Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Ще се състои ли санирането? Ето един анализ!

Публикувано от darkside 
Re: Ще се състои ли санирането? Ето един анализ!
16-08-2011 - 22:15:50
Колега отговарям ти със съвсем добри чувства макар че съм наясно че у нас това е "кауза пердута" . Първо за да се ориентираш ще ти кажа няколко факта :
1.Аз не съм от София но вече и във вашия ПУП има въведено понятието "неограничена етажност" така че проблема с проектирането - не е проблем.
2.За да прибегнеш до събаряне и строителство на нова сграда трябва съзнателния извод че не си струва да ремонтираш старата или ОБЪРНИ внимание членовете на етажната собственост не са на далавера да я ремонтират и избират офертата за нова сграда.
3.Практиката за която говоря не е от вчера нито съм я измислил аз.Например в Русия в момента е много актуална особено в Москва .Някои хора като бившия им кмет и жена му направиха милиарди от това , макар че предпочитат да работят на общински и държавни парцели и жилища не отказват и на такива , но с частни жилища които трябва да обезщетят.Офертата е от рода на - имате 60 м2 жилище на еди кой си ет. , в новата сграда след ЕДНА година получавате 50 м2 на същия ет. , но пък чисто нов , през това време се местите в оборотен ап.
Вие бихте отказали такава оферта ли?
Алтернативата - ако за дограма и изолация фирмите се точат за 120-150 лв/м2 РЗП то за всички необходими дейности според мен няма да са достатъчни и 300лв/м2 РЗП .Колко са семействата които са готови да отделят или да задлъжнеят със средно 15000лв.
На въпроса с купуването на излишните жилища отговора е следния - при ясна изразена такава инвестиционна политика от страна на държавата тя би могла да компенсира така създадената "заради тъпаците отедна страна и измамниците от друга" изкуствено криза на имотния пазар и да създадат пазар на нови качествени имоти които трябва да заменят изцяло копторите които трябва да признаем че обитаваме.
Веднага бързам да уточня ,че живея в не най лошо подържаното ЕПК във Варна и въпреки това има хора които се депресират от обстановката на входа и никога ,ама никога не биха ползвали товарния асансьор до 16 ет.
Re: Ще се състои ли санирането? Ето един анализ!
17-08-2011 - 19:47:17
Quote
stivemaster
Офертата е от рода на - имате 60 м2 жилище на еди кой си ет. , в новата сграда след ЕДНА година получавате 50 м2 на същия ет. , но пък чисто нов , през това време се местите в оборотен ап.
Вие бихте отказали такава оферта ли?
Говорим си съвсем хипотетично и има много "подробности", които са важни, но ето някои фактори, заради които бих отказал, подчертавам - ако блокът е стар, но не за събаряне:
- 50 квадрата, но реални 40, спрямо 60 реални от старото жилище. Не мисля да обсъждаме дали и за момент строителят ще се поколебае да постави нещата точно по този начин. А и аз ако имам двустаен и съм с дете, сещаш се, че няма как да се преместя в едностаен. Не че няма да искам, щото съм консерва и обичам да спирам новите начинания - просто няма да мога. Това може да проработи само за пенсионери.
- пак питам - да си удвоя съседите? Нали самият ти изтъкна като голям недостатък на ЕПК-то броя семейства?
- какво правим с довършителните работи, които почти всеки е направил (теракоти, паркети, бани и т.н.) + кухни, шкафове, дивани и др. обзавеждане, които са по поръчка за старото разпределение? Новият апартамент със сигурност ще е на "шпакловка и замазка", оттам сложи още едно 20-30% + още една година време (казвам "още една", като съм се направил, че ти вярвам за една година строеж)
- пак питам за паркоместата, ако в блока се настанят още толкова хора?

Нямам време да пиша за останалите дребни неудобста и разходи, но само тези горе стигат за да променят съвсем първоначалната хипотетична оферта. Разбира се, ако блокът наистина е за събаряне, всеки нормален човек би приел, за това не споря. Но това ВСЕ ОЩЕ не е масовият случай (аз поне не съм живял на такова място). Ако му остават още 20 или 40 години живот (което е съвсем реално за много от жилищата), санирането ми изглежда по-добрия вариант, макар и скъпо.
Re: Ще се състои ли санирането? Ето един анализ!
17-08-2011 - 21:51:00
Да отговарям поред тогава:
1.За да построиш хипотеза ти трябва информация колега ако изобщо се стремиш към резултат ако "отбиваш номера" тогава е друго.Казвам го защото ти вече си приел че твоя блок примерно е без грешка и се нуждае просто от освежаване , което разбира се е смешно или ултрамалковероятно.
2.Относно реални и нереални бъркаш подфорума ,ако искаш да разбереш защо се използва измама и подвеждане за да се продават имоти то трябва да питаш разбирачите в другия форум ако те изобщо са на себе си и могат да ти обяснят.
3.Дали има начин да приемеш по малка квадратура може да разсъждаваш тогава когато има такава оферта или необходимост или ако можеш да предвидиш ситуацията или си в състояние да разбереш какво значи да има вероятност да останеш без нищо ако не приемеш.
4.Това което ме притеснява в ЕПК -то не е броя семейства а големия относително брой чукундури сред тях.
5.За "подобренията" или за "поръчковите неща" няма дати казвам ,че умрях от смях - не съм се спрял от смях.Пак ще ти напомня може би не знаеш какво е зор.
Паркинга може да се реши с вертикален многоетажен автоматизиран или просто подземен паркинг.
Re: Ще се състои ли санирането? Ето един анализ!
17-08-2011 - 23:17:20
Съгласен съм, че в момента говорим малко наизуст, защото не обсъждаме конкретен блок + оферта. Не може да се каже, че старите сгради са или всичките за саниране, или всичките за събаряне, очевидно е, че трябва да се подходи индивидуално. Признавам и че гледам от своята камбанария - имам доста читави съседи и сравнително читав блок, някои "поръчкови" неща (макар и не скъпи), за които ти така се смя smiling smiley, мога да извадя пари за саниране и т.н. Затова защитавам тезата, че голяма част (надявам се) от жилищата могат да се укрепят. Вярвам ти, че в Москва това може да работи перфектно, защото там ситуация изглежда доста различна - жилищната площ е много скъпа и предполагам все още има силна миграция (не зная как стои въпроса с предлагането на жилища), докато в София, а предполагам и във Варна, няма особени перспективи за нова вълна от миграция, а много нови жилища стоят празни. Та затова съм скептичен, че модела може да се пренесе 1:1, макар, трябва да призная, за по-възрастни хора и по-възрастни жилища smiling smiley, изглежда интересна алтернатива. Но лично аз съм привърженик на простите неща (и за да го кажа по-сложно - обичам да прилагам принципа на Окам smiling smiley) и бих се навил на обикновена продажба на правата за строеж. Не за друго, а схеми с доста неизвестни, когато става дума за България, силно ме плашат.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-08-17 23:18 от king_for_a_day.
Re: Ще се състои ли санирането? Ето един анализ!
18-08-2011 - 21:54:52
Разбира се всеки е свободен да решава сам кое да предпочете.
Когато става дума за миграция , може би не е намаляла предвид това че кризата изгони част от варненци в чужбина така че ..... За съжаление обаче не само миграцията стимулира имотния пазар.
Ще дам примери - блок в краен варненски квартал - във всеки блок има няколко семейства които не плащат никакви експлоатационни разходи постепенно тавана теква като водопад , асансьора остава неплатен и го спират и какво следва : познат асансьорен техник ми доверява следното "човек уплаших се наложи ли се да спра някъде асансьора за една седмица и го разграбват " айде бе " да бе и по интересното е че на няколко места бяха взели всичко включително моторредуктора !!!!!" - без коментар кой би могъл да го свърши това.
Навярно се сещаш какао следва ако не се сещаш ще ти кажа купувам скоро апартамент и обиколих доста такива "безнадеждни" апартаменти - не знам как бихте оценили апартамент на горен етаж във вход без асансьор или на само с това ами и с течащ покрив.
Втори пример - централен варненски квартал обитаван почти изцяло от пенсионери !!!!! - никога по никакъв повод не са давани пари за подръжка на сградата - ще ги накарате да дадат по 15 бона за саниране - да бе.
А за споменатия от теб принцип ако не си по религиозен от нормално то да се направя и аз на умен и да отговоря - това, което може да се провери по експериментален път, естественно трябва да се проверява и в зависимост от резултатите на проверката да си правим изводи за неговата верност. Но нещата, които не са поддават на експериментална проверка, не трябва да се отхвърлят само заради това. А наличието на обяснение за дадено явление не означава непременно, че подобно явление не може да възниква и по други причини.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход