Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

ЗАКОННО --- НЕЗАКОННО????

Публикувано от mimseto 
ЗАКОННО --- НЕЗАКОННО????
03-04-2011 - 18:54:38
Здравейте!Аз съм нова във форума.Имам една молба към вас.Ако пожелаете да ми помогнете по следният въпрос .
Благодаря ви предварително!
Притежаваме имот в едно село до Димитровград.Съседите ни наскоро купиха къщата до нас.Естественно,веднага след покупката наеха една фирма,за да измерят границите на имота им,като това им струва 1000 лева.И интересното е ,че като видяхме как са го измерили(при положение ,че са разполагали и със снимка на парцелите от преди 20 години) и ние решихме саморъчно да направим същото измерване(което техниците са направили със своите измервателни уреди), с обикновенна рулетка от 10м .Започнахме от единият край до другия.При това замерване границата се оказа абсолютно същата като от преди 20 години.Но след това,решихме да замерим същото,но този път от другият край.При това замерване обаче се оказа съвсем друга че е границата(точно по новата линията,която техниците са дали).Как е възможно?
Грешката,според нас се оказа една стена ,която още от построяването на къщата си е била там.Но съседите имаха вече документ от кадастъра ,че имота им е законен и е построен в съответствие с всички законови изисквания.Бетонната му ограда вече е факт,и това че е изцяло в нашият имот ,без нашето съгласие и без нито един подпис и запитване,също е факт!
Сега обаче това не беше достатъчно,а започна и да си строи някаква лятна постройка-лятна кухня,беседка или навес(още не се знае).Уж временна,а от бетон и тухли четворки и то без никакво отстояние от нашия имот(въпреки, че в закона за застрояване е ясно описано какво трябва да е отстоянието от съседния имот),а напротив,най-нахално точно върху "законната" ограда.
МОЛЯ ЗА СЪВЕТ ,АКО СЛУЧАЙНО ИМАТЕ ОПИТ В ТАКОВА ПОЛОЖЕНИЕ ,ИЛИ ПРОСТО ИСКАТЕ ДА ДАДЕТЕ МНЕНИЕТО СИ ПО ТОВА ЗАПИТВАНЕ,ПИШЕТЕ КАКВО БИХМЕ МОГЛИ ДА ПРЕДПРИЕМЕМ КАТО ЗАКОНОВИ МЕРКИ СРЕЩУ НАШИТЕ СЪСЕДИ.
Re: ЗАКОННО --- НЕЗАКОННО????
03-04-2011 - 19:25:09
Ne sam veshta po vaprosa, no mislq che parvo trqbva da otidete v saveta - otdel stroitelstvo i arhitektura i napravite Galba za nespazvane na zakona : otstoqnie ot sashtestvuvashta ograda 3.5metra i T.N.
Kolkoto po-barzo go napravite i imate vhodqsht nomer, tolkova po sigurno shte se nalogi da si butnat nezakonnata postroyka. Posle shte predqvite isk za novo izmervane, za da dokagete, che sa vav vasha teritoriq.
Pak kazvam: Az ne sam v stranata ot mnogo godini, no mislq che trqbva da deystvuvate navreme.
Re: ЗАКОННО --- НЕЗАКОННО????
03-04-2011 - 20:51:24
1.Забравете за това с ролетката...смешно е...
2.Намери ми текст от закон,който да казва,че лятна кухня не може да е от тухли и не може да е на границата със съседния имот (при спазено изискване за височина от 2.5,при отводняване изцяло в собствения имот и без да се навлиза в имота на съседа).
Re: ЗАКОННО --- НЕЗАКОННО????
03-04-2011 - 21:00:06
avatar
Quote
mimseto
Здравейте!Аз съм нова във форума.Имам една молба към вас.Ако пожелаете да ми помогнете по следният въпрос .
Благодаря ви предварително!
Притежаваме имот в едно село до Димитровград.Съседите ни наскоро купиха къщата до нас.Естественно,веднага след покупката наеха една фирма,за да измерят границите на имота им,като това им струва 1000 лева.И интересното е ,че като видяхме как са го измерили(при положение ,че са разполагали и със снимка на парцелите от преди 20 години) и ние решихме саморъчно да направим същото измерване(което техниците са направили със своите измервателни уреди), с обикновенна рулетка от 10м .Започнахме от единият край до другия.При това замерване границата се оказа абсолютно същата като от преди 20 години.Но след това,решихме да замерим същото,но този път от другият край.При това замерване обаче се оказа съвсем друга че е границата(точно по новата линията,която техниците са дали).Как е възможно?
Грешката,според нас се оказа една стена ,която още от построяването на къщата си е била там.Но съседите имаха вече документ от кадастъра ,че имота им е законен и е построен в съответствие с всички законови изисквания.Бетонната му ограда вече е факт,и това че е изцяло в нашият имот ,без нашето съгласие и без нито един подпис и запитване,също е факт!
Сега обаче това не беше достатъчно,а започна и да си строи някаква лятна постройка-лятна кухня,беседка или навес(още не се знае).Уж временна,а от бетон и тухли четворки и то без никакво отстояние от нашия имот(въпреки, че в закона за застрояване е ясно описано какво трябва да е отстоянието от съседния имот),а напротив,най-нахално точно върху "законната" ограда.
МОЛЯ ЗА СЪВЕТ ,АКО СЛУЧАЙНО ИМАТЕ ОПИТ В ТАКОВА ПОЛОЖЕНИЕ ,ИЛИ ПРОСТО ИСКАТЕ ДА ДАДЕТЕ МНЕНИЕТО СИ ПО ТОВА ЗАПИТВАНЕ,ПИШЕТЕ КАКВО БИХМЕ МОГЛИ ДА ПРЕДПРИЕМЕМ КАТО ЗАКОНОВИ МЕРКИ СРЕЩУ НАШИТЕ СЪСЕДИ.

Границите на имот не се мерят с рулетка!
Отиваш в кадастъра и искаш скица с координатите.
Има си опорни точки, които позволяват на СПЕЦИАЛИСТИТЕ със специалните уреди, да покажат къде трябва да е оградата.
За лятната кухня salvador ви е обяснил.smiling smiley
Re: ЗАКОННО --- НЕЗАКОННО????
03-04-2011 - 21:11:48
Quote
mimseto
Здравейте!Аз съм нова във форума.Имам една молба към вас.Ако пожелаете да ми помогнете по следният въпрос .
Благодаря ви предварително!
Притежаваме имот в едно село до Димитровград.Съседите ни наскоро купиха къщата до нас.Естественно,веднага след покупката наеха една фирма,за да измерят границите на имота им,като това им струва 1000 лева.И интересното е ,че като видяхме как са го измерили(при положение ,че са разполагали и със снимка на парцелите от преди 20 години) и ние решихме саморъчно да направим същото измерване(което техниците са направили със своите измервателни уреди), с обикновенна рулетка от 10м .Започнахме от единият край до другия.При това замерване границата се оказа абсолютно същата като от преди 20 години.Но след това,решихме да замерим същото,но този път от другият край.При това замерване обаче се оказа съвсем друга че е границата(точно по новата линията,която техниците са дали).Как е възможно?
Грешката,според нас се оказа една стена ,която още от построяването на къщата си е била там.Но съседите имаха вече документ от кадастъра ,че имота им е законен и е построен в съответствие с всички законови изисквания.Бетонната му ограда вече е факт,и това че е изцяло в нашият имот ,без нашето съгласие и без нито един подпис и запитване,също е факт!
Сега обаче това не беше достатъчно,а започна и да си строи някаква лятна постройка-лятна кухня,беседка или навес(още не се знае).Уж временна,а от бетон и тухли четворки и то без никакво отстояние от нашия имот(въпреки, че в закона за застрояване е ясно описано какво трябва да е отстоянието от съседния имот),а напротив,най-нахално точно върху "законната" ограда.
МОЛЯ ЗА СЪВЕТ ,АКО СЛУЧАЙНО ИМАТЕ ОПИТ В ТАКОВА ПОЛОЖЕНИЕ ,ИЛИ ПРОСТО ИСКАТЕ ДА ДАДЕТЕ МНЕНИЕТО СИ ПО ТОВА ЗАПИТВАНЕ,ПИШЕТЕ КАКВО БИХМЕ МОГЛИ ДА ПРЕДПРИЕМЕМ КАТО ЗАКОНОВИ МЕРКИ СРЕЩУ НАШИТЕ СЪСЕДИ.


Без проект и разрешение за строеж съседът Ви може да си строи само оранжерия!
Елементите от допълнителното застрояване като летни кухни,гаражи и т.н. се строят по общия ред: Проект,съгласуване,разрешение за строеж, така ,че подайте веднага жалба в РДНСК!
Re: ЗАКОННО --- НЕЗАКОННО????
03-04-2011 - 21:24:34
Напълно е прав Фло. Брей.
Re: ЗАКОННО --- НЕЗАКОННО????
03-04-2011 - 22:09:03
Най-вероятно съседът си има разрешение за строеж и вероятността да изпаднете в глупава ситуация е голяма!
Re: ЗАКОННО --- НЕЗАКОННО????
04-04-2011 - 00:18:58
За обща ограда, се иска и Ваше съгласие (да е по равни части и в двата имота). Но плътната част, не може да е повече от 0.60м.
За ограда, изцяло разположена в имота на съседа Ви, може да бъде плътна до 2,20м, без да се иска Ваше съгласие.
Ако е такава, тогава след изпълнението и, може да се построи беседка, гараж, към нея.

И при двата варианта на оградата, трябва да има разрешение за строеж. Подава се молба с конструктивно становище. Няма ли такова, незаконна е! По закон...

Освен това, ако сте два имота, но в едно УПИ, то и такава ограда не може да има, без Ваше съгласие.

Много висока сума сте посочили за меренето. За протокола, вземане на точки от кадастъра - около 100лв, за точка по 30лв. Там някъде се въртят цените... Мерене с ролетка, е само за ориентир. smiling smiley

Успех! smiling smiley
Re: ЗАКОННО --- НЕЗАКОННО????
04-04-2011 - 01:06:46
SALVADOR: Може би по скоро ще е нещо като беседка,има доставен много дървен материал и това ме навежда на тази мисъл,а и самата конструкция която се е получила до момента.Просто има изградени 2 масивни стени с основа бетон,който се приготвя на място със собствена малка бетонобъркачка и са на височина около 1 м. и надградени с тухли до към 2м-2.5м.И при положение ,че оградата е изцяло в нашето място,то съответно и едната стена също...и няма такова понятие "без да се влиза в имота на съседа" те са в нашия имот!

КАМЕЛИЯ:Изучавах 2 години геодезия и добре знам как стои положението с опорните точки и измервателните уреди които се използват при такъв вид замерване.Опорни точки има поставени и колчета ,показващи "новите" чупки ,които са се получили след замерването на специалистите.По тези нови граници които са се получила ,съседите на места навлизат в нашият имот цял метър...

ФЛО: Единственият документ ,който видяхме беше този, получен от съседа,след идването на специалистите.От който в последствие се оказа, че според това те трябва да вземат част от нашия имот...и на всичко отгоре си правят тяхната ограда изцяло в наше място,и при положение ,че от тяхна страна остава и новопридобитата част от нас.Не е имало нито проект,нито съгласуване ,нито нищо...дори не присъствахме на замерването,защото не бяха благоволили да ни съобщят!

МУЗА: Сумата е около 1000лева.И аз се поинтересувах и изглежда от отуризираните за такъв вид замерване фирми тук,цените са доста високи.Плащат се по 50-80 лева за точка,и отделно на всеки специалист,в зависимост от квалификацията му ,и допълнително някаква си сума определена от самата фирма за наемане на целия екип и отделно доплащане и за документите в последствие...

Изглежда ,че ще изхабя още доста нерви и много пари покрай тези уточнявания на правата и прилагане на законовите изисквания! smiling smiley
Re: ЗАКОННО --- НЕЗАКОННО????
04-04-2011 - 08:32:23
Quote
LazarG
Най-вероятно съседът си има разрешение за строеж и вероятността да изпаднете в глупава ситуация е голяма!

За да издаде общината разршително за строеж, не трябва ли да е уведомила всички съседи по имот и да е минал 2 седмичен срок за евентуални възражения от увдомлението? Мен ме забавиха доста време, защото не можеха да открият кой е единия ми съсед.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход