Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Облицовки с дебел естествен камък - как се закрепват

Публикувано от m17 
m17
Облицовки с дебел естествен камък - как се закрепват
31-08-2010 - 10:23:18
Здравейте,

имам идея за облицовка на цокъл на къща с естествен камък - било дялан, било обли речни камъни. И в двата варианта обаче тази облицовкаси мисля че няма да може да се закрепи за стената защото ще е безумно тежка. А просто ще се явява долепена до стената на къщата. Притеснява ме обаче че така изпълнената облицовка ( примерно висока метър над нивото на терена) може да стане много тежка за основата си - обратния насип и да почне да се пука и потъва тук и там. Дали имам основание за притеснение ? Съвети за изпълнение на такива облицовки ?
Re: Облицовки с дебел естествен камък - как се закрепват
01-09-2010 - 15:51:31
avatar
в случая с дялания камък може и да не ти се получи тежко, ако става дума за такъв с дебелина до 2-3 см

но ако под речен разбираш камъни с размер 10см и над 10см диаметър, то всъщност ще зидаш нова стена с дебелина=диаметъра на камъните

Rockwall Stone - Изкуствен Камък & Естествена Kрасота





Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-09-01 15:53 от rockwall.
m17
Re: Облицовки с дебел естествен камък - как се закрепват
01-09-2010 - 16:04:29
Quote
rockwall
в случая с дялания камък може и да не ти се получи тежко, ако става дума за такъв с дебелина до 2-3 см

но ако под речен разбираш камъни с размер 10см и над 10см диаметър, то всъщност ще зидаш нова стена с дебелина=диаметъра на камъните

Това е ясно, но тази нова стена седи на обратния насип който не много надеждна основа според мен - насипва се квото ти падне, не се трамбова и т.н.. Предполага се отдолу да пусна нещо като втора армирана бетонна основа като за ограда ли ?.
Re: Облицовки с дебел естествен камък - как се закрепват
01-09-2010 - 18:53:40
Quote
m17
Quote
rockwall
в случая с дялания камък може и да не ти се получи тежко, ако става дума за такъв с дебелина до 2-3 см

но ако под речен разбираш камъни с размер 10см и над 10см диаметър, то всъщност ще зидаш нова стена с дебелина=диаметъра на камъните

Това е ясно, но тази нова стена седи на обратния насип който не много надеждна основа според мен - насипва се квото ти падне, не се трамбова и т.н.. Предполага се отдолу да пусна нещо като втора армирана бетонна основа като за ограда ли ?.

Ако пуснеш втора основа и не е на здрава почва,което ще е сигурно ,понеже ще лежи на обратния насип ефекта ще бъде обратен на очакваното! Аз бих зидал първия ред директно върху насипа с много добра равнинност на зидарията на горния край.Отгоре бих сложил успоредно три реда арматурно желязо 6 мм,което ще прихвана за стената през метър и половина със шпилки от 6 мм.вързани за арматурата и отгоре със силен циментово -пясъчен разтвор дебел поне 2-3 см зидам втория ред,Ако стената позволява и на втория ред бих сложил арматура и як разтвор.Нагоре е ясно!
Re: Облицовки с дебел естествен камък - как се закрепват
01-09-2010 - 21:44:55
avatar
аз пък бих залепил това направо за стената с СМ11 или каквото и да е друго добро циментово флекслепило за екстериор, без да се занимавам с армиране, зидане и т.н. *beer*, ама гледам че m17 пита конкретно за естествен, така че .......*huh*

Rockwall Stone - Изкуствен Камък & Естествена Kрасота





Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2010-09-01 21:50 от rockwall.
Re: Облицовки с дебел естествен камък - как се закрепват
01-09-2010 - 21:50:42
Ако облицовката е върху бетон нямаш особен проблем.
Връзваш първия, след което всеки трети ред, ако въобще имаш трети.
От задната страна на камъка с флекс зарязваш едно (или 2 или 3, според дължината и големината на блока) обратно Т-е. Хоризонталнат част на Т-то трябва да е под около 45 градуса спрямо вертикала. В така образувания обратно Т разрез поставяш оформена обратно Т тел 2,5мм излизаща нагоре през вертикалната му част. (Ако разрезите са правилни, камъка трябва да може да виси на телта, без каквото и да е друго. Препоръчително е запълването на Т-то след поставенето на телта с мраморно лепило). Стърчащата част на телта се връзва над реда който се поставя за дюбел поставен в бетоновия цокъл. (По голям е проблема, ако стената ти е тухлена)
Тъй като това обикновено са големи камъни 2-5, че и до 60-100 кг. няма как да лепиш директно. Зидаш! След нареждането на всеки ред пълниш междината между облицовката и стената с бетонов разтвор с някаква добавка за по добро слепване.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-09-01 22:46 от goro.
Re: Облицовки с дебел естествен камък - как се закрепват
01-09-2010 - 22:21:46
Ето ти малко изпълнения.











Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-09-01 22:45 от goro.
m17
Re: Облицовки с дебел естествен камък - как се закрепват
02-09-2010 - 15:29:15
Ясно, с една дума - целта е да се пренесе по-голяма част от тежеста върху стената. Изглежда голяма играчка и съответно скъпо дори камъка да идва евтино ( ако сам си 'набираш' обли речни камъни например ).
А без такова анкериране към стената маи наистина няма да е надеждно в моя случай като основата е обратен насип.

Междо другото това "сам да си набереш" дали е много незаконно т.е ако си натоваря едни 5 кубика от брега на някоя река далеч от голям град дали има вероятност някой де ме глоби ?.
m17
Re: Облицовки с дебел естествен камък - как се закрепват
02-09-2010 - 15:44:02
Още един въпрос - а ако имам изолация с 5-10см ХПС и искам да сложа тежка облицовка предполагам идеята е същата - анкерирам зидарията и/или всеки тежък камък през изолацията към бетона ?.
Re: Облицовки с дебел естествен камък - как се закрепват
02-09-2010 - 18:46:04
Quote
m17
Още един въпрос - а ако имам изолация с 5-10см ХПС и искам да сложа тежка облицовка предполагам идеята е същата - анкерирам зидарията и/или всеки тежък камък през изолацията към бетона ?.



Това е схемка на зарязването и захващане с обратно телено Т каменни облицовки. Не е толкова сложно и трудоемко, колкото изглежда на пръв поглед. Но речния камък сам по себе си е труден за обработка.

Напиши какво точно искаш да направиш.

Ако е само за до метър цокъл, можеш да разпробиеш непосредствено под първия ред през изолацията бетона и да набиеш с "лепило" арматура (вместо анкери - примерно А3-10). Напречно върху нея да положиш и вържеш втора арматура, така че да получиш нещо като стъпка на която да ти легне цокъла. В горния край където трябва да ти свършва цокъла, също или анкери и между двете да опънеш "нещо като рабицова мрежа" (би ти свършила работа и заварена мрежа ф4 с възможно най-малък квадрат), като се подсигуриш да не залепва плътно за изолацията. И ако ползваш речни камъни просто да си ги иззидаш, без връзване (или връзване през метър в горния край), върху "стъпката", така че разтвора да се "хване" за мрежата. "Стъпката" ти също е добре да я подмажеш отдолу с бетонен разтвор за да я защитиш от корозия (или предварително да я "отлееш" ).
Ако ще ходиш навикоко обаче връзването си е задължително. (Само у нас съм виждал паднали мраморни плочи от фасадите - да речем от 3тия етаж)

Разбира се има и други системи за каменни фасади - най-често мрамор, вкл. и такива, които са отделени от стената с въздушен слой, но там определено става скъпо и сложно.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2010-09-02 19:09 от goro.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход