
Полиуретанов лак на същата фирма, две ръце.

Вратата е на стена с южно изложение, четири години без промяна.
Re: Байц, устойчив на слънчеви лъчи. Дайте идеи!
29-08-2011 - 20:03:35
avatar
Quote
Dimitar.
Споделям мой опит с външна чамова врата.
Лазурен лак на Оргахим с желаният цвят, една или две ръце.
Полиуретанов лак на същата фирма, две ръце.

Вратата е на стена с южно изложение, четири години без промяна.

Благодаря ти!
Ако кажеш и че, лакът ще може да се нанесе върху яхтен лак, под който има " байц" от нафта и бензин, ще ме направиш най- доволния човек на света.:loveu:
Re: Байц, устойчив на слънчеви лъчи. Дайте идеи!
29-08-2011 - 22:53:42
avatar
Нъц! Трудно поправимо,ако не и невъзможно,е стореното.
Все пак/не че съм сигурен,че ще помогне/ - опитай да нагрееш леко дървесината,да обезмаслиш и да нанесеш 2 ръце лак на водна основа,устойчив на UV,"Sokrates " например.Идеята е да не прониква много в дълбочина.

-------------------------------------------------------------------- Подпис:Ако не знаеш-питай,ако знаеш-пак.От питане глава не боли,но от избързване.......много.
[markk.snimka.bg]
[vbox7.com] [vbox7.com]
Re: Байц, устойчив на слънчеви лъчи. Дайте идеи!
29-08-2011 - 23:59:07
Quote
камелия
Ако кажеш и че, лакът ще може да се нанесе върху яхтен лак, под който има " байц" от нафта и бензин, ще ме направиш най- доволния човек на света.:loveu:

Обяснявам...въглеводородите се явяват силно агресивна среда за почти всички лакови покрития за дърво.Изпарението им от дървесината ще продъжи с години.В малки концентрации,но достатъчни,за да не се задържи там никакъв пак.Яхтеният лак е направен да носи на друг вид агресивна среда-солената вода.Също така на разки промени в температурата,механични въздействия.Но е безсилен срещу въгелводородите.Това е като маркучите.Имаш маркучи за вода,маркучи за масло,маркучи за бензин и антифриз.Ако пуснеш маслото и бензина в маркуча за вода,той няма никакъв шанс за оцеляване.Не е стабилизиран за тази агресивна среда и се разпада.Това положение ще се запази докато бъркоча се изпарява.Когато спре...никой не знае какво ще е останало тогава от дървесината и за какво ще става.Маслото няма да се изпари със сигурност при нормални температури и атмосферно налягане.
Re: Байц, устойчив на слънчеви лъчи. Дайте идеи!
30-08-2011 - 07:07:38
Quote
salvador
Quote
камелия
Ако кажеш и че, лакът ще може да се нанесе върху яхтен лак, под който има " байц" от нафта и бензин, ще ме направиш най- доволния човек на света.:loveu:

Обяснявам...въглеводородите се явяват силно агресивна среда за почти всички лакови покрития за дърво.Изпарението им от дървесината ще продъжи с години.В малки концентрации,но достатъчни,за да не се задържи там никакъв пак.Яхтеният лак е направен да носи на друг вид агресивна среда-солената вода.Също така на разки промени в температурата,механични въздействия.Но е безсилен срещу въгелводородите.Това е като маркучите.Имаш маркучи за вода,маркучи за масло,маркучи за бензин и антифриз.Ако пуснеш маслото и бензина в маркуча за вода,той няма никакъв шанс за оцеляване.Не е стабилизиран за тази агресивна среда и се разпада.Това положение ще се запази докато бъркоча се изпарява.Когато спре...никой не знае какво ще е останало тогава от дървесината и за какво ще става.Маслото няма да се изпари със сигурност при нормални температури и атмосферно налягане.

Да допълня,дървесината е целулоза, молекулата на целулозата пък е изградена от хидроксилни групи в линейна структура,което позволява пропускането на вода и разтворени в нея вещества,не и на масла.Така маслен бъркоч не прониква повече от 2 мм в дълбочина остава в повърхностен слой и подложен на външно въздействие е нетраен..Дълбочинно третиране става с препарат на водна основа, в който има емулгирани смоли и восъци а лака е за външна запечатка и като има връзка с импрегнанта става много траен.
Re: Байц, устойчив на слънчеви лъчи. Дайте идеи!
30-08-2011 - 12:10:35
avatar
Quote
фло

Да допълня,дървесината е целулоза, молекулата на целулозата пък е изградена от хидроксилни групи в линейна структура,което позволява пропускането на вода и разтворени в нея вещества,не и на масла.Така маслен бъркоч не прониква повече от 2 мм в дълбочина остава в повърхностен слой и подложен на външно въздействие е нетраен..Дълбочинно третиране става с препарат на водна основа, в който има емулгирани смоли и восъци а лака е за външна запечатка и като има връзка с импрегнанта става много траен.

Благодаря ти!
Сега, като знам че на този етап, не мога да сменя дограмата, тъй като трябва да сменя и вратите,..................и да утрепя няколко " майстора", да помоля- някой ако може да предложи опит за решение, така както се е опитал markk .
Re: Байц, устойчив на слънчеви лъчи. Дайте идеи!
30-08-2011 - 13:49:47
Понеже бях зает,съм пропуснал развитието на темата.
Бих те посъветвал да не предприемаш нищо на този етап,вместо да продължавате със самодейните изпълнения.Изчакайте да се извъртят сезоните и ако яхтеният лак не се напука, както се опасявам,просто го прешлайфайте и след това можете да мислите за последваща обработка.Но не бих те съветвал да нагряваш дърво,напоено с нафта и смола.
Re: Байц, устойчив на слънчеви лъчи. Дайте идеи!
30-08-2011 - 16:16:10
avatar
Quote
niknik
Понеже бях зает,съм пропуснал развитието на темата.
Бих те посъветвал да не предприемаш нищо на този етап,вместо да продължавате със самодейните изпълнения.Изчакайте да се извъртят сезоните и ако яхтеният лак не се напука, както се опасявам,просто го прешлайфайте и след това можете да мислите за последваща обработка.Но не бих те съветвал да нагряваш дърво,напоено с нафта и смола.

Всъщност, няма какво да се напука, защото няма и следа от лака. Нито от хубавия кафяв цвят, който е на снимката. Имаме много светло- жълто, почти бяло дърво, с обветрен вид, все едно че не е пипано 20 години. Там, където го е огрявало слънцето. На останалите места не е мръднало.*zzz*
Re: Байц, устойчив на слънчеви лъчи. Дайте идеи!
04-09-2011 - 12:18:30
По принцип качествения байц не би трябвало да има проблеми със слънчевата светлина smiling smiley Ползвал съм на различни места и не е избелявал. При вас лошото е, че вече са намазни доста неща по тази дограма smiling smiley

[markita.net]
Re: Байц, устойчив на слънчеви лъчи. Дайте идеи!
06-09-2011 - 17:23:16
avatar
Quote
niknik
.Но не бих те съветвал да нагряваш дърво,напоено с нафта и смола.

Имах предвид леко нагряване с горещ въздух,а не непременно с открит пламък.
Както писах и по-горе, не съм сигурен дали ще помогне,но съм сигурен ,че няма да навреди.

-------------------------------------------------------------------- Подпис:Ако не знаеш-питай,ако знаеш-пак.От питане глава не боли,но от избързване.......много.
[markk.snimka.bg]
[vbox7.com] [vbox7.com]
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход