Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Ще се състои ли санирането? Ето един анализ!

Публикувано от darkside 
Re: Ще се състои ли санирането? Ето един анализ!
11-08-2011 - 16:15:36
Не.Проблемът ни е,че сме изключително неефективни.Разходваме огромно количество енергия,за да произведем най-ниския БВП в ЕС.
ТНа единица БВП у нас се пада петкратно повече енергия,от колкото е средното за ЕС.А средата е мнооого далеч от най-ефективните.
Ако в моемнта си смъкнем енергийното потребление с 50%,разликата ни със средното за ЕС,ще е вече само 2 -2,5 ПЪТИ!!!

Другият вариант-да се намери начин БВП да нарастне с 5 пъти...пак ще постигнем същата енергийна ефективност smiling smiley

[www.emi-bg.com]
Re: Ще се състои ли санирането? Ето един анализ!
11-08-2011 - 21:08:03
И двамата сте прави защото проблема е комплексен.От една страна се включих в темата САМО И ЕДИНСТВЕНО за да обясня причините поради които според мен "санирането" няма да ни се случи.Мисля си че с безхаберието си няма да успеем да усвоим кинтите които ни дават от Европа , измамниците ще се нагушат и няма да свършат никаква работа.В темата дотук изобщо не стана дума за съществените неща , примерно - какви дейности трябва да бъдат извършени , колко струват , има ли методи които не са широко използвани у нас а са по на сметка и т.н.От друга страна никъде не съм виждал да се дускутира в България една от най сериозните теми , а именно мениджмънта на правата на собствениците в контекста на извличане на ползи от собствеността в това и състояние за постигане на определени цели.Какво имам предвид - много рядко се използват конструктивните особености на определени сгради (например 4-5 етажни панелки) които могат да бъдат лесно и евтино надстроени за сметка на ангажимент за саниране, от друга страна местоположението на други имоти ги прави атрактивни като парцел за бъдещо застрояване и обратно обезщетяване на собствениците.Най смешното примерно е следното - дори в центъра на големите ни градове застрояването е ниско и не може да се използва за обезщетение и причините са нетехнически а "чукундуро - художествени" - "биха развалили традиционния облик на града".
Струва си да се отбележи и разликите в ефективността на труда у нас и в чужбина аз лично изпитвам истински срам да кажа от къде съм когато съм в чужбина защото всички които са ходилли знаят че мита затова колко е работлив българина важи само в местния ни фолклор не и там.Всеки имащ елементарно достойнство би признал че хората там знаят как да работят и не можем да ги настигнем дори и да пожелаем.И нещо не по маловажно , това дали искаме да работим ефективно , оттам колко ще получаваме и как искаме да се отнасят снас е лично наш избор и не можем да обвиняваме никого че сме на опашката , че сме най големите мизерници на Европа и макар и потънали до гуша в ......... не спираме да търсим вината у другите , вместо у себе си.
Re: Ще се състои ли санирането? Ето един анализ!
11-08-2011 - 21:38:38
Е...тя така малко работата стана като с рибата...тя още във водата,ние сме сложили тигана.
Критериите за кандидатстване ще са готови до края на годината,може би,евентуално...Ако Плевнелиев не отиде в президентството.Защото тогава ще си вземе и екипа,който доведе със себе си...и до там с програмата.В БГ такива мащабни проекти се движат по най-примитивната схема-от отделни индивиди.Индивидът се мести на нова работа и старият му проект почти винаги пропада заради лошо ръководство.Изключение в последните 20 години от това...няма.
След като станат готови схемите за кандидатстване,ще трябва държавата да се разбере с банките.Ще трябват поне 5-6 банки,които да са готови срещу държавна гаранция да отпускат нисколихвените кредити за саниране.С програмата REECL съм имал вземане-даване лично...впечатлението ми е за пълен провал.Фирмите,които работеха с участващите в програмата банки,работеха на цени минимум с 30% завишени спрямо конкуреницята,която не работи с програмата.Да...кредитът излизаше на практика безлихвен.А имаше и един вариант да блокираш цялата сума в банката за 2 години и освен дето кредиът ти излизаше безлихвен,взимаш и лихва върху парите дето си затворил.Но това не променя факта,че при дограмите се работеше със зверски надценки.
На това място виждаш,че се преплитат интересите на банките с бюджета на държавата.Трудна работа.А сме още на фундамента-на условията,които са нужни изобщо програмата да стартира,без да са дошли още фирмите изпълнители и без да са образувани сдруженията.
С времето ще излязат подводните камъни от ЗУЕС.А те са много и страшни.Там са недомислени нещата и ми се струва,че хората с основание ще се уплашат да участват.
Re: Ще се състои ли санирането? Ето един анализ!
12-08-2011 - 11:19:58
Салвадоре, масово ще правят изолация и смяна на дограма, ако изобщо тръгне. За по-сериозно саниране живущите трябва да бъдат изведени от домовете, а не виждам как ще стане. Дори и да набавят средствата.........
Re: Ще се състои ли санирането? Ето един анализ!
12-08-2011 - 12:38:28
Лошото колега darkside е това че ще продължават да го правят както досега "чападжийски" ако ти говори нещо термина .Положението е такова че преди дограмата и изолацията много по важно е дали изобщо сградата ще я бъде като конструкция , дали ще продължава да разполага с асансьор ,дали инсталациите и няма опастност да нарушат конструкцията и или примерно течовете от покрива.Неофициално тъй като проучването не достатъчно представително според мен , но по оценки и анализи направени от експерти , около 10 процента от панелните жилищни сгради се нуждаят от неотложен ремонт на вътрешните инсталации и на хидроизолацията на покрива ,а да не говорим какъв е процента с нарушена конструкция.За който му се чете [lider.dir.bg]
За мен лично положението е безнадеждно тъй като моят апартамент е в ЕПК на 16 етаж и преобладаващата част от съседите ми са на нивото на една лелка тук изявяваща се.А бъдещето на едн атакава сграда според мен е не в реконструкцията а в събарянето и колкото и напръв поглед самоубийствено да звучи.Неслучайно споменах за менажиране на правата на собствениците в случая на правото на строеж върху тази общинска земя.Върху основата на супертежкото 16 етажно ЕПК би могла да се вдигне 25 етажна сграда с леки съвременни материали в която с леко редуциране на съществуващата жилищна площ на собствениците да се изплати строежа.Само така според мен с някакви символични суми (десетки милиони евра) би могло да се започне с оборотни за временно настаняване сгради да се "претопяват" негодните стари .
Re: Ще се състои ли санирането? Ето един анализ!
12-08-2011 - 20:41:57
darkside...те изолация и смяна на дограма и сега правят.Така като гледам отсрещния блок...около 80% са сменили вече дограмите,към 20% имат някаква там външна изолация.
Смятал съм го за нашия апартамент...ми забрави тая дивотия да струва 10 бона.И 5 не струва.Дограмите понеже съм си намислил да ги сменям,са макс 3000 лева и то ако запожа на най-екзотични за нашите ареали решения от типа на троен стъклопакет и някакъв супер доказал се на пазара профил.
За още колко се прави външната изолация?Местните фирми взимат 30-35 лева на квадрат с техен материал.
Супер модерна топлозиолационна система (пак на база на стиропор) да поискам,пак няма да излезе 2000 лева.

Това са сметките до 5000.
А до 10,000 ???
Тръби сме сменили отдавна,покрива е на втората си година от 10-годишната си гаранция...За двете да сме дали 600 лева общо (съобразно нашите общи части).

Казано по-просто...цялата приказка пак тия пари си излиза,без да е нужно да правим сдружение с другите маймуни,което после да се чуди как да ликвидираме.Тръбите бяха на разсрочено плащане,за покрива честно казано не помня.Дограми на разсрочено няма никакъв проблем по големите фирми.

И...за какво ми е цялата хамалогия и риск със сдръжението...за да прибере някоя фирма 5 бона надценка...Ми мерси.Да си им намерят обществени поръчки от министерството като са толкова техни хора.
Re: Ще се състои ли санирането? Ето един анализ!
13-08-2011 - 10:19:11
salvador, "изнудването" ще е паспортизирането и съпътстващите го документи. Задължително проект, обследване......и т.н. Иначе нещата стоят точно така, както си ги описал и като цени горе долу. При държавните поръчки в момента (училища, градини, болници) като подизпълнител, труда ми е 14.50лв. без ДДС на кв м. до ключ, но говоря за квадратури над 2500 кв.м. Материалите (напр. Баумит, средно качество) са около 16 /19 лева на кв.м. При добри атмосферни условия, без валежи тва се прави за месец.
Ако материалите са на друга фирма мое да се постигне до 29лв.кв.м. без ДДС.
Среден клас дограма и единичен пакет, и си в рамките на тия 5000 и мое и да останат......
Така, че с европейските пари спокойно мое да се смени дограмата и да се облече сградата. Ама има мноу маймуни по веригата......
Re: Ще се състои ли санирането? Ето един анализ!
13-08-2011 - 10:32:39
Добре де аз така и не разбирам за какво да дискутираме изолацията и дограмата при условие че сградата е на път да остане без асансьор примерно .Вие представяте ли си 16 ет . сграда която по принцип е проектирана и построена само с два такива които се натоварват два пъти повече от тези в 8 ет. сграда да остане без "превоз" ...... Освен това аз лично имам информация за сгради с повреди в конструкцията със компрометирани основи "видимо пропадаща в единия си край" и процепваща се. Така че да говорим за изолацията е прекалено прибързано , макар че съм свикнал да виждам единствено хора които мислят само за себе си и за своите проблеми в частност за своите сгради , не и по принцип.
Re: Ще се състои ли санирането? Ето един анализ!
13-08-2011 - 13:41:08
Quote
stivemaster
Добре де аз така и не разбирам за какво да дискутираме изолацията и дограмата при условие че сградата е на път да остане без асансьор примерно .Вие представяте ли си 16 ет . сграда която по принцип е проектирана и построена само с два такива които се натоварват два пъти повече от тези в 8 ет. сграда да остане без "превоз" ...... Освен това аз лично имам информация за сгради с повреди в конструкцията със компрометирани основи "видимо пропадаща в единия си край" и процепваща се. Така че да говорим за изолацията е прекалено прибързано , макар че съм свикнал да виждам единствено хора които мислят само за себе си и за своите проблеми в частност за своите сгради , не и по принцип.
Защото не ги е еня за тва дето казваш. Всичко ще е външни ефекти - само дограма и фасади, лустро. Целта им е да докладват след 4-ри години в Брюксел, че санирането е най-големия успех, че са намалили въглеродните емисии и консумацията на енергия с 1500мвт. и са "усвоили" едни 4млрд. европари за тая работа (от които 1.5 млрд. джоб пара) и "мисията" е изпълнена перфектно. Белене не ни требва да са харчим....което си е верно, щото дотогава и Турция и Румъния ще пуснат техните и мое да купуваме по-евтино отвън, отколкото от Козлодуйската ...



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-08-13 13:44 от darkside.
Re: Ще се състои ли санирането? Ето един анализ!
16-08-2011 - 12:56:10
Стивмастър, за мен предложението ти за 25-етажна сграда е напълно неприложимо - първо трябва да се издаде разрешително за почти двойно по-висок блок във вече съществуващ квартал, което ми се струва почти невъзможно; после трябва да се реши проблема с двойно повечето паркоместа. Не ми се вижда изобщо целесъобразно от икономическа гледна точка, защото скоро няма кой да купи тези допълнителни жилища при това насищане с празни имоти в София, да не говорим, че както и да го въртиш, не можеш да докараш себестойността на този строеж дори да наподоби цената за реконструкция на съществуващото ЕПК. През тези години, когато ще се строи, какво ще правят хората? А какво ще стане с обзавеждането, което е правено по поръчка и всякакви такива уж дребни въпроси за по още 5-6 000 лева всеки... С две думи - идеята ти за мен е неприложима на практика, по-добре да се концентрираме да направим каквото можем с поддържането на сградата. И аз живея в ЕПК и добре разбирам проблема със съседите, но макар и бавно, решения се вземат, въпрос на воля е. И нещо още - ако направиш двойно по-голяма сграда, нали се сещаш, че и съседите ти ще се удвоят и това ще бетонира настоящия ти проблем - от трън, та на глог :]
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход