Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Тръба за външен приток на въздух за котел или камина под хидроизолацията на основите

Публикувано от BAT_GOIKO 
Тръба за външен приток на въздух за котел или камина под хидроизолацията на основите
23-04-2010 - 15:13:44
Здравейте Съфорумци,

като се рових из западните форуми да чета за топлоизолация и отоплителни системи (b.t.w. в DE под 25 см външна изолация (XPS и на подобна база) не я броят за такава и се чудят как да покрият нормите с такава) забелязах че има умни хора които нужния за камини или котли въздух го загряват (стабилизират) преди да го вкарат в горивната камера чрез дълга тръба заровена в двора която има сравнително постоянна температура през годината и най-важното през зимата когато температурите на вън са ниски преминавайки през тръбата въздуха се загрява до 10 - 12 градуса и тогава влиза в камерата а не примерно - 6 градуса което е допълнителна оптимизация на процеса.
В момента при мен съм разкопал основите за хидроизолация и се двуомя дали да заровя едно 25 м гофре на Ф 110 мм което да играе същата роля. Приложено плануваната схема. Нека по опитните от нас да споделят дали ще има ефект и къде са предимствата и недостатъците на подобно изпълнение. Някой смятал ли е подобно чудо?



Разчитам на вашия опит.

Поздрави
BAT_GOIKO
Re: Тръба за външен приток на въздух за котел или камина под хидроизолацията на основите
23-04-2010 - 16:30:34
Ей това не им обичам на германците...всичката им работа е такава...защо трябва да е лесно,като може да е трудно...

Гофретата няма да зидържи тежестта на метър и половина насип отгоре.Отиваш на метална тръба,която при това фи ще дойде тежка и скъпа.Няма да се изненадам ако излезе по-скъпо от един рекуператор.
Re: Тръба за външен приток на въздух за котел или камина под хидроизолацията на основите
23-04-2010 - 17:10:59
И аз бях замислил такива тръби, само че от вътрешната страна на фундамента. Само странични пречки ме спряха - иначе щях да го направя. Мислех да е със 2 тръби по 110 PVC
Re: Тръба за външен приток на въздух за котел или камина под хидроизолацията на основите
23-04-2010 - 17:29:34
Благодаря за коментарите,

Здравей bulhom'e,
суппер си го бил замислил жалко че не е станало на следващия проект не се предавай. С двете тръби Ф110 някой сметна ли ти го и каква минимална дължина да бъде т.е. какъв да е минималния обем или контактна повърхност на определена дълбочина за да има време да се стабилизира температурата на въздуха след като влезе и излезе. Някой смятал ли е такова чудо.

Здравей salvador'e,

ти германците не ги закачай те са напред с използването на енергията и има какво да научим. Метала (точно сега с тези цени) ще ми дойде солен (все пак аз не съм топлофикация). Ще мога да спестя от заземителна уредба но едва ли ще ме стопли това smiling smiley.

Верно ли няма такова гофре което да издържи този натиск (не се бях сетил). Те германците затова ли слагаха някакъв червей от научната фантастика Ф500 или Ф600. (това няма изплащане). Какво ще стане ако сложа същите тръби като за ВиК (пластмасовките оранжевите) Pipilife - примерно

Поздрави
BAT_GOIKO
Re: Тръба за външен приток на въздух за котел или камина под хидроизолацията на основите
23-04-2010 - 18:06:37
Не го е смятал никой. Правих сметка около 40 лин.метра са ми фундаментите - толкова да бъдат и тръбите. Не съобразих обаче, че къщата ще е над един вече бетониран дъждовен канал и той спира устрема ми към...
Re: Тръба за външен приток на въздух за котел или камина под хидроизолацията на основите
23-04-2010 - 19:11:11
Ами...bulhomes...пак не става...ПВЦ-то може и да издържи....те си имат спецификация тия тръби какъв натиск издържат...подлежи на сметка.Ама ПВЦ-то не ти върши работа,защото е повече от приличен изолатор.
За ставане-става...поне на теория не виждам някакъв съществен проблем.Просто ще трябват по-големи тръби,в които същият обем въздухда се движи по-бавно.Въздухът е лош топлоносител,а тая система разчита на пренос на топлина през стените на тръбата.Т.е. трябва въздухът вътре да се движи бавничко,да контактува повече време с тръбата,та да се подгрее.
Просто такива са законите на физиката.Количеството топлина ти е константа-(имаш температура10-12 градуса под земята),обемът който трябва да подгрееш и той ти е константа.Остана да пипаме само времето и площта на топлоотдаване.Или трябва да държим въздуха повече време в тръбата за да се подгрее,или да слагаме рекуператор...защото площта на тръбата не можем да я променяме лесно и евтино.
Re: Тръба за външен приток на въздух за котел или камина под хидроизолацията на основите
24-04-2010 - 01:20:09
Бах'ти колко сложно е вскичко. Това го мислех за вентилацията. Понеже темата е за входящия въздух в камината. Бях се засилил да пусна точно за този въздух 2 тръби по 2 цола в комина, които да смучат въздух някъде от стените на комина над покрива и да се топлят от дима. Демек - комина е примерно на метър над циглите, тръбите с колена да дърпат въздух от 10-20 см над циглите. Така де - 7 метра комин - 14 метра 2цола тръба (по спомени) - излезе някаква цифра, защо ли ми се върти в главата 6-700 лв, но нещо не видях как тази инвестиция ще ми се възвърне скоро (и дали въобще щеше да се върне) от икномия на дърва затова, че входящия въздух е по-топъл от външния. Сега се замислям, че тази цифра може да е била общо и за двата комина (и на котела), но пак не мога да приема инвестицията.
Re: Тръба за външен приток на въздух за котел или камина под хидроизолацията на основите
24-04-2010 - 11:11:39
А как ще го подкараш това на самотек?
Топлият въздух се движи нагоре...на теб ти трябва да се движи надолу към котела...
Re: Тръба за външен приток на въздух за котел или камина под хидроизолацията на основите
24-04-2010 - 12:03:44
Няма ли по-голямото сечение на комина и по-високата температура на димните газове да си създадат достатъчно подналягане във входящите тръби и съответно условия за засмукване на въпросния входящ въздух?
Re: Тръба за външен приток на въздух за котел или камина под хидроизолацията на основите
24-04-2010 - 15:37:14
Зависи...ако котелът си е проектиран да му се подава въздух с вентилатор...може и да го преодолее.Май имаше такива котли...имам спомен да съм виждал такива в Пловдив на панаира.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход