Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

договор със строител но без неустойки за забава?

Публикувано от Niki 007 
Здравейте
предстои ми предварителен договор със строител за покупка на апартамент на"груб строеж" ,но той упорито отказва да поеме отговорност за забава под формата на неустойка на всеки забавен ден, като ме уверява че ако има такова то няма да е по негова вина и затова не може да плаща.Аз коректно му давам гратисен период от четри месеца след планираната дата за Акт 16 и мисля че е редно след този срок получа някаква неустойка за минимум от 200-300 евро на месец?
Въпросът ми е:Всички строители ли избягват тази отговорност и дали сте чули някой от тях да е подписал и най важното да е платил такива неустойки за забава на Акт 16?
Благадаря!!
Re: договор със строител но без неустойки за забава?
14-05-2006 - 23:28:12
Az sasto triabvashe da podpisvam podoben predvaritelen dog., zatova dosta se zanimavah s prouchvane na tazi tema.
Zadaljitelno triabva da imate tochka,,neustoiki" pri zabavjane na stroeja. Imaite predvid, che e vazmojno toi izobsto da ne moje da go zavarshi - togava ste,,falira" i niama da vidite parite si.Pri predvaritelnijat dogovor i izobsto pri vaprosa s neustopikite triabva da vnimavate mnogo.
Да точка "неустойки" има,но тя е толкова "безсилна" за мен ,че по-добре да я няма изобщо а именно ......по 0.3% от НЕЗАВЪРШЕНАТА част от строителството на всеки просрочен ден....,как ти звучи ако е останала една врата да ми слага и всичко друго е изпълнил ,но нещо друго в сградата не е направил ,например ел.трафопост и не получи заради това акт16 в продължение на години и аз ще получа по 0.3% от 100лева на ден прави по 30 стотики на ден,а той е получил в аванс 100000 евро!
А уж строителя е проверен от голяма банка и отпуска за негови клиенти кредити "на зелено" какво да правя?
Re: договор със строител но без неустойки за забава?
15-05-2006 - 09:01:37
Практика е строителите да не плащат неустойка за забавяне на А16, когато не е по тяхна вина. По-добре си насочи усилията в неустойките по зависещите от строителя причини.
Не искам да ви плаша, но и да имате перфектен договор, ако тои фалира трудно ще си видите парите според сега действащата правна практика. Има закони, но се огледайте как се прилагат.
Да не говорим, че тои със сигурност ще се погрижи какво да се случи при неминуемите дела.
Така че, проверявайте строителя, дръжте да ви уредят собствеността (правото на строеж) веднага след като склучите договор и плащайте на части, според мен, засега няма начин да хеджирате напълно неминуемия риск да останете без пари и с непостроен апартамент, вайно е да сведете този риск до приемливо ниво.
Дай бойе скоро да се промени правната система, тогава ще има видовден и за хитреците с пирамидите.
Засега сме на ОстапБендеровската крилата мисъл - за проблема на давещите се....
Успех!
Re: договор със строител но без неустойки за забава?
15-05-2006 - 10:31:27
Az imah mnogo neprijatnosti, poradi ne dobre obmislen predvaritelen dogovor.Nerpremenno predi da go podpishete, pokajete go na advokat.Az ne go napravih i sled tova mi se naloji da tarsia advokati.Imashe edna statija v niakakav vestik, kojato se kazvashe,,kapanite na predvaritelnijat dogovor":
Dokolkoto si spomniam ot mojat dogovor - imashe srok, v koito stroiteljat da zapochne stroitelstvoto - sled poluchavane na razreshenieto za stroejstroej.Slojete si niakolko sroka,na razlichni etapi - koito da zavisjat ot stroitelia - kakto kazva Chovek.
No zadaljitelno triabva da ima srokove, koto da se izpalniavat - inache zasto e dogovor, kakto i dogovorni neustoiki.

Tova, che ste plati po--- na den - i az ne go viarvam - ako falira nisto niama da plati - zatova namerete nachin da se zastrahovate srestu tova.
Re: договор със строител но без неустойки за забава?
15-05-2006 - 11:01:48
Setih se oste nesto.Stignah do zaklüchenieto, che mojesh da se razvedesh bez problem, no ot predvaritelen dog. ne mojesh da izlezesh.
Savet - sloji si tochka - pri kakvi uslovija mojesh da izlezesh ot dogovora( neustoikata moje i da ne poluchish).Mojat sroitel naprimer, sled kato podpisah dogovora, reshi che niama zasto da barza da zapochva stroeja - ima po - vajni raboti.E, ako niakoi e nekorekten oste v nachaloto, kak da prodaljish s nego.
Благодаря на всички ,но искам да попитам Човек -как да разбера кога строителя е Виновен и кога не? От всичко най-трудно се доказва вина,те строителите както и затворниците всичките до един са "Невинни" .Човек ,имали все пак някой етапи на строителството при които ако го спрат строежа ,той не може да се измъкне с това че не е виновен?Благодаря.
Re: договор със строител но без неустойки за забава?
21-05-2006 - 18:20:57
Ne sam kompetentna po vaprosa, no dokoloto sam sabrala informazija - dali stroiteliat e vinoven ili ne - toi pari niama da ti varne i ne viarvam da ti plati obestetenie.
Pone se zastrahovai dotolkova, che da mu davash parite na chasti, da poluchiish pravoto na stroej - vsastvost Stefan veche go kaza - i pri neizpaneni zadaljenija ot negova strana, oste v nachaloto na dogovornite otnoshenija, da imash nachin da razvalish dogovora s nego i da mojesh da vazlojosh na drug stroitel da prodalji stroeja.Kak moje da stane tova, ste ti kaje advokat.Ako stroiteliat e siguren, che po nikakav nachin ne mojesh da izlezesh ot situazijata (dogovora), niama da si dava usilija da barza i da izpalniava srokove.
Imam prijatel , koito veche godini nared se sadi sas stroitel, na koito e platil ,,na zeleno"; kakto i drugi potarpevshi - nikakav shans, zastoto stroiteliat e faliral - i lichno niama nisto na negovo ime.
Re: договор със строител но без неустойки за забава?
22-05-2006 - 09:14:06
Виновен е , ако го спрат за некачествено изпълнение, за отклонения от одобрените проекти и т.н.
Не е виновен ако го спрат за нещо дето е хрумнало на някой и не е дал гратисен период. Примерно утре кметът може да реши, че изкопите трябва да се правят ръчно, и да се извозват с колички, че да не се разрушават улиците. Тогава строителят не е виновен за забавянето.
Приемай го така - 100% е виновен за неспазване на изисквания, които са били в сила при подписването на договор с теб, в другите случаи може и да е невинен - според случая.
Ако не му издадат А16 в срок, защото има дефекти е виновен, ако не му издадат, защото на общината и хрумнало от днес да изисква и още някой протокол(който и те не знаят кой трябва да го подпише и подготви), който до вчера не е искала - не е виновен за забавянето.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход