Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Удостоверение за въвеждане в експлоатация (акт 16) на стара къща

Публикувано от janko 
Удостоверение за въвеждане в експлоатация (акт 16) на стара къща
03-12-2010 - 19:08:44
Питането ми е следното. Получих препис от общината на осн. чл. 223 от ЗУТ да предоставя следните документи за къщата ми:
1. Акт за собсвеност (имам)
2. Разрешение за строеж (имам)
3. Заверена скица (имам)
3. Удостоверение за въвеждане в експлоатация (нямам)

Въпросът е, подлежи ли къща построена и завършена през 1995г на такова удостоверение, след като е декларирана като имот през 95-та и от тогава й се плащат данъците за нея. Освен това, длъжен ли съм да я отбележа в кадастъра след като толкова години никой не ми го е искал?

Предварително благодаря
Re: Удостоверение за въвеждане в експлоатация (акт 16) на стара къща
03-12-2010 - 21:09:30
Сигурно им излизаш в данните като строеж,позакъснял с въвеждането в експлоатация с 10 години.Тоя член 223 е за строителния контрол и спазване на устройствените планове при строежи! Много е вероятно да отнесеш някоя глоба за пропуснатите срокове /5 години/ от начало на строежа до въвеждане в експлоатация. Не съм въобще сигурен,че плащането на деклариран данък ,те освобождава от разрешителното за въвеждане в експлоатация,както си мислиш!
Re: Удостоверение за въвеждане в експлоатация (акт 16) на стара къща
03-12-2010 - 22:00:31
Според общинарката това било свързано с хеликоптерите на НАП и явно съм бил "заснет" отвисоко, което е доста странно, като се има предвид, колко малка ми е къщата на фона на прогимназиите около мен smiling smiley
Въпроса ми беше, това въвеждане в експлоатация (УВЕ) кога се въвежда като задължително за къщи 5-а категория? Защото чувам две версии - 1993 и 2003. В ЗУТ-а нещо не мога да се оправя и да го намеря черно на бяло написано.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-12-03 22:01 от janko.
Re: Удостоверение за въвеждане в експлоатация (акт 16) на стара къща
03-12-2010 - 23:39:53
Ей тука има срокове,които касаят обаче започването и грубия строеж,пък в твоя случай той е изпълнен. Но пък ползваш строеж,без въвеждане в експлоатация,което отива на глоба от 1000 до 10000 .Ще трябва да обърнеш внимание на проблема с една добра юридическа консултация при специалист!

Чл. 153. (1) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) В случаите, когато не се изисква одобряване на инвестиционен проект, разрешение за строеж се издава само въз основа на искането за разрешение и документ за собственост, за учредено право на строеж или за право да се строи в чужд имот по силата на специален закон. В разрешението за строеж се вписват видовете строителни и монтажни работи, които ще бъдат изпълнени. За постройки и съоръжения по чл. 147, ал. 1 към разрешението за строеж се прилага ситуационна скица с обозначени линии на застрояване, разстояния и височини.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 87 от 2010 г.) Разрешението за строеж губи правно действие, когато в продължение на 3 години от влизането му в сила не е започнало строителството или когато в продължение на 5 години от влизането му в сила не е завършен грубият строеж, включително покривът на сградите. Това се установява писмено от органа, който го е издал.

(3) Строежите, за които разрешението за строеж е загубило действието си по смисъла на ал. 2, могат да бъдат осъществени след презаверяване на разрешението за строеж. Когато разрешението за строеж не бъде презаверено в едногодишен срок, одобреният проект губи правно действие.

(4) При презаверяване на разрешението за строеж в случаите по ал. 2 и 3 се заплаща 50 на сто от предвидената такса по общия ред.
Re: Удостоверение за въвеждане в експлоатация (акт 16) на стара къща
04-12-2010 - 09:06:31
E, това мен не би трябвало да ме касае, защото аз имам нотар. акт за дарение на имота и договори с дружествата, с които доказвам, че това жилище е завършено през 96-та. В смисъл спазил съм сроковете след издаването на разрешителното за строеж smiling smiley
Re: Удостоверение за въвеждане в експлоатация (акт 16) на стара къща
04-12-2010 - 13:36:15
В добавка да попитам. Някой би ли ме насочил към фирма, която може да ми помогне за това УВЕ, че като гледам каква документация се изисква направо тръпки ме побиват. Ако искате може и на лично, да не правиме реклама smiling smiley
Re: Удостоверение за въвеждане в експлоатация (акт 16) на стара къща
04-12-2010 - 17:13:06
Срок за изкарване на УВЕ няма и това се смята за недостатък на ЗУТ. Важното е,че сте си плащали данъците за къщата.
Друг проблем може би ще е , че вие имате завършен груб строеж, но това не е удостоверено от органа издал Разрешителното за строеж. Има специален акт който се подписва и от общината за завършен груб строеж. Сега като са минали 10 години какво се прави,ми пита се в общината според мен. Очакват ви доста нерви и даване на пари. Какво ще прави държавата като съвсем скоро установи,че у нас е пълно с обекти без документи или с такива до накъде? А днес като гледам какво става по Околовръстното си мисля, дали и околовръстното има акт16? *bow*
Re: Удостоверение за въвеждане в експлоатация (акт 16) на стара къща
04-12-2010 - 17:37:09
Не знам дали ще ти помогна, но ще ти кажа как бяха нещата при мен. 2004 купихме къща в строеж, започната да се строи (с планове и разрешителни) преди 15 години. Следващата година я достроихме (нямаше много общо с плановете). Питах един надзорник (лека му пръст сега) какво трябва да се прави - поиска ми 500 лв и за няколко месеца оправи документите (лаборатории, пожарни и прочие до УВЕ). Но не съм чакал общината да ме подсеща, което си мисля, че може да е проблем при теб (щом са ти вдигнали мерника).
Re: Удостоверение за въвеждане в експлоатация (акт 16) на стара къща
04-12-2010 - 20:51:07
Ами помогаш ми, защото явно има решение на задачката, въпроса е, че сигурно няма да се отърва с 500лв smiling smiley
Сега остава да се намери човек, който да ми препоръча сериозна фирма, която може да ми свърши работа.
Re: Удостоверение за въвеждане в експлоатация (акт 16) на стара къща
06-12-2010 - 18:32:19
@janko: Възможностите са две - или да докажете, че удостоверение за въвеждане в експлоатация не Ви е необходимо (§6 от ПЗР на Наредба № 2 за въвеждане на строежите в експлоатация от 2003 г. - ако строежът е завършен, но не е приет до 09.04.1993 г.), или да проведете процедура по въвеждане в експлоатация според изискванията към днешна дата (пратете ми лично съобщение с e-mail, и ще Ви изпратя списък с необходимите документи в .doc формат).
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход