Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Въпрос за цени на проектиране.

Публикувано от External 
Re: Въпрос за цени на проектиране.
18-06-2010 - 17:09:15
Quote
val_50
Цена от миналата година месец юни - 10 евро на кв.м

Усреднена цена за индивидуален проект - "такова животно няма!"

*black eye*
Re: Въпрос за цени на проектиране.
18-06-2010 - 17:29:17
Quote
simbat
4000-5000 EUR ми се виждат много при положение,че целия ми бюджет до ключ за 200 кв .на два етажа ми е 30 000 Евро със качествени материали.
И аз съм пред подобна дилема в момента,но ще чакам още да огладнеят,че като смятам с тези цени то излиза,че по-добре готова къща да търся отколкото да строя сам !Не искам да работя с хора,които не познават парите.Има познати брокери и като знам какви къщи с какви екстри излизат от време на време "На зор" то просто няма смисъл да почвам да строя !!!

Моля да бъда извинен, но Вие явно не разбирате от къщи...
Това са индивидуални сгради, които много трудно се поддават на типизация, а от тук и на статистика.
Истинската къща представлява завършено творческо произведение: от концепцията на архитекта, през статическото чувство на конструктора, професионализма на останалите проектанти и умението на строителя до финансовата обосновка на технолога...
Така, че да ме прощават "познатите брокери", но явно играейки на Вашата струна "да не се мина", се опитват да Ви вкарат в графата на "отстреляния дивеч" с т. нар. къщи "на зор"!
Истински стойностните неща не винаги се вписват в някакви усреднени представи "за евтиния"!!!

*black eye*
Re: Въпрос за цени на проектиране.
18-06-2010 - 18:21:18
Когато я видях за първи път , темата , се посмях малко и я подминах.Сега немога да се въздържа да напиша някоя " глупост ".

Онтосно парите за строителство.30 000 до ключ е просто смешно.С тези пари ако се покажеш от земята , пак ще е добре.Проектиране , одобрение , договори с ЧЕЗ , ВиК ,такси , геодезия , стр. линия , изкопи , кофраж , армировка , бетон , присъединяване към ток , присъединяване към вода и канал , хидроизолация , топлоизолация и още сто неща за които немога да се сетя в момента.Просто на такива ентусиасти им казвам - " Преди да почнете направете абсолютно проучване на цените.И не ги гледайте пожелателно а реалистично ".В противен случай ставате като колегата от съседната улица.Докато прави новите неща , старите правени преди 7 год. се рушат.

И понеже вече имам опоненти.30 000 Е са достатъчни да се излезе от земята.Но неможе да се продължи още много нагоре , камо ли до ключ.Ами я си помисли - Кухня , трапезария , хол , антре , три спални за обзавеждане - само тук виждам 12 000 - 13 000 Е.

Относно проектирането.От личен опит знам , че тя варира много.От 20 - 25 Е при изключителен архитект , до 8-10 Е при по " скромните " да не казвам некадърните.Тук ми беше първата и последната грешка с икономия на пари за " човешки " материал.Платих 10 Е.Дадох 1 лист , изписан от двете страни , със изисквания относно къщата.Получи лист А4 с някаква схема на къща.Трябва да призная , че в идеята имаше нещо добро , но това не беше моята къща.Небяха покрити и 30 % от изискванията ми.Да не говорим , че като разгледах проекта , се оказа , че нямам стълби към втория етаж.Да не Ви занимавам с останалите простотии.Просто в един момент си взех листат , седнах в къщи и си направих това което искам.През цялото време си задавах въпроса < нека си го зададат всички които ще минат по моя път > " Ако не бях възспитаник на ВИАС и строителството и проектирането не ми бяха в кръвта - как щях да се справя " Щях да оставя недомслието на арх. Дилкова да бъде реализирано.

Неказвам да платите 25 Е ако ги нямате но много ВНИМАВАЙТЕ КОЙ ЩЕ ВИ ПРОЕКТИРА ЖИЛИЩЕТО.
Re: Въпрос за цени на проектиране.
18-06-2010 - 19:11:10
Нека не се съглася с последното мнение!А именно щом човек има познания защо да плащам 25 Е,като никой няма да вложи старание колкото теб самия!Друго което не съм съгласен,че 30000Е са недостатъчни за нищо,не само ще излезне от земята ами на сегашните цени и ще я завърши без обзавеждането.Който има пари точно сега му е момента!
Re: Въпрос за цени на проектиране.
18-06-2010 - 20:37:56
За 200 кв.м. на 2 етажа без мазе в Бояна на мой приятел - 280 000 лева (без земята и не са положени паркет, вътрешни настилки и бани). 30 000 за груб строеж на 200 кв. ми се вижда утопия.
Re: Въпрос за цени на проектиране.
18-06-2010 - 20:46:38
Може и да не му стигнат 280 000.Зависи какъв проект изпълнява.Тук много е писано за това,ама като цяло никой не слуша и всеки си пее неговата песен "моят съсед строи за толкова".Оптимизацията на проекта е много важно нещо и там може да се генерира както голяма икономия,така и адски преразход.
Re: Въпрос за цени на проектиране.
18-06-2010 - 20:55:31
Вчера покрих 200 кв.м. с гараж и барбекю, без мазе на груб строеж (зидария и вътрешно измазване) - 80 000 лв.
Re: Въпрос за цени на проектиране.
19-06-2010 - 08:04:16
Quote
stenmark
Нека не се съглася с последното мнение!А именно щом човек има познания защо да плащам 25 Е,като никой няма да вложи старание колкото теб самия!Друго което не съм съгласен,че 30000Е са недостатъчни за нищо,не само ще излезне от земята ами на сегашните цени и ще я завърши без обзавеждането.Който има пари точно сега му е момента!

Незнам със какво си несъгласен.Четеш по диагоналната система и даваш мнение , което издава некомпетентност.Първо никъде не съм писал да платиш 25 Е , а да се внимава на кой се дава проектирането.Просто провери архитекта , стари негови работа , стари негови клиенти и т.н.Да при мене с архитектурата се получи това което искам.Но един проект не е само архитектура , има и други части - ВиК , електро , конструктивна и т.н.Аз направих грешката да непроверя архитекта и екипа му.Сега се ядосвам и хабя нерви - дано на тези след мен не им се налага да работят с арх. Дилкова.

Но по принцип можеш да платиш и да ти направят проекта па два начина.Професионално и " да мине през общината ".Аз направих второто , беше грешка , и какво се получи.Никой не се е занимавал да прави геология , плащаш я 700 лв., а ти се слага стандартен доклад.В него пише , че здравия пласт е но дълбочина 210 см и има високо ниво на подпочвени води.Конструктора прави ивични основи на дърбочина 240 см. - не ми се става да погледна но май влизаха 140 м3 бетон и 25 тона армировка.При тази голяма дълбочина обаче , никой грамотен конструктор няма да проектира ивични основи , защото наистина 30 000 Е няма да стигнат да излезеш от земята.Правят се рамбалки.Отидох при приятелче - конструктор , добре че беше той , каза ми да небързам а да почна да копая и като излезе здравия пласт ще ми ги преконструира.Здравия почвен слой излезе на 70 см. а на мен ми се добавиха 560 лв. към проектирането.Втори конструктивен проблем.Първа плоча ми е на 45 см. от терена.Понеже е по - лесно е конструирана като самостоятелен елемент с подложна скара като арматура.Да но конструктивно тя би работила по - добре и не би провисвала ако е обвързана с ивичния фундамент като с греда.Преконтструиране 270 лв.Да не продължавам нагоре с недооразмерените колони , преоразмерената втора плоча.Абе цялата къща е с нов конструктивен проект.

Имаше проблеми и с всички останали части , но те са по неболезнени.Аз вече знаех , че проекта е слаб и ги променях превантивно.А и тези части лесно се корегират.

По - добрия вариант е да ти се направи проекта от професионалисти и твоята работа да е само проследяване на изпълнението.Аз направих грешка - като пари ми излезе същото като да платя на професионалист , но като скъсани нерви ....

Може ли да попитам откъде ти е информацията за цените на строителството.Или и ти гледаш на цените пожелателно в тефтера на комшията и казваш - " Той е глупак , аз ще го направя по ефтино от него ".Ако с 30 000 Е можеше да се построи 200 м2 къща обзаведена да ключ , то кой щеше да си купи двустаен в Люлин 60 м2 за 50 000Е на шпахловка и замаска.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-06-19 08:07 от bibise.
Re: Въпрос за цени на проектиране.
19-06-2010 - 09:06:52
Quote
stenmark
Ако с 30 000 Е можеше да се построи 200 м2 къща обзаведена да ключ , то кой щеше да си купи двустаен в Люлин 60 м2 за 50 000Е на шпахловка и замаска.

Никой,който си е купил апартамент в Люлин,няма да тръгне да строи къща.Всъщност изобщо няма и шанс да излезе извън табелката на София.Отделно парцела-дори да може да си го позволи,ще има да обикаля парцели с месеци преди да намери подходящия за него.
За това и правилно се разглеждат като отделни пазари-потребителите от единия почти няма шанс да прескочат на другия.
Re: Въпрос за цени на проектиране.
19-06-2010 - 14:51:20
Незнам кой чете по диагонално,но ти май нищо не си разбрал ?Сведенията за строителството да речем че черпя не от нета ,а от реалноста защото с това се занимавам.Моя проект беше почти готов когато го занесах на архитекта дефакто ми трябваше печата му за стани всичко легално.Само за пример имах 3/4 срещи с конструкторката и даже си преписа моя прект за покрива.И защо тогава да търся инвънземния архитект за 25Е .Никаде не съм писал до ключ.Строителството може да бъде толкова различно че едвали да го споменавам примера на една от последната къща дето правих ме дограмата им беше по скъпа от хотела им/също правен от нас/
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход