Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Бойлер + програмируем таймер = икономия

Публикувано от Ivo.NovDom 
Бойлер + програмируем таймер = икономия
02-01-2010 - 17:31:03
Преди три месеца монтирах таймер на бойлера си (200 л.), който настроих да подгрява водата само през нощта. Освен нощната програма съм пуснал и само за уикендите да грее водата по-обяд за по 2 часа. Без да си нарушаваме комфорта, къпем се нормално с топла вода, устройството (китайски програматор за 12 лева в Баумакс) успя да икономиса 100 лева от тримесечната сметка за ток. Плащаме почти еднакви сметка за тримесечията, последното отчитане е фрапиращо по-ниско.
Съвета за таймера ми го даде ЧАРО. Имам да го черпя - спестихме за вечеря в някоя добра кръчма. *beer**drink1*
Re: Бойлер + програмируем таймер = икономия
02-01-2010 - 17:42:31
Ето как изглежда, това е първата снимка която намерих в нета, като форма и копчета много си приличат.



Имах съмнение, че токовия товар, който минава през програматора ще го повреди преждевременно, но за сега машинката работи безотказно, избила си е цената и ако изгори ще си сложа нова. Честно казано никога досега не съм си играл да спирам подгряването на бойлера през деня заради икономия - но с тази машинка е голям кеф, прави икономия без да ни създава каквито и да е неудобства или да ни ангажира с нещо.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-01-02 17:51 от Ivo.NovDom.
Re: Бойлер + програмируем таймер = икономия
02-01-2010 - 17:47:19
*drunk*
Вкъщи имам 7 или 8 броя такива. Идеята дойде преди години, когато ни смениха ел.мерите с нови и оставиха часовника за тарифите. С един контактор бойлера се включваше от 3;00 до 6;00. Мислех да патентовам нещо там ала-бала (да взема някой лев), ама се оказа, че по чужбините има такива от години:}
Супер са, нали? Може да се ползва от бойлера, през отложен старт на пералната, миялната ( ако нямат вградена такава функция-пак да се ползва нощна тарифа), автоматизиране управлението на акумулиращи печки, зарядни разни за акумулатори, винтоверти, поливачки за цветя, храсти, райграси (на Гардена "компютъра" е над 70лв... бе квот се сетите.
Иво, наздраве!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-01-02 17:48 от чаро.
Re: Бойлер + програмируем таймер = икономия
02-01-2010 - 18:04:00
Наздраве Чаро, честита ти Нова Година, winking smiley
тва работи, даже и пара икономисва!!! Като го сложих опитах да изчисля предварително колко ще е икономията - по мойте сметки изкарах около 20 лева на месец, но се оказват 34-35 лв. Никак не е зле. Явно можем така да организираме нещата, че без да променяме битовите си навици, да не разхищаваме излишно средства и енергия.
Re: Бойлер + програмируем таймер = икономия
02-01-2010 - 20:17:45
avatar
Евала момци! Само така! От месец с едни спецове правим цялостна къщна автоматизация (като концепция) скоро ще сме готови с принципния подход към нещата. То такива системи има много, ама ние ги поадаптираме така, че да са достъпни за клентите.

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: Бойлер + програмируем таймер = икономия
02-01-2010 - 20:57:06
Оооо аз съм голям фен на такива идеи. Имам проект за автоматизация на щори. Имам 13бр дървени такива- много големи. Обикалям сутрин и вечер кат луд. Мислех за дистанционно, но що да се мъча, като може да сложа фотосензор. По-точно електронно фото реле(24,50лв) сутрин ги вдига, вечер ги пуска.*angel*
(Такова съм монтирал на лампите п;о пътеката и се подигравам тайно на съседите, като забравят техните през деня им напомням. Миналата година бях сложил и на коледната украса на борчето в двора.)
Намерих и сервомашинки за щорите с подходящ въртящ момент, но дойде кризата. Само съединителчето остана да измисля- да имам опция за ръчна манипулация....
Гледам има автоматични тенти- при вятър се прибират, тва няма да го мисля. :}
Поливачката за цветя я знаете.. имаше и още ама не мога да се сетя сега.

Иво, наздраве. Честита 2010, успешна и усмихната да е! Дано потръгнат нещата...


Ааа да, Николов , можеш да пуснеш някоя муха тук. Ако има нещо интересно от проекта.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2010-01-02 21:00 от чаро.
Re: Бойлер + програмируем таймер = икономия
02-01-2010 - 21:24:15
avatar
Quote
чаро
....Ааа да, Николов , можеш да пуснеш някоя муха тук. Ако има нещо интересно от проекта.

Разчитай!

Иначе имам контакти с производителите на всякаква автоматизация и задвижвания - и на врати, и на поливни системи, и на прозорци, и на тенти, и на дървени капаци, и на капандури .... абе ако човек се заплесне много може да автоматизира. За осветление и отопление въобще не отварям дума.....

Малко нагледен материал-




И още ...
[www.gira.com]

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.




Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2010-01-02 21:33 от n.nikoloff.
Re: Бойлер + програмируем таймер = икономия
02-01-2010 - 21:57:46
nikoloff...защо ми се струва,че "разработваш" нещо,което е отдавна измислено...Relay controller boards има от...айде да не са 40 години,ама 30 със сигурност.От поне 10 същите са с радиоуправление,от 5-6 с Bluetooth,отделно слаботоковите изпълнения.Слаботоковите инсталации са ми любими...това който го е измислил,заслужава Нобелова награда...лошото е,че няма такава категория,която да се награждава...Сигурноста на ел инсталациите е подобрена драстично с пъти....На нито един ключ за лампа нямаш 220 волта директно и постоянно.Имаш 12 прав ток.Чрез тях се задейства реле,което е някъде на бЕлото куче в черния...из мазето и от там ти тръгват 220 до лампата.Същото е и със сензорните контакти.На контакта имаш допълнителен 12в прекъсвач.Най-прост бутон.КАто включиш някакъв уред,самия щепсел ти натиска бутона и едва тогава тоя контакт е под напрежение.
Интернет от години влезе и в тая област с разните отдалечени контроли и т.н.Реле за време с дистанционен контрол е нещо много просто и вече много разпространено.При руснаците го няма-те са като нас в това отношение-половин век назад от всичко друго из видимия и невидимия свят...

Relay Boards:
Alarm Activated
Audio Frequency Activated
Computer Controlled
DMX Controlled
Fluid Activated
Handy
Infrared Activated
Light Activated
Logic Activated
Opto-Isolated IO
Sequential Controller Relay Modules
Sound Activated
Telephone Activated
Temperature Activated
Time Activated
Touch Activated
UHF Activated


Това всичкото го копирах от сайта на една от многото фирми по света,произвеждащи такива неща.Не знам какво ново можете да измислите,дето да го няма и да можете да се конкурирате с такива производители.В БГ тия неща се приемат едва ли не за някаква ракетна технология...но няма да е още за дълго.
tsc
Re: Бойлер + програмируем таймер = икономия
02-01-2010 - 22:07:21
А ако къщата е вила, някъде по селата и това върши работа. Пробвано е!
www.uni98-bg.com/right/HG07.doc



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-01-02 22:14 от tsc.
Re: Бойлер + програмируем таймер = икономия
02-01-2010 - 23:31:51
avatar
Неееееее... Не откриваме топлата вода. Запознах се със системата Instabus на немската фирма Merten още 1994г и оттогава съм й фен. Това, което "ръчкаме" е да я направим по-достъпна, както писах в първия си пост по темата.

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход