Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Узаконяване на редовен груб строеж
12-07-2011 - 18:57:35
Потърсих информация в нета, но повечето информация е за узаконяване на нередовни строежи или постройки.

При мен законово всичко е наред, но ме мъчи един въпрос. Грубия строеж е започнат и завършен миналата година. Има всички разрешения, проекти и т.н. Строителния техник, който води документацията казва да ида с книжата при нотариус и после в кадастъра за да се регистрира грубия строеж. Счетоводителя обаче вика "няма нужда". Предполагам, че като завърша къщата съвсем при пускането в експлоатация пак ще трябва да ходя при нотариус и кадастър. Та това ми е въпроса - необходимо и задължително ли е първо да се регистрира грубия строеж, а после да повтарям тичането с въвеждането в експлоатация?
Re: Узаконяване на редовен груб строеж
12-07-2011 - 19:07:52
Това...не съм чувал някой да го прави...
Re: Узаконяване на редовен груб строеж
12-07-2011 - 19:26:21
На базата на протокол 14 вадиш удостоверение за завършен груб строеж от общината и вписваш в кадастъра. Нотариуса за какво ти е на този етап? Той може да ти извади нотариален акт за собственост върху постройка на груб строеж, с което се погасява правото на строеж, но мисля то се погасява и с въпросното удостоверение от общината.
Re: Узаконяване на редовен груб строеж
12-07-2011 - 19:56:40
avatar
Quote
Boby
На базата на протокол 14 вадиш удостоверение за завършен груб строеж от общината и вписваш в кадастъра. Нотариуса за какво ти е на този етап? Той може да ти извади нотариален акт за собственост върху постройка на груб строеж, с което се погасява правото на строеж, но мисля то се погасява и с въпросното удостоверение от общината.

Прецени дали ти е нужно подобно удостоверение.В София е 500 и кусур лева услугата.Протокола ти е напълно достатъчен.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Подбрани статии за собственици на имоти.За купувачи и продавачи си има други места.
[www.sobstvenik.com]
Re: Узаконяване на редовен груб строеж
12-07-2011 - 20:04:49
Аз вадих заради ипотеката, иначе не знам дали бих. 2008ма не беше толкова скъпо, не си спомням вече, но не чак 500 лв.
Re: Узаконяване на редовен груб строеж
12-07-2011 - 20:13:25
Изобщо не ми трява. Затова питам дали изобщо да се занимавам с него. Доколкото знам разрешението за строеж е със срок 5 години, а дотогава се надявам да съм пуснал къщата в експлоатация. Да разбирам ли, че протокол 14 не е задължително да представям в общината и кадастъра?
Re: Узаконяване на редовен груб строеж
12-07-2011 - 23:13:05
avatar
Quote
bulhomes
Изобщо не ми трява. Затова питам дали изобщо да се занимавам с него. Доколкото знам разрешението за строеж е със срок 5 години, а дотогава се надявам да съм пуснал къщата в експлоатация. Да разбирам ли, че протокол 14 не е задължително да представям в общината и кадастъра?

Протокол 14 е част от задължителната документация за взимане на разрешение за ползване, заедно с другите протоколи и още куп документи.Дипли си ги, и накрая ще представиш всичко.
В кадастъра пък ще ходиш след като вземеш разрешението за ползване.
Успех с довършването.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Подбрани статии за собственици на имоти.За купувачи и продавачи си има други места.
[www.sobstvenik.com]
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход