Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Как се прави камина?

Публикувано от Slade 
Как се прави камина?
17-10-2005 - 23:18:35
Здравейте,
Тъй като в хола строителите ми са изградили коминно тяло искам да попитам: мога ли да си сложа камина, при положение, че съм на 2-ри от 8 етажа?
Какви условия са необходими, за да мога да си сложа една средно голяма камина с водна риза в хола (апартамента ще е с ТЕЦ)?
Колев
Re: Как се прави камина?
20-10-2005 - 12:30:57
Aми за какво Ви е необходима камина с водна риза ,след като сградата/апартамента/ ще е с ТЕЦ???
Re: Как се прави камина?
20-10-2005 - 22:15:59
Защото цените на ТЕЦ-а стават нечовешки и не е никак лошо да има алтернатива. Хола ми е голям и според мен ще е добре да се отоплява с камина с водна риза. Това разбира се ще го направя само ако имам общ топломер (както се очаква), а не индивидуални на всеки радиатор, защото иначе ще плащам на топлофикация за това, че се топля с камина (водата от ризата минава през радиаторите).
Искам да знам какво ми е необходимо като условия за изграждането на такава инсталация, за да не пропусна нещо важно докато блока още се строи.
Янко
Re: Как се прави камина?
21-10-2005 - 13:16:25
Добър комин!
Re: Как се прави камина?
22-10-2005 - 23:13:40
Той комина едва ли ще е проблем, щото съм на по-нисък етаж и би трябвало да дърпа добре, а коминното тяло е на принципа - едно общо и индивидуални, които преминават в общото. Относно размерите нямам точна представа, но би трябвало да не са много малки. Освен това сигурно не е невъзможно да се направи и активна вентилация с някаква ел. перка или нещо такова на покрива?
Другите детайли ме интересуват - какво да имам предвид в при строежа на самата стая, тръби, радиатори и т.н.
Колев
Re: Как се прави камина?
24-10-2005 - 09:01:44
Чакай сега,най-напред да се разберем по един основен въпрос.Ако смяташ да ползваш преносната среда на Топлофикация/разбирай положените от строителите тръбни пътища/ в апартамента-идеята ти няма да проработи.Трябва да свържеш водната риза на камината с радиаторите със самостоятелна тръбна магистрала,което пък предполага,че ще трябва да ги разкачиш от основната такава.Тогава въобще не трябва да те вълнува вида на топломерите.Ако пък ще топлиш само един хол-защо ти е водна риза?Има разбира се и други варианти,но е нужен по обстоен оглед на обекта.
Re: Как се прави камина?
26-10-2005 - 00:33:01
Добре де тогава ще е с въздушен поток, вместо с водна риза, щом е толкова сложно да се върже към полипропиленовите тръби на парното с една помпа. Не мислех, че е чак такъв проблем...
Колев
Re: Как се прави камина?
26-10-2005 - 09:05:39
Ами за сложното-не е "чак толкова сложно",но доколкото са ме учили да чета,въпроса ти беше ,"дали мога да сложа една средно голяма камина с водна риза в хола"Опитвам се да обясня как се процедира в дадения случай и че не всичко е връзката на ППР-тръби и помпа.Ако не се лъжа споменах,че има и други варианти и един от тях наистина е камина с въдушен поток,но там пък изпълнението е доста по-различно
Re: Как се прави камина?
03-12-2005 - 09:59:35
napravisam
това е линка към статиите там има как да си направиш камина
Стефан
Re: Как се прави камина?
05-12-2005 - 10:33:53
Виж сега, аз направих камина през 97 год, камината е Девил и ми я слагаха те. Ще ти споделя собствения си опит.
1 много важно - комина да е читав. Имам предвид да е проходим, изпълнен както трябва, с необходимата височина над ската на покрива. Какво имам предвид - масово в момента строят стръмни покриви, котата корниз е долната плоча на мезонетите, знаеш как е. Е, на тоя стръмен покрив като лепнат комина и височината му не е достатъчна, имам предвид над билото на покрива. При мен беше такъв случая и надстроявах комина с цери почти 2 ветра, което нали се сещаш как става на стръмен покрив?? - Трудно. При това ефекта пак не е съвсем пълен, защото пак го захлупва въздуха при силен западен вятър (а в София през зимата е главно такъв). Какво не съм пробвал - и въртяща се шапка и обикновена, наквая махнах всичко и просто при много силен вятър не я паля, иначе става в къщи душегубка и вместо да се стоплиш, отваряш навсякъде за да излезе дима, да не ти разправям, че таваните ти стават на мазало...
Това че си ниско е и добре и зле, добре защото има комин нат теб много, зле ако и други си направят калина, съответно тягата ще ти намалее.
Провери дали комина е комин, не се майтапя, в нашия блок някой от кретените беше включил на последния етаж вентилацията (от шахтата с тръбите, банята) към комина, тогава става много интересно... Мислил, че това е вентилационната шахта, майстори...

2. Водна риза ми се струва по-добро от въздух. В къщи съм на въздуховоди, цапат. Практически вдигаш прахта от пода и си я качваш на тавана, това правиш, не че с радиаторите не го правиш, но тук е по-концентрирано и с по-голява температура - въздухът в хотата е загрят на над 200 градуса.
3. При всички случаи предвиди разширителен съд, къминат (ако ще топлиш апартамент ти трябва поне 12 киловата, и то от истинските - ама предвид френска), горенето не е равномелно, зависи от температурата навън (ако е студено топли повече), от дървата - трябва да са дъбови, не много сухи ине много мокри, от начина на зареждане, в смисъл подреждане и т.н.
4. Приготви се за здрава хамалогия - почистването на камината може да стане докато гори, но не е хич приятно да ходих из хола с гореща пепел, така че най-добре да е изгаснала, а за да изстине ти трябват поне 2-4 часа. това значи ново палене , съответно подпалки, по-дебели инакрая най-дебели дърва и т.н. С едно зареждане изкарва нощта, няма спор, но само при добри дърва, добър комин и ако гори от 5 часа следобед - тоест добра жар вътре. Иначе си лягаш на топло и след 3 часа ставаш за да пълни ш дърва.

Питай друго, ако се сетиш, аз съм доволин и не съжалявам че я имам, но я паля само за кеф и когато е супер студено, а и съм в къщи примерно петък до неделя - изкарва без да я чистя. Апартамента е мезонет 130 квадрата, камината ми е 12 киловата и като я запаля и гори 6 часа става 26 градуса в хола, при нея, съответно 24 горе - то е над нея и въздухът естествено се качва по въздуховода, и на парвия етаж е топло в останалите стаи също. Нямам вентилатори, ако се сложат ще е равномерно навсякъде.
Спемата на свързване с етажната разводка на радиаторите ще ти я направят във всяка фирма която прави камини - Шемине де ла Шане, Секаста, Гетко и т.н.
2
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход