Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Тръба за външен приток на въздух за котел или камина под хидроизолацията на основите

Публикувано от BAT_GOIKO 
LKK
Re: Тръба за външен приток на въздух за котел или камина под хидроизолацията на основите
25-04-2010 - 22:51:03
Външен въздух за камина или котле се вкарва по най-късият и удобен път, като специално внимание се обръща на входящият отвор, някоя животинка да не го запуши, защото лошо ...
Камината, или котлето трябва конструктивно да са предвидени за такова подаване на въздуха, като те сами си го нагряват да необходимата температура преди да постъпи в горивната камера. Примерно въздуха в горната част на камерата, осигуряващ каталитичното доизгаряне е с температура над 200 градуса. 10-12 градуса са смешни като ефект, а голямото съпротивление на една по-дълга серпентина, заровена в земята може да доведе до проблеми с тягата на комина. Дано съм Ви бил полезен.
Re: Тръба за външен приток на въздух за котел или камина под хидроизолацията на основите
26-04-2010 - 08:01:55
Бат Гойко, за пресен въздух за котела решението е просто: не заривай тръбата в земята, ами долепи до съществуващия комин коминно тяло с по-малко сечение, отработените газове ще загряват входящия пресен въздух. Не се притеснявай от това че потока ще е низходящ.
С тръба заровена в земята можеш да си направиш вентилация за къщата, но системката не е много проста - тръбата трябва да е такава че да не позволява развъждане на бактерии (продават се такива), прави се и кондензоуловителна шахта и т.н.
Защо си разкопал около къщата, тръгна капилярна влага или превантивно?
Re: Тръба за външен приток на въздух за котел или камина под хидроизолацията на основите
28-04-2010 - 12:38:38
Здравейте отново,

благодаря на всички и най-вече на LKK и на Иво за практически насочените съвети.

LKK - точно това исках да чуя от някой който има и практически и теоретични познания в сферата на зададения въпрос. Сега и за мен е лесно да си представя какви могат да бъдат ползите и недостатъците от едно подобно решение (оценка на риска - му казват по модерните). Най-вероятно няма да се подава чрез такава тръба външния въздух в камината.

Иво - супер идея, с още едно коминно тяло - даже си мисля дали да не взема такова с три отвора в редица като в средния се използва за посочената цел smiling smiley (останалите, камина и котел разбира се). Само дето ще бутам комин дето май не е от най-приатните изживявания (той е от кота +2,80 нагора изграден. като над кота 5,60 е ограден (коминното тяло)и с плътни единички.

Разкопал съм основите защото съм много хитър и навремето не положих хидроизолация и сега така или инъче си оправям връзката с обществената канализация и права вода (тръби съм заложил в основите няма страшни само ги свързвам) но искам и да вкарам в пръстена от Ф160 и водосточните тръби.

Капилярна влага съм видял разбира се но тя достига до максимум 20 - 25 см от кота терен (по- висока не съм виждал) по бетона. При мен плочата ми е на +0,45 (см) от кота терен но въпреки всичко превантивно ще се положи битум с посипка на 4 кг/м2, който ще завършва в горния си край на кота +0,25 (cm) от кота терен (виж илюстрацията в началото на темата).

Може да изглежда сега хамалогия но смятам че си заслужава (всичко тръгна от прекарването на инфраструктурните кабели, ток, нет, кабелна и т.н.).

Сега само мисля дали да не заровя и няколко маркуча и да си направя система от подземни тръби чрез които да разполагам с достъп до вода (от сонда разбира се) на различни места около къщата (но със сигурност няма да стърчат миални кранове от фасадата - бъдете сигурни в това).

Поздрави
BAT_GOIKO
Re: Тръба за външен приток на въздух за котел или камина под хидроизолацията на основите
28-04-2010 - 13:29:50
Quote
BAT_GOIKO
Здравейте отново,


Иво - супер идея, с още едно коминно тяло - даже си мисля дали да не взема такова с три отвора в редица като в средния се използва за посочената цел smiling smiley (останалите, камина и котел разбира се). Само дето ще бутам комин дето май не е от най-приатните изживявания (той е от кота +2,80 нагора изграден. като над кота 5,60 е ограден (коминното тяло)и с плътни единички.


Поздрави
BAT_GOIKO

На мен ми се струва рисковано и неоправдано и излишно упражнение! Тягата на допълнителния комин е нагоре и за да се преодолее и да се даде обратна тяга вентилаторите на котела трябва да смучат постоянно и с натоварване!Спрат ли спира и горенето!Не знам какъв ти е котела и защо му трябва затоплен въздух за горивната камера обаче за горенето си трябва кислород,който така или иначе постъпва от въздуха в котелното помещение!
Re: Тръба за външен приток на въздух за котел или камина под хидроизолацията на основите
28-04-2010 - 13:45:03
Фло, понапипваш нещата - прав си, че когато няма горене за чии ще му е тяга. Погледни на такъв комин като на скачени съдове, оказва се че такъв комин винаги е в перфектен баланс. Даже не му требе вентилатор winking smiley.
Германеца не е глупав - такъв модел комини се продават готови, купуваш елементите и сглобяваш със всичките му джаджи. *beer*
Re: Тръба за външен приток на въздух за котел или камина под хидроизолацията на основите
28-04-2010 - 13:53:34
Бат Гойко, време е вече да си купиш перфоратор, също така дълъг мастар, нивелир и ролетка - често ще ти се налага да ги ползваш. А сегашния ти комин не го жали, бутай докато е време - от горе до долу общата му цена има няма е 100-120 кинта, тъкмо да се поупражняваш със къртачката :}
Re: Тръба за външен приток на въздух за котел или камина под хидроизолацията на основите
28-04-2010 - 13:56:04
Quote
Ivo.NovDom
Фло, понапипваш нещата - прав си, че когато няма горене за чии ще му е тяга. Погледни на такъв комин като на скачени съдове, оказва се че такъв комин винаги е в перфектен баланс. Даже не му требе вентилатор winking smiley.
Германеца не е глупав - такъв модел комини се продават готови, купуваш елементите и сглобяваш със всичките му джаджи. *beer*

Да,обаче на котела не му трябва баланс а тяга в комина!Тяга,защото иначе излиза пушек и през ел.контактите из цялата къща или пък мирише на пушек и в стаи доста отдалечени от комина.Изобщо му трябва добре оразмерен димоход и термоизолиран в частта над покрива.Вчера гледах такъв от хром-никел с полиуретанова пяна изолиран и отвън пак неръждавейка.
Re: Тръба за външен приток на въздух за котел или камина под хидроизолацията на основите
28-04-2010 - 18:02:34
Здравей Иво,

перфоратор си купих (850 W) даже почнах да му свиквам на начина на работа (по особенно е). Мастар си нямам имам си нивелир но ми е малък 80 см (Ще се купува голям но си е инвестиция за една такава права летва). Рулетката ми е наследство от майсторите доста надеждна изглежда и смятам да си я пазя smiling smiley

Вече дозидах някой стени, получих няколко похвали че може и по зле и за сега е интересно с обекта.

Да се похваля днес успешно взех изпита наречен "Акт образец 3" (без забележки от служителите на котролиращия орган)
Според мен ще ги видя (общинските служби) чак на финала когато ще се приемаме в завършен вид т.е. дядовата ръкавичка вече е почти пълна.

Поздрави
BAT_GOIKO
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход