Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Мнение за таванно лъчисто отопление? Терма Рей

Публикувано от holivod 
Re: Мнение за таванно лъчисто отопление? Терма Рей
11-12-2006 - 21:21:35
И аз съм любопитен за мнението на някой, който е използвал такова отопление. Наскоро с жена ми си купихме апартамент с отопление Терма рей и по обяснения от строителя е върха на сладоледа, но ми се иска да сподели и някой безпристрастен. Все пак той е заинтересован да ни вземе парите и е склонен да попреувеличи. Интересно ми е колко ли би излязло оптоплението на двустаен апартамент.
Re: Мнение за таванно лъчисто отопление? Терма Рей
12-12-2006 - 14:06:34
Колкото всяко друго отопление на ток (без климатиците) - например електрическо подово/стенно. Зависи от поддържаната температура, изолацията на сградата и индивидуални усещания за комфорт. Може с тези панели да има малка икономия по причини, които споделих през май.
Само ще добавя, че при монтаж на тавана доста силно ще зависи и от изолацията към горния апартамент. Доколкото си спомням, панелите нямаха изолация от "неработната" страна. А по-високата температура на тази страна (в сравнение с въздуха в стаята) способства за пропорционално увеличение на загубите към горната плоча и апартамент.
Монтажът на пода ми изглежда по-логичен, но тези панели май не стават за това.
Re: Мнение за таванно лъчисто отопление? Терма Рей
12-12-2006 - 15:33:19
Otoplenieto v poda li e ili v tavana?
Az imam lichen opit s dvata vida otoplenie.
V tavana ne e mnogo prijatno.
Ot podovoto otopl.sam mnogo dovolna.Ima znachenie kakvo ste slojish na poda.Pri elektr. ne e jelatelno da se slaga laminat ili parket.

S elektrichestvo li e ili vodno?
Ako e na tok - tochno kakto pishe Lübo - kolkoto vsiako otoplenie s el. pechka.
Drugijat vid - ,,vodno",ili ne znam kak tochno se naricha - e dosta po - izgodno.

Predimstvoto na lachistoto otoplenie e, che pomestenieto mnogo barzo se zatoplia, ne e neobhodimo neprekasnato da e vklücheno.A i moje da se ragulira vav vsiako pomestenie spored nujdata.
Re: Мнение за таванно лъчисто отопление? Терма Рей
03-10-2007 - 22:18:55
Здравейте всички!
От няколко години се чудя как да се чувствам комфортно със семейството си в панелното ни жилище.Топлоизолирал съм го от всички страни , смених и дограмата с PVC. Живея в Шумен и ТЕЦ-а ми е вече много скъп- ползват го само 20% от живеещите в блока.
Интересувам се от алтернативни източници на топлина - като лъчистото отопление.
Кои са фирмите - производители и доставчици?
Като чета отзивите Ви се заинтригувах. Ниско температурните източници на топлина по принцип са наи-безвредни за здравето.
Темата е от 2006г и се надявам да получа някаква информация.
"Топлещите картини" също ми попаднаха в полезрението,но освен брошура N2 на бизнес-сайта, никъде другаде не ги споменават.Кой ги продава и на каква цена?
Зимата идва и всяка информация ще ми е от полза!
Чао!
2v6
Re: Мнение за таванно лъчисто отопление? Терма Рей
04-10-2007 - 10:35:34
Всяко отоплително тяло си има два начина за предаване на топлината - чрез конвекция и чрез лъчение. При някои единия начин почти липсва. При конвекторите почти няма излъчване, а при таванното лъчисто няма конвекция освен ако не стане течение или се включи вентилатор. При подовото има слаба конвекция и силно лъчение. При Обикновените радиатори има силна конвекция и слабо лъчение.

Има и стенно нискотемпературно лъчисто отопление - изпълнява се на принципа на подовото, но вместо да намали височината на стаята намалява хоризонталните размери.

Когато преобладава лъчението, като случая с подовото и 100% при таванното, топлината се предава на предметите в стаята, стените и пода. Нагряването няма как да се усети защото става въпрос за температура близка до тази на въздуха. Ако всички предмети, стени, под в едно помещение са "нагряти" до 20 градуса, то и температурата на въздуха ще е 20 градуса.

Таванното отопление има предимства - безопасност, не заема място ... Ако се комбинира с подово ще е добре или ако съседа отдолу е също с таванно. Ако се разчита само на него ще е голям пек отгоре!
На ток сметката ще е солена!


miro4 Написал:
-------------------------------------------------------
> Здравейте всички!
> От няколко години се чудя как да се чувствам
> комфортно със семейството си в панелното ни
> жилище.Топлоизолирал съм го от всички страни ,
> смених и дограмата с PVC. Живея в Шумен и ТЕЦ-а ми
> е вече много скъп- ползват го само 20% от
> живеещите в блока.
> Интересувам се от алтернативни източници на
> топлина - като лъчистото отопление.
> Кои са фирмите - производители и доставчици?
> Като чета отзивите Ви се заинтригувах. Ниско
> температурните източници на топлина по принцип са
> наи-безвредни за здравето.
> Темата е от 2006г и се надявам да получа някаква
> информация.
> "Топлещите картини" също ми попаднаха в
> полезрението,но освен брошура N2 на бизнес-сайта,
> никъде другаде не ги споменават.Кой ги продава и
> на каква цена?
> Зимата идва и всяка информация ще ми е от полза!
> Чао!


Re: Мнение за таванно лъчисто отопление? Терма Рей
04-10-2007 - 21:20:47
2v6 Написал:
-------------------------------------------------------

> Когато преобладава лъчението, като случая с
> подовото и 100% при таванното, топлината се
> предава на предметите в стаята, стените и пода.
> Нагряването няма как да се усети защото става
> въпрос за температура близка до тази на въздуха.
> Ако всички предмети, стени, под в едно помещение
> са "нагряти" до 20 градуса, то и температурата на
> въздуха ще е 20 градуса.
>
> Таванното отопление има предимства - безопасност,
> не заема място ...

2V6,
Ти учил ли си ги тези работи, че нещо не са ми ясни предимствата на таванното лъчисто.
На какво отстояние може да се разчита на лъчистото отопление?
От обяснението ти не ми става ясно в празна стая (без предмети) спада ли ефективността на лъчистото?
Моите елементарни наблюдения са, че често до отоплителя (независимо от вида и като изключим слънцето) е топло, а на 1-2м студено.
Ние нали ходим (седим, спим, е и пием smiling smiley ) по пода, демек на 1-2м от тавана? smiling smiley
До тук бях чувал за предимства на нискотемпературните нагреватели:
1. Създаване на локални комфортни зони - по-икономично.
2. Акумулиране на по-евтина нощна енергия при подово и стенно - малко встрани от текущия разговор.
2v6
Re: Мнение за таванно лъчисто отопление? Терма Рей
05-10-2007 - 15:47:16
Ako четене означава учене - да. Имам информация по въпроса.
Аз се сещам само за тези предимства - безопасност и лесен монтаж (не заема място в стаята). Ефективността си зависи общо взето от източника. Дали лъчите ще нагряват пода или дивана няма голямо значение в случая, защото става въпрос наистина за ниски температури.

Има един основен недостатък. Получава се проблем когато човек е прав. Тогава главата попада в зона с висока температура, а краката са в зона на ниска температура и се получава топлинен дискомфорт, особено ако стаята е лошо изолирана и пода е студен. Има граници в съотношението "температура на усещането" на главата и на краката които трябва да се спазват.
Температурата на усещането се изчислява по формулата:
Т=Т1+Т2
Т1-температура на въздуха
Т2-температура на стената(тавана, пода)

Установено е, че при Т=38 най-много хора се чувстват добре, или това е нормалната температура за хората.
Това е научното обяснение на "въздуха 25 градуса, а е студено", както по-горе отбелязаха други.

Нискотемпературните нагреватели са по-икономични защото могат да се използват по-икономични отоплителни източници - термопомпи, котли в кондензационен режим, акумулирана евтина енергия.

Любо Написал:
> 2V6,
> Ти учил ли си ги тези работи, че нещо не са ми
> ясни предимствата на таванното лъчисто.
> На какво отстояние може да се разчита на лъчистото
> отопление?
> От обяснението ти не ми става ясно в празна стая
> (без предмети) спада ли ефективността на
> лъчистото?
> Моите елементарни наблюдения са, че често до
> отоплителя (независимо от вида и като изключим
> слънцето) е топло, а на 1-2м студено.
> Ние нали ходим (седим, спим, е и пием ) по пода,
> демек на 1-2м от тавана?
> До тук бях чувал за предимства на
> нискотемпературните нагреватели:
> 1. Създаване на локални комфортни зони -
> по-икономично.
> 2. Акумулиране на по-евтина нощна енергия при
> подово и стенно - малко встрани от текущия
> разговор.




Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2007-10-05 15:56 от 2v6.
Re: Мнение за таванно лъчисто отопление? Терма Рей
05-10-2007 - 20:31:17
Май отиваме към "чесане на езиците", но за обща култура.
2v6 Написал:
-------------------------------------------------------
> Установено е, че при Т=38 най-много хора се
> чувстват добре, или това е нормалната температура
> за хората.
> Това е научното обяснение на "въздуха 25 градуса,
> а е студено", както по-горе отбелязаха други.
Това го бях срещал като "комфортна температура", което мисля е същото, но без числената стойност, която май зависи от състоянието (извършваната дейност) на "чувстващия". А какви са границите за двете температури? Аз май при 19/19оС ще съм извън нормата за четене (телевизия, компютър)

2v6 Написал:
-------------------------------------------------------
> Нискотемпературните нагреватели са по-икономични
> защото могат да се използват по-икономични
> отоплителни източници - термопомпи, котли в
> кондензационен режим, акумулирана евтина енергия.

Терма Рей мисля са електрически и първите 2 предимства отпадат.
По-горе в темата по-подробно бях писал за локален микроклимат - доста хляб има в него. Ще дам още един пример - "кошарките" на касиерите в супермаркет. Те са в най-неизгодно положение - клиентите с палта, др.служители в постоянно движение - сравнено с общата климатизация на залата, няколко нискотемпературни нагревателя в краката на касиера биха свършили прекрасна работа с нищожни средства.
Re: Мнение за таванно лъчисто отопление? Терма Рей
05-10-2007 - 22:15:39
Здравейте отново!
Приятно съм изненадан , че разбудих този диспут от преди 1 година!
Съвсем сериозно трябва да взема решение за отоплението през тази зима.
Относно климатиците - един мой познат си купи Чистокръвен японски климатик
12-ка"Панасоник" с йонизатор и т.н. - всички екстри - за около 1700лв. със субсидия от ЕС от Пощенска банка. clap: По принципа си на действие Кл. са по-икономични от класическите ел.отопл.уреди.Недостатъци са обаче силното течение (вентилатора) и липсата на свеж въздух.(за да си запазят ефективността).
Инвестицията в такъв климатик е доста - само за 1 стая!
Поставих въпроса за Лъчистото отопление защото се надявам да получа най-сетне удовлетворение от вложените в топлоизолации и дограма средства. В края на краищата моето положение с ТЕЦ-а е "Хем боли , Хем сърби".Новите кооперации в Шумен са с индивидуални топломери на всеки апартамент.Месечните сметки за парно при тях са в "ПЪТИ" по-малки от нашите в панелните "Комуналки" с обща абонатна с един Топломер.По своята същност Парното си включва и лъчиста енергия.
Получих писмо от представителството на "Терма-Рей" , в което ми дават характеристики и цени на техните продукти.
"Производителност във Вата" - това реалната консумация ли е или еквивалентната.
Вярно е ,че при ел.уредите 100%Ток=100%топлина. Не мога да разбера къде е рекламираната икономия от 50% - в технологиата или в ефекта на топлоизолация на новото строителство. :g: Според мен цената от 205 евро за 1000 W тяло Терма Рей е доста голяма инвестиция. Трябва да съм силно убеден в реалната ефективност на системата Терма Рей за да се реша на инвестиция от порядъка на 1240 евро за цялото со жилище от 76 кв.м. Все още не съм открил реално колко ще ми струва ототплението с Терма Рей. Знам,че всичко е много относително,но все пак някой може ли да ми каже -отоплението на две южни стаи от по 24 и 16 кв.м. и 1 баня - 6 кв.м. колко ще ми струва при поддържана темпратура примерно от 18-20 градуса. За северната си спалня 17 кв.м. ще реша по-късно. :ami:
Re: Мнение за таванно лъчисто отопление? Терма Рей
06-10-2007 - 23:21:33
Няма евтино отопление на този етап в България . Ток - скъпо , Нафта - скъпо , Газ - скъпо ,Тец - скъпо , остават едни въглища и едни дърва които никак неса евтини .
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход